Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Platnost sobotnej sv. omse
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Láska Téma Next Topic: Prosba  

romanh

Stav: offline

 Odoslaný - 20 august 2008 :  12:16:24  Zobraziť profil  Pridať romanh do zoznamu priateľov
Ahojte,

chcel by som sa spytat ako je to s platnostou sv. omse v sobotu vecer, ked omsa nieje sluzena podla nedelnajsieho formulara.

Ide o to ze svokra sa mi stazovala ze u nich na dedine farar z dovodu aby ludia chodili v nedelu nesluzi omsu v sobotu vecer podla nedelneho formulara.
Ona zial ma pracu na smeny a casto sa jej stava ze v nedelu sa nemoze zucastnit.

Dnes som pocuval zo zaznamu relaciu z lumenu - duchovny obzor z 4.12.2007 a tam p. biskup Tondra spomenul v kratkosti ze sv. omsa v sobotu vecer je platna bez ohladu na formular.

Len nie som si isty ci som ho spravne pochopil, preto by som sa chcel spytat vas na tento pripad.
t.j. ci aj ked sobotna vecerna omsa je sluzena podla sobotneho formulara - nie su nedelne citania, nieje verim v boha, ... ci je platna za nedelu.

Dakujem

Roman


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 111  ~  Člen od: 25 február 2008  ~  Posledná návšteva: 09 august 2011 Upozorniť moderátora 

ikica20

Stav: offline

 Odoslaný - 03 september 2008 :  01:35:02  Zobraziť profil  Pridať ikica20 do zoznamu priateľov
Ahoj
Tu v dedine kde som sa prestahovala je sv . omsa v sobotu vecer a farar poveddal ze to aj s platnostou na nedelu. Sice je mi to trosku blbe ale je to tak. Je tomu tak preto lebo 6 dni v tyz je sv omsa v madarskom jazyku a iba v sobotu je v slovenskom. Tak ze ak si slovak tak ti staci ist raz do tyz. do kostola. Raz som bola na madar. omsi a stacilo mi vobec nic mito nedalo ked ze som nic nerozumela. A este tu farar hovori ze ak nemozes v nedelu prist lebo mas pracu tak mozes prist v ktorykolvek iny den a nie iba v nedelu ze sa to musi. Tak ze nemusi rozmyslat ci ma ta omsa nedelny formular ci sobotnajsi. Je to sv. omsa? Je! Ma vsetky nalezitosti co ma mat? Ma! Tak nieje problem..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 6  ~  Člen od: 05 máj 2008  ~  Posledná návšteva: 25 október 2008 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zmurka

Stav: offline

 Odoslaný - 03 september 2008 :  07:22:31  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov
citácia:
...A este tu farar hovori ze ak nemozes v nedelu prist lebo mas pracu tak mozes prist v ktorykolvek iny den a nie iba v nedelu ze sa to musi. Tak ze nemusi rozmyslat ci ma ta omsa nedelny formular ci sobotnajsi. Je to sv. omsa? Je! Ma vsetky nalezitosti co ma mat? Ma! Tak nieje problem..
Pôvodne zaslal ikica20 - 03 september 2008 :  01:35:02


Fíha - tak v takýchto situáciách by som už vážne rozmýšľala - do akej cirkvi patrí váš farár, a mala by som pochybnosti aj o náležitostiach a platnosti omše. Skôr mi to totiž hovorí o aktuálnom priblížení sa tej veľkej svetovej jednotnej cirkvi, v ktorej si každý robí čo chce, "všechno se múže stát a všichni budou spokojeni".

Život je veľký dar - nepremrhajme ho

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 890  ~  Člen od: 28 október 2006  ~  Posledná návšteva: 23 október 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 03 september 2008 :  14:39:27  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
A odpovedat romanh-ovi na jeho otazku nevie nikto?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 03 september 2008 :  18:15:45  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Osobne by som povedal, že sa dá dôverovať biskupovi Tondrovi. Romanhova svokra by si podľa mňa nemala robiť starosti. Učili ma však, že aj keď je sobotná sv. omša slúžená ako nedeľná, máme sa jej zúčastňovať iba v prípade, že v nedeľu nemôžeme, teda nie preto, že sa nám v nedeľu nechce ráno vstávať...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mira

Stav: offline

 Odoslaný - 05 september 2008 :  07:52:21  Zobraziť profil  Pridať Mira do zoznamu priateľov
citácia:
Učili ma však, že aj keď je sobotná sv. omša slúžená ako nedeľná, máme sa jej zúčastňovať iba v prípade, že v nedeľu nemôžeme, teda nie preto, že sa nám v nedeľu nechce ráno vstávať...

Pôvodne zaslal stefan - 03 september 2008 :  18:15:45



Súhlasím, ale zúčastňovať sa jej predsa môžeme v každom prípade a potom ísť ešte na svätú omšu v nedeľu. A na druhej strane je vždy lepšie ísť na tú sobotňajšiu ako na žiadnu. Pre mňa osobne nedeľa bez svätej omše nie je nedeľa, ale niekedy sa stane, že sa inak nedá.

Mňa tiež učili, že ak nemôžem ísť na sv. omšu v nedeľu, napr. som v zamestnaní, som na dovolenke a neviem sa nájsť kostol a podobne, tak to mám vynahradiť účasťou na svätej omši v hociktorý deň v týždni. Tiež ma učili, že aj sv. omša slúžená pri vysluhovaní sviatosti manželstva je platná pre novomanželov a svadobných hostí, aj keď je v sobotu.

No a stretla som sa aj s rozdielnymi názormi na účasť na sobotňajšej sv. omši športovca, ktorý má v nedeľu trebárs futbalový zápas. Jeden názor taký, že tá sobotňajšia omša je kvôli takýmto prípadom a druhý zamietavý.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 76  ~  Člen od: 16 júl 2008  ~  Posledná návšteva: 05 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 05 september 2008 :  10:13:47  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
mirka, ale su sv. omše, ktore su aj v nedelu večer

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

romanh

Stav: offline

 Odoslaný - 05 september 2008 :  11:52:24  Zobraziť profil  Pridať romanh do zoznamu priateľov
Ahojte,

Co sa tyka mojej otazky, poslal som mail na bratislavske arcibiskupstvo, uvidime ci mi niekto odpise :-) ak ano, napisem to potom aj tu.

ikica20
citácia:
A este tu farar hovori ze ak nemozes v nedelu prist lebo mas pracu tak mozes prist v ktorykolvek iny den a nie iba v nedelu ze sa to musi.


Mira
citácia:
tak to mám vynahradiť účasťou na svätej omši v hociktorý deň v týždni.


V spominanej relacii biskup Tondra hovoril ze jediny platny den pre slavenie nedelnej omse je sobota po 15:00 alebo nedela.
Ziadne nahrady cez tyzden nie su platne ako nedelne slavenie.

Tak isto je vraj aj zakon SR postaveny tak ze zamestnavatel je povinny ti dat 2 po sebe iduce dni volno, pricom jeden den z nich je nedela. Takze zamestnavatel by ti mal dat volno v dni sobota, nedela, alebo nedela a pondelok.
To sa vraj tyka aj prace na smeny, Akurat ze nasi sucastny zamestnavatelia si z toho robia holubnik.
Ako krestania by sme mali na tom trvat.

Roman

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 111  ~  Člen od: 25 február 2008  ~  Posledná návšteva: 09 august 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mira

Stav: offline

 Odoslaný - 05 september 2008 :  14:06:05  Zobraziť profil  Pridať Mira do zoznamu priateľov
citácia:
mirka, ale su sv. omše, ktore su aj v nedelu večer

Pôvodne zaslal alesko - 05 september 2008 :  10:13:47



My sme radi, keď máme jednu v nedeľu, už bolo aj tak, že sme mali len jednu v sobotu večer a v nedeľu žiadnu. Nie každý má prostriedky dostať sa na svätú omšu mimo svojej farnosti. Žiaľ mnohým chýba snaha a iba sa vyhovárajú.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 76  ~  Člen od: 16 júl 2008  ~  Posledná návšteva: 05 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 05 september 2008 :  16:05:02  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
mirka, jasne, nie vždya všade je taka možnosť, ale ked sa hlada sposob, tak riešenie sa snad najde. ale myslim si že omša je platna aj ked je v inom jazyku.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PavolKukucka

Stav: offline

 Odoslaný - 07 september 2008 :  13:43:22  Zobraziť profil  Pridať PavolKukucka do zoznamu priateľov
Sobotňajšia omša nie je platná sa omšu nedeľnú.
Napíšem bližšie. Každí, kto má možnosť ísť na sv. omšu v nedeľu, má platnú omšu v nedeľu. Kto nemá možnosť ísť na sv. omšu v nedeľu, má večernú sobotňajšiu sv. omšu platnú za nedeľu.
Kto má možnosť ísť na sv. omšu? Každí, ktorí chodí v nedeľu na turistiku a venuje sa aktívne športu, každí, komu "nerobí dobre" plný kostll v nedeľu, každí, kto musí variť čerství obed, každí, kto v sobotu večer sedí a v nedeľu by musel stáť, každí, komu ide vo vhodnom čase autobus do blízkej dediny, každí, kto naozaj chce.
Kto nemá možnosť ísť na sv. omšu? Ten, čo je v čase počas dňa jemu dostupnej sv. omše v robote, ten, čo sa stará o ťažkochorého človeka alebo o malé deti a niet, kto by ho nahradil.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 157  ~  Člen od: 20 jún 2008  ~  Posledná návšteva: 05 október 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 07 september 2008 :  23:41:37  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Kto nemá možnosť ísť na sv. omšu v nedeľu, má večernú sobotňajšiu sv. omšu platnú za nedeľu.

Pôvodne zaslal PavolKukucka - 07 september 2008 :  13:43:22


Isto lubovolnu sobotnajsu vecernu omsu?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 08 september 2008 :  07:41:06  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Priznám, nečítala som tu všetky príspevky, ale včera som sa spýtala katolíckeho kňaza v pastorácii, či je sobotňajšia večerná omša platná na nedeľu s tými podmienkami, ktoré sa vyššie uvádzajú.
Odpovedal mi, že večerná, na ktorej sa číta nedeľné Evanjelium a aj celá je v duchu nedeľnej, je platnou nedeľnou omšou bez toho problému, či môže veriaci ísť, alebo neísť v nedeľu na omšu. Nedeľa sa v podstate začína touto večernou nedeľnou omšou, slúženou v sobotu o /po 18.hod..Po tejto hodine sa tak či tak iná omša, ako tá nedeľná s nedeľnými čítaniami, v podstate ani neslúži.
Omša je teda platná a nemusí mať pri nej nik žiadne ani výčitky, ani pochybnosti. Je to ustanovenie 2.VK. Ona spočiatku bola "opodmienkovaná" tým, čo Pavolkukučka uvádza, ale dnes je to už bez tejto podmienky. Je to prosto riadne platná nedeľná omša. Samozrejme, že v nedeľu je riadny sviatočný deň, pre kresťana, ale začína sa už večernou nedeľnou omšou, slúženou v sobotu večer. T.j. od večera soboty, do večera, resp. polnoci nedele by nemal byť tento čas preňho iným, ako sviatočným a zasväteným Bohu, čiže nepracovným.

tu je veľa zaujímavého: http://www.inky.sk/Viera/Farske/Uvod%20do%20duchovnej%20inteligencie.pdf
a okrem iného na str. 193 je spomenutý Katechizmus Katolíckej Cirkvi KKC kán. 2180: "Cirkevné prikázanie určuje a spresňuje Pánov zákon: "V nedeľu a v iné prikázané sviatky sú veriaci povinní zúčastniť sa na omši." "Prikázaniu zúčastniť sa na sv. omši zadosťučiní, kto je prítomný na omši, kdekoľvek sa slávi v katolíckom obrade buď v sám sviatočný deň, alebo večer predchádzajúceho dňa.""
...keď som si pozrela priamo KKC 2180 na str. 533, ešte sa to týka Kódexu kánonického práva KKP, kán. 1247, 1248, § 1; ...
Vo vyššie uvedenom linku je pridané i rozširujúce doplnenie o čase nedeľnej omše: "Platnou" nedeľnou sv. omšou je každá sv. omša od soboty večera (spravidla sa to chápe od 17. hod., plus mínus) až do polnoci z nedele na pondelok."

A aby bola istota, že čerpám zo správneho zdroja, tak sem ešte doplním aj linky na Slovenský skauting: http://www.scouting.sk/scouting/duchovna-rada-slsk.html
a aj na tú duchovnú radu Slov. skautingu:
http://www.drslsk.sk/


Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 08 september 2008 :  10:49:25  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
no a skauti majú aj svoj "šopík" - http://www.drslsk.sk/shop/ - kde som našla takéto tričká, Maťo to by mohla byť pre Teba výzva pre návrhy...ktohovie ?...

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

romanh

Stav: offline

 Odoslaný - 08 september 2008 :  12:26:18  Zobraziť profil  Pridať romanh do zoznamu priateľov
Teraz uz mi je to vsetko jasne :-)
Prilozim odpoved, ktora mi prisla z Kosickeho ABU

citácia:

Váž. Pán ....
Nebudem dávať dlhú odpoveď.
AK by ste chceli podrobnejšie, odporúčam si prečítať 6 bodov k tejto téme v Direktóriume na rok 2008, str. 7-8.
Táto knižka by mala byť v každom kostole v sakristii. Takže ak požiadate určite ju vám tam požičajú na chvíľu a vy si môžete prečítať plne kvalifikovanú odpoveď v súlade s kánonickými, liturgickými predpismi a usmerneniami našich o. biskupov.

Jednoducho a stručne:

Ak veriaci príde v sobotu večer na sv. omšu s úmyslom zadosťučiniť nedeľňajšej povinnosti, tak si tým splní nedeľnú povinnosť bez ohľadu na to, aký formulár celebrant použije.


Nepochybne, v sobotu večer by mal použiť formulár z nedele!
S katolíckym pozdravom
Mons. Juraj Kamas, kancelár ABÚ




 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 111  ~  Člen od: 25 február 2008  ~  Posledná návšteva: 09 august 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Láska Téma Next Topic: Prosba  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06