Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Prijimanie
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: boh,viera,cirkev Téma Next Topic: Ak ma maš rád
Strana: z 5

Zarenka

Stav: offline

Odoslaný - 18 júl 2008 :  19:57:39  Zobraziť profil  Pridať Zarenka do zoznamu priateľov
Ako dobre juja, ze poznas nas zmatok v rodine.
Som rada, ze su na fore taki ludia ako ty,
ktori presne vedia posudit situaciu bez vahania.
Ty si snad nadpozemska bytost - cela perfekcia.
Nie si politicka?
Ani take skatulkovanie ako ty praktizujes asi
nie je celkom ok.

Inak podla mojich skusenosti knazi nepredlzuju proces,
aby zistili ci paru na tom naozaj zalezi, ale
odvolavaju sa na ine organy z dovodu nevedomosti.
Vies??!!

A len tak nahodou, ak by vsetci konali ako ty pises,
toto forum by neexistovalo, pretoze by nebolo potrebene.
Kazdy by si bol totiz 100% isty a nepotreboval by
diskutvat ani vymienat si nazory. Predsa ten jeden (ktory
by bol samozrejme v sulade s tym tvojim) by bol jediny
a spravny. Tak o com potom diskuovat?
Napis nam prirucku a my sa len podla nej budeme riadit.
Si si ista, ze sa potrebujem poradit s kanzom? (Inak stale
som s nim v kontakte) alebo sa mam riadit len tvojimi pokynmi?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 56  ~  Člen od: 28 máj 2008  ~  Posledná návšteva: 15 apríl 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 18 júl 2008 :  21:03:00  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Tvoja irónia je nie na mieste. Mimochodom, nedebatíme o mne, ale o Tebe, tak si to sama spustila. Ja nepíšem o týchto veciach podľa mojej hlavy, ani predstáv, ale tak, ako to stojí v Cirkevných predpisoch, ktoré vznikli na základe Božích. Pokiaľ si katolíčka, dávno musíš mať patričné info, ak si naozaj diskutovala s kňazmi a ak si ich pozorne počúvala a ak si bola ochotná ich odpoveď vôbec brať na vedomie a riadiť sa podľa nej. Pretože ak len s jedným by si prehodila reč, minimálne ešte predtým, ako si sa druhýkrát vydávala, tak by Ti povedal, čo za komplikácie Ti hrozia. Nevidím totiž dôvod, prečo by mali práve kňazi v týchto záležitostiach nemať jasno, teda čo sa predpisov týka, zahmlievať odpovede, či dokonca mlčať pre nevedomosť. Ale sama mám skúsenosť z praxe, trocha iného druhu, že ľudia často počúvajú a naozaj aj počujú, len to, čo chcú a nie to, čo treba, aby počuli.
Myslím si, že táto diskusia už asi nemá zmysel. Potrebné info si tu dostala, podľa mňa by téma mohla byť aj uzatvorená.

Judith

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Odoslaný - 18 júl 2008 :  21:16:56  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:
Ako dobre juja, ze poznas nas zmatok v rodine.
Som rada, ze su na fore taki ludia ako ty,
ktori presne vedia posudit situaciu bez vahania.

Pôvodne zaslal Zarenka - 18 júl 2008 :  19:57:39

ked som sa nechcel vyjadriť pre nedostatok informacii, tak som bol za to zlý, ked sa juja vyjadrila, zase je zla? čiže ženska nerozhodnosť, ako vidim.

Juja popisuje situaciu z pohľadu viery. predpokladam, že si uveodmuje že niektoré situácie sa nedajú riešiť "hned a zaraz šmitec". A človek zamotaný v hriechu sa ťažšie odmotava. Ver mi, že som zažil situacie, ked som sa citil možno podobne ako ty: každý mi hovoril, ked som mal ja svoje problemy - urob toto urob hento(tu a na tomto forume tiež) - a tiež mi vadilo, že to tak jednoduche nebolo ako mi to každý z nich hovoril. Ty vieš aká je pravda. Ale len "uvedomenie si" a nekonanie je rovné neviere. Hoci ustami(pismenami) nam tu môžeš popísať hocičo, tvoje skutky a konasnia dokážu hovoriť za teba - a Boh ten vidí až do špiku srdca.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zmurka

Odoslaný - 18 júl 2008 :  21:22:07  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov
citácia:
Hej, to som mala na mysli, prepac. O to sa teraz snazime.
Ale ako som povedala, veeelmi tazka a zlozita vec.
Uz to trva mesiace a nie a nie zacat. Posielaju nas
kade -tade, jedni vravia zacat tu, ini zase tam.
Potom nas zas posielaju k tym druhym a tak
dokola. Asi sa budem musiet porozpravat s pravnikom.
Boli aj take nazory, ze vraj "vzdajte sa, nikdy to nevyjde"
a to nam povedali bez toho, aby si nas co i len vypoculi..
A ked sa informujeme na viqacerych miestach, protirecia si.
Tak potom to v nas len zvacsuje neistotu, komu to vlozit do
ruk.. Snad sa cesta najde. neocakavam, ze bude lahka..
Pôvodne zaslal Zarenka - 18 júl 2008 : 10:06:55

Milá Zarenka, z tejto tvojej reakcie už vnímam – že je pre teba dôležitá aj náprava vzťahu s otcom tvojich detí pred Bohom. Som rada, že to nevzdávaš – hoci si uvedomuješ, že je to zložité a veeeľmi ťažké. Je to dlhá cesta a neľahká – ale prajem vám obom, aby ste vytrvali.
Všetky ťažkosti môžete prinášať Pánu Bohu – a pokiaľ riešenie tejto závažnej oblasti vášho života podporíte aj osobným úsilím, môžete si pôstom a modlitbou vyprosovať silu neznechutiť sa – i keď príde viac prekážok a výsledok takmer v nedohľadne.

Konkrétne poradiť neviem – snáď najlepšie bude prostredníctvom kňaza, s ktorým sa poznáte, on by mal vedieť lepšie, akou cestou, kam sa obrátiť – prípadne ak on nevie – môže sa poradiť so skúsenejšími spolubratmi.

Život je veľký dar - nepremrhajme ho

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 890  ~  Člen od: 28 október 2006  ~  Posledná návšteva: 23 október 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 19 júl 2008 :  09:04:03  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Odporúčam až do konca si vypočuť túto katechézu d.p. Juraja Vitteka: 7. Dokončenie o stvorení – tajomstvo hriechu, duchovné bytosti (20,7MB) z tohoto fóra: http://www.fara.sk/biskupice/, vľavo je menu, tam klik na pastoračné aktivity, tam klik na katechézy a bod č. 7; je to zvuková nahrávka.
Trochu si zopakovať, čo je to hriech a čo "robí" s človekom v jeho živote a rozhodovaní a to preto, aby sme si pripomenuli, ako ťažké je človeku si pripustiť, že jeho konanie je hriešne. Je tam zopár použiteľných myšlienok,... netvrdím, že všetko sa týka práve tejto témy, ale je to o podstate hriechu a o tom, že človek dochádza k uvedomovaniu si, že sa dopúšťa hriechu, práve v spolupráci s Bohom a práve súčasťou tejto spolupráce je i Eucharistia, bez ktorej je človek oveľa oslabenejší a náchylnejší hrešiť...

Judith

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

ikica20

Odoslaný - 03 august 2008 :  06:41:00  Zobraziť profil  Pridať ikica20 do zoznamu priateľov
AHOJTE
Paci sa mi ake mate nazory na tuto vec. Ja som sa stretla s dalsim problemom a fakt nechapem niektore veci a pravidla co cirkev ma.
Budem mat babo s rozvedenym muzom. Nechcem sa vydat kym sa nenarodi aby som ho mohla ako slobodna matka dat pokrstit. Isla som na Faru sa spytat ci je to mozne takymto sposobom a oni mi povedali ze vobec to neprichadza do uvahy lebo sice ja ako matka som slobodna a mam vsetky 3 sviatosti ale jeho otec sice ma tiez vsetky 3 sviatosti ale je rozvedeny. Druha strana veci jeho byvala (ex) narodilo sa jej dievcatko a chce ju dat tiez pokrstit a na inej Fare 15 km dalej jej povedali ze v pohode a pritom ona ako matka je rozvedene a aj otec dietata je tiez rozvedeny. Tak mi povedzte kde je spravodlivost ked neberiem otcov do uvahy lebo su v rovnakej situacii (ze su rozvedeny), tak preco ja ako slobodna nemozem dat pokrstit svoje dieta a ta rozvedena ano? Dakujem za odpovedat vasa este stale nova clenka :o))

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 6  ~  Člen od: 05 máj 2008  ~  Posledná návšteva: 25 október 2008 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 03 august 2008 :  12:53:42  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Nuž, asi by si sa mala obrátiť na biskupský úrad, lebo toto všetko sa týka cirkevného práva a teda to nie je jednoduchou záležitosťou, aby sme tu odpovedali.
Avšak ja žasnem, ako si ľudia - "veriaci" katolíci rozvodmi komplikujú životy a vinia z toho Cirkev a nie samých seba.
Sama si to tam zdôvodnila a takpovediac si si odpovedala sama, že si slobodná a dokonca sa nechceš vydávať, hoci to plánuješ s rozvedeným, čo bude znamenať, že v budúcnosti budete mať zákaz prístupu k Eucharistii!! No a to ste všetci katolíci? Myslím, všetci rozvedení, sa pôvodne brali, teda sobášili v katolíckom kostole? Lebo, a to si tu nespomenula, vychádzam teda z toho, že ani jedno manželstvo nebolo vyhlásené za nulitné, teda sú PLATNÉ!!!!! To je horor!
Jedine Ty si v podstate slobodná, opäť ťažko garantovať správnu katolícku výchovu, keď si ešte pred manželstvom akosi zabezpečíš dieťa, bez regulérneho manžela/otca, pričom v tomto má Cirkev jednoznačné zamietavé stanovisko! Prečo vlastne všetci chcete silou mocou krstiť svoje deti, keď nežijete podľa Cirkevných = Božích príkazov! Krst je sviatosť a nie woodoo-zaklínadlo proti všetkým zlým. Úprimne, nie je mi to v podstate jasné, načo sú vám pokrstené deti? Zopár desaťročí dozadu a boli by ste verejne z Cirkvi exkomunikovaní!, čo ale mimochodom aj tak ste! Teda tí, ktorí sa opäť zosobášili, alebo len si tak nadivoko nažívajú vo voľnom zväzku.
Hocijaká sektička si tvrdo a žiarlivo stráži svoje pravidlá fungovania a od Katolíckej Cirkvi si želáte, aby svoje pravidlá, odvodené od Božích, kvôli takýmto problémom, vzniknutých z ľahostajnosti voči viere, hodila za hlavu! Vám vôbec na kresťanstve nezáleží! Beriete ho len ako ľudový folklór a preto vám nejde do hlavy, prečo sa týmito pravidlami nedá hociako hýbať! Nuž, nedá sa! Treba si v prvom rade uvedomiť, že všetci tí, ktorí si myslia, že sú ex, vlaste ex nie sú, ak len nie sú ex-tra vedľa! A kto je slobodný, tak ten už vôbec si neuvedomuje, čo je to byť kresťanom - katolíkom, keď svoj "hriešny vzťah" chce silou mocou zlegalizovať a do toho ešte vloží svoje dieťa, ktoré samozrejme, ako inak, má byť pokrstené! A farár konaj a nepýtaj sa!
Manželstvo je vážna sviatosť, prijímanie tela Božieho - Kristovho, je ešte väčšia vážna sviatosť a ani na jednej vám v podstate nezáleží, lebo ich surovo, dobrovoľne a vedome porušujete, ale chcete mať pokrstené deti! Ešte raz, načo?

Ak chcete (všetci zúčastnení) naďalej takto žiť a nič na vašich vzťahoch nemeniť, resp. "opraviť", tak odporúčam, deti nekrstiť, nič sa im fakt nestane! a potom, ak to bude naozaj vôľa Božia, tak On v nich iniciuje záujem o vieru a neskôr, keď budú vekovo schopní samé sa rozhodnúť, dajú sa vedomo, z vlastného rozhodnutia, po príprave, pokrstiť.
A vám by som radila si dobre od kňazov zistiť, čo to znamená byť kresťanom katolíkom, zatiaľ máte o tom chabé vedomosti!

A ešte upozornenie, nik tu nikoho neodsudzuje, ale tieto tvrdé slová, lebo takými sa budú zdať tým, ktorí si myslia o Cirkvi a katolicizme čosi podobného, sú oprávnené a potrebné ich aj jasne, nekompromisne, jednoznačne formulovať / napísať a to nie kvôli odsudzovaniu, ale kvôli tomu, aby sa mýliaci a hrešiaci napravili, pretože to, čo robíte, je hriechom. To je všetko.

Ešte sem pridám slovo kňaza Štefana Herényiho: Kristus je svetlom a kresťan je...?
http://www.blumental.sk/casopis/7-2005/kristus_je_svetlom.htm
odporúčam si prečítať!

Judith

PavolKukucka

Odoslaný - 03 august 2008 :  14:48:30  Zobraziť profil  Pridať PavolKukucka do zoznamu priateľov
Milá ikica20
Nachádzaš sa skutočne v ťažkej situácií, na chcel by som Ti venovať zopár slov.
- navštív ešte raz tú faru, ešte raz toho istého kňaza, povedz mu, že by si chcela vypočuť si od neho radu, čo máš robiť ( nie ohľadom krstu dieťaťa). A kňaz Ti odpovie, aby si nežila s mužom, s ktorým chceš žiť. Ty si slobodná, môžeš sa vyspovedať, narodí sa ti dieťa, ktoré i pokrstia a ako slobodná mama s dieťaťom môžeš žiť plnohodnotný život kresťanky katolíčky (žiaľ, aj s mnohými ťažkosťami, o ktoré si sa snáď i nechtiac sama pričinila, no je tu Boh v eucharistií, ktorého ako slobodná mama môžeš kadodenne prijímať).
- vysvetli mužovi, otcovi dieťaťa, že sním nebudeš žiť, že zostaneš buď slobodná mama, alebo sa možno niekedy vydáš za muža slobodného či ovdovelého, preto, lebo chceš žiť život podľa kresťanských zásad.

Ono sa to veľmi ľahko píše, však? Ale je to pravda. Ak čítaš evanjelium, Ježiš rázne hovorí o nerozlučiteľnosti manželstva, čiže muž, z ktorým chceš žiť, už bol kedysi ženatý, jeho manželstvo je platné, a hoci je rozvedený, toto manželstvo je stále platné, on nemôže začať žiť s inou ženou. Rovnako Ty nemôžeš začať žiť s mužom, ktorý patrí inej žene. Rozvod na úrade, to je len papierová formalita, skutočnosť je niečo úplne iné. Určite skús navštíviť ešteraz toho kňaza, čo Ti odmietol pokrstiť dieťa, vypočuj ho (Ty ani nemusíš nič vravieť) a poslúchni ho). Určite niekedy, možno po rokoch, budeš šťastná, že si tak urobila.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 157  ~  Člen od: 20 jún 2008  ~  Posledná návšteva: 05 október 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 03 august 2008 :  17:15:33  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Tak mi povedzte kde je spravodlivost ked neberiem otcov do uvahy lebo su v rovnakej situacii (ze su rozvedeny), tak preco ja ako slobodna nemozem dat pokrstit svoje dieta a ta rozvedena ano? Dakujem za odpovedat vasa este stale nova clenka :o))

Pôvodne zaslal ikica20 - 03 august 2008 :  06:41:00

Ahoj ikica20,

mozem mat na Teba jednu osobnu otazku? Preco vlastne ziadas od Cirkvi krst dietata?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12060  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 20 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Odoslaný - 03 august 2008 :  21:35:06  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
Ikica, naozaj zijes pohorsujucim zivotom, pisem to preto, aby si sa spamatala. Ak zotrvas v tomto stave, nebudes mat vecny zivot. Na druhej strane ja osobne vitam to, ze chces pokrstit svoje dieta, v tom vidim akoby taky naznak, ze snad este rozoznavas, co je pre cloveka potrebne. Sv. Jan z Kriza, ucitel cirkvi hovori a doklada to udalostami z Biblie, ze Boh nikdy nerobi za cloveka to, co je jeho povinnostou a na co staci a na co moze svojim rozumom osvietenym jeho milostou prist.Ako matka preto nevahaj a najdi si vhodnu krstnu mamu, ktora zije moralne a splna poziadavky cirkvi a bude teda zodpovedna za krestansku vychovu dietata, a daj dieta co najskor pokrstit. Netreba to odkladat, lebo tu ide o vecny zivot nevinnej osoby, ktora nemoze za to, ako zijes. Deti zomieraju aj uplne male,a ak by si nekonala, tvoje dieta sa tvojou zasluhou nestane Bozim dietatom a nedostane sa do neba.Nebrat tieto veci vazne a mysliet si, ze sa dietatu nemoze nic stat,ja osobne povazujem za opovazlive sa spoliehanie na Bozie milosrdenstvo.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Odoslaný - 03 august 2008 :  22:11:03  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov

citácia:
Zopár desaťročí dozadu a boli by ste verejne z Cirkvi exkomunikovaní!, čo ale mimochodom aj tak ste! Teda tí, ktorí sa opäť zosobášili, alebo len si tak nadivoko nažívajú vo voľnom zväzku.

jujka, pokial viem,pre priklady, ktore si spomenula plati, ze ludia, ktori toto praktikuju,/ze su znovu iba na urade sobaseni, hoci predchadzajuce manzelstvo bolo platne uzavrete v kostole/, ziju v smrtelnom hriechu cudzolozstva alebo smilstva, ak su oba slobodni. Este nikdy som nepocula, ze by boli exkomunikovani, je to pre mna novinka. Ak to vies dolozit, budem rada.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 04 august 2008 :  06:27:17  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Tým, že v katolíckom kostole sobášení katolíci sa, hoci "len" štátne rozvedú, ale žijú ďalej samostatne a bez ďalších partnerov, tak Cirkev o tom vie, že manželia nie sú spolu, ale inak s povolením, naďalej môžu pristupovať ku spovedi a Eucharistii. Ale akonáhle sa opäť štátne zosobášia, súc si vedomí, že ich predchádzajúce manželstvá sú platné, tak sa dopúšťajú vážnych hriechov, ktoré si spomenula, a teda Cirkev im nepovoľuje rozhrešenie a tým prístup ku Eucharistii, čím ich exkomunikuje. O tom sa samo patričné úrady a súdy (štátny/cirkevný) / úrady navzájom informujú, veď sobášny list je riadnym dokladom, ktorý sa pri žiadosti o rozvod predkladá. Takže nebude sa dať zamlčať, že je ktosi sobášený v kostole, alebo nie. Ak sa teda nanovo zosobášia, tak sa o tom v podstate má kňaz dozvedieť, informuje biskupský úrad a na základe jeho rozhodnutia, vyhlásiť v kostole, že títo dvaja už nemôžu pristupovať ku spovedi a ku Eucharistii. V menších komunitách sa to možno deje, samo, že v mestách, to som sa s tým ani nestretla.
Ale v minulosti sa dialo, niekedy ešte možno aj začiatkom minulého storočia, ak sa niekto dopustil takých vážnych hriechov, že sa mu neumožnilo pristupovať ku Eucharistii, čo sa rovná exkomunikácii a aj sa to vyhlásilo. Dokonca v dávnej minulosti nebolo ani také jednoduché pri ťažkých hriechoch dostať ľahko rozhrešenie, keďže pokánie bolo napr. spojené s púťou, alebo inak náročné, takže to bolo oveľa prísnejšie.
A ešte pripomeniem, že takíto veriaci, nanovosobášení, ak zmenia bydlisko, sú povinní tieto skutočnosti povedať tamojšiemu kňazovi. Ak tak neurobia a pristupujú aj ku spovedi aj ku Eucharistii, tak sa nanovo dopúšťajú veľmi vážnych hriechov. Takže treba si to naozaj zvážiť.

Judith

janka

Odoslaný - 04 august 2008 :  08:43:51  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
len tak na zamyslenie: krst nie je magicky obrad, ktorym mozeme zaistit dietatu vecny zivot...je to len zaciatok...vychovavat deti je tazka uloha a tym, ze ich dame aj pokrstit, berieme na seba dalsiu tazku ulohu, ktoru je bez Boha nemozne splnit...vychovat dobreho krestana bez Boha...hm

Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Odoslaný - 04 august 2008 :  14:55:45  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
Juja, zatial som nikde nenasla, ze ti, co boli platne zosobaseni v kostole, ale sa rozviedli a s niekym ziju, alebo sa znovu zosobasili na urade a spolu ziju, su exkomunikovani z Cirkvi. Tito ludia pachaju hriech cudzolozstva,to znamena, ze su v tazkom hriechu, a preto nemozu pristupovat k sviatostiam. Ani vKKC som nenasla to, co tvrdis.Okopirovala som ti, co o znovu civilne sobasenych paroch, ktori boli predtym platne sobaseni v kostole hovori KKC:

1650 Dnes je v mnohých krajinách veľký počet katolíkov, ktorí sa uchyľujú k rozvodu(2384) podľa občianskych zákonov a civilne uzatvárajú nový zväzok. Cirkev, verná slovám Ježiša Krista (Mk 10,11-12), je presvedčená, že nemôže uznať nový zväzok za platný, ak je platné prvé manželstvo. Ak sa rozvedení zosobášili civilne, nachádzajú sa v situácii, ktorá objektívne porušuje Boží zákon. Preto nemôžu pristupovať k prijímaniu Eucharistie, kým táto situácia trvá. Z toho istého dôvodu nemôžu vykonávať v Cirkvi isté zodpovedné funkcie. Zmierenie sviatosťou pokánia sa môže udeliť len tým, čo ľutujú, že porušili znak zmluvy a vernosti Kristovi, a zaväzujú sa žiť v úplnej zdržanlivosti.

V katechizme sa nikde nedodava, ze taketo pary su exkomunikovane. O exkomunikacii sa hovori napr.tam, kde sa rozobera potrat. Ak by vyssie spomenute pary boli exkomunikovane,cirkev bo to v KKC 1650 urcite spomenula,tak ako to spomina pri potrate.

A este wikipedia.
Rozlišuje sa exkomunikácia vyhlasovaná predstaveným a exkomunikácia nastupujúca bez rozhodnutia predstaveného (tzv. automatická exkomunikácia).

Prvá forma exkomunikácie sa vyskytuje v prípadoch, kde je exkomunikácia len jedným z možných trestov a vzniká až potom, keď je vyhlásená, druhá forma nadobúda platnosť okamžite po vykonaní daného skutku, bez ohľadu na to, či vojde vo známosť, alebo zostane zatajený.

Činy trestané automatickou exkomunikáciou

* podstúpenie interrupcie či jej vykonanie
* fyzický útok na pápeža
* odvolanie sa proti rozhodnutiu pápeža ku koncilu
* kacírstvo
* schizma
* odpadnutie od viery
* Porušenie spovedného tajomstva

juja

Odoslaný - 04 august 2008 :  17:09:17  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
V KKC to nie je, to je v CIC, spomínala som , že je to vecou Cirkevného práva, ktorý kánon, to neviem. Keby sme to mali formulovať do tých bodov, ktoré uvádzaš, tak by to mohlo byť "odpadnutie od viery", pretože cudzoložstvo a konkubinát by sa k takým mohli zaradiť; sú to tak ťažké hriechy, že ak ich penitent neľutuje, tým, že situáciu napraví, tak sa mu neumožňuje rozhrešenie a pristupovanie ku Eucharistii. A toto má potvrdené biskupom a cirkevným súdom, nejedná sa teda o nejaký "svojvoľný úkon" bežného kňaza! Keďže cirkevné manželstvo je v dnešnej dobe rovnocenné štátnemu, úkon štátneho úradu v rozvodovom konaní nie je tým pádom neznámym cirkevným úradom. Povedzme, že za komančov sa to možno mohlo dáko ututlať zamlčaním daných skutočností. Presne sa teda opýtam.
našla som to i tu spomenuté, len to teda treba v tom texte hľadať:
http://www.knazi.sk/kniznica/pt_sp.html
"Špeciálna pastorálka - Kňazi.sk Všetci manželia sú v manželstve podľa Božieho zákona povolaní na svätosť. ...... a to pod vopred uloženým trestom cirkevnej exkomunikácie, od ktorého ..."
Napr. v Špeciálnej pastorálke som našla napr. toto: "Ale ak napriek všetkým námahám snúbenci otvorene a výslovne dávajú najavo, že odmietajú to, čo Cirkev sleduje, keď slávi manželstvo pokrstených, duchovný pastier ich nemôže pripustiť na slávenie manželstva.“ (FC 68)" to len na margo veci, že nie je len tak jednoduchým sa nechať cirkevne zosobášiť...
A prečo je Cirkev takto prísna, pretože rodina má 4 hlavné úlohy v Cirkvi a nimi sú:
I. vytváranie osobného spoločenstva,
II. služba životu,
III. účasť na rozvoji spoločnosti,
IV. účasť na živote a poslaní Cirkvi.“ (FC 17)

http://www.knazi.sk/kniznica/pt_sv.html "... mocou mne zverenou, oslobodzujem ťa od trestu exkomunikácie (suspenzie, ..... Sviatosti služby spoločenstvu (posvätný stav, manželstvo) sú zamerané na ..."
musím to ešte prekutrať, takže potrebujem časík...

ešte si spomínala wiki (aj keď sa nepovažuje za dôveryhodný zdroj v cirkevných záležitostiach), neviem, či presne túto stránku si mala na mysli: http://sk.wikibooks.org/wiki/Katech%C3%A9za:_Sexualita
v časti "Konkubinát" sa okrem iného píše toto: "Ak bol niekto jedenkrát platne zosobášený, či už sviatostne alebo prirodzene, nemožno ho znova zosobášiť, kým druhá stránka žije. Rozvod nerozviaže to, čo Boh zviazal. Ak teda niekto uzatvorí civilne druhé ‘manželstvo’, pácha tým hriech, a jeho zväzok nie je skutočným manželstvom, ale konkubinátom. Kto žije v konkubináte, ten žije v trvalom stave ťažkého hriechu.
Nemožno dostať sviatostné rozhrešenie, pokiaľ tento stav pretrváva. Riešením je buď rozchod, alebo platný sobáš. Ak by nebolo možné ani jedno ani druhé (napr. nezaopatrené deti z druhého „manželstva“), jediným možným riešením k tomu, aby mohli byť príslušnej osobe odpustené hriechy vo sviatosti pokánia je, aby sa zaviazala k trvalej zdržanlivosti od sexuálnych úkonov (kontinencia).
Jn 4,16-18
Ak však taký stav nastáva, že niekto nesmie pristupovať ku Eucharistii, nemôže vykonávať ani iné funkcie, ako napr. byť krstným, či birmovným rodičom, a i...tak je v podstate toto vlastne exkomunikáciou, pričom si treba uvedomiť, že nejde o vylúčenie z Cirkvi, ale o nedovolenie pristupovať ku sviatostiam! KKC, str. 373, kánon 1463!!!
Kto bol právoplatne pokrestený platným krstom, ten už nemôže byť z Cirkvi vylúčený. Podobne ani kňaza, ak sa dopustí ťažkých hriechov, nemožno z Cirkvi vylúčiť, bude ale exkomunikovaný, teda sa mu neumožní pristupovať ku sviatostiam, ale ani ich vysluhovať, či pôsobiť v pastorácii. Krst, kňaztvo sú nezmazateľné sviatosti!!

Ešte som tu našla katechéru manželstva, je to dosť podrobne opísané, aj keď sa tomu poslednému slovu v latine vyhýba :
http://synoda.kapitula.sk/documents/kat05.doc.
http://74.125.39.104/search?q=cache:YnzMfmYzf-gJ:synoda.kapitula.sk/documents/kat05.doc+exkomunik%C3%A1cia+v+katol%C3%ADckom+man%C5%BEelstve&hl=sk&ct=clnk&cd=4&gl=sk

Myslím, že to stačí

Judith

juja

Odoslaný - 04 august 2008 :  18:47:35  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Maťo, vidím, že súbežne ide téma "Katolícke manželstvo", myslím, že tunajšie info, by sa asi malo presunúť tam, pretože už sme tu prešli dávno od prijímania v podstate na manželstvo. Niektoré tie linky hovoria aj o sviatostiach krstu a i., to je tá sviatostná pastorálka a tie dva posledné, to je to isté a ide o katechézu manželstva, je tam veľa info aj o problémových a problémoch v ňom...

Judith

Mato

Odoslaný - 04 august 2008 :  18:58:33  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Na druhej strane ja osobne vitam to, ze chces pokrstit svoje dieta, v tom vidim akoby taky naznak, ze snad este rozoznavas, co je pre cloveka potrebne.

Pôvodne zaslal radar - 03 august 2008 :  21:35:06

Ak rozoznava dolezitost krstu, znamena to, ze veri Bohu, ktory krstom podmienil spasu. Preco vsak iba tomto?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12060  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 20 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Odoslaný - 04 august 2008 :  19:31:09  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
Ak rozoznava dolezitost krstu, znamena to, ze veri Bohu, ktory krstom podmienil spasu. Preco vsak iba tomto?

Toto ti neviem presne vysvetlit, mozno vyrastala uz v pomylenom prostredi, kde sa k smilstvu a cudzolozstvu pristupovalo velmi tolerantne, alebo za tym moze byt kopa inych dovodov,napr.niekto ma skrupulozne svedomie, niekto velmi siroke,vie,ze bez krstu sa neda dostat do neba a chce to dietatu umoznit a to ostatne, tie vsetky hriechy, ved na to bude casu dost, az ked bude umierat.A mozu to byt aj uplne ine dovody, ktore momentalne nie je v nasich silach poznat.
Ale jujka ma celkom nepresvedcila. Nemas ty mato presne nejake cirkevne vyhlasenie, kde sa pise, ze tieto pary, ktore boli platne sobasene v kostole a potom sa znovu zobrali na urade, alebo ziju volne s rozvedenym su exkomunikovane?

juja

Odoslaný - 04 august 2008 :  19:41:16  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
nepresvedčila som Ťa a v čom a táááák som sa snažila
konkubinát, cudzoložstvo a i. = život v stave ťažkého hriechu = nemožnosť sviatostného rozhrešenia = nemožnosť prijímať Telo Kristovo = exkomunikácia
!KKC, str. 373, kánon 1463 - nedovolenie pristupovať ku sviatostiam = exkomunikácia

Judith

radar

Odoslaný - 04 august 2008 :  19:56:16  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
Jujka, velmi si ma nepresvedcila, myslim si, ze keby cirkev take pary exkomunikovala, bolo by to jasne povedane v KKC, tak ako je to vtedy, ked sa v KKC hovori o potratoch.Ved zakaz pristupovat k sviatostiam maju aj ti veriaci, ktori ziju aj v inych tazkych hriechoch, trebars slobodni, ktori spolu pohlavne ziju pred manzelstvom a nechcu to lutovat a zanechat, alebo aj niekto, kto onanuje a nechce to lutovat.Cize dobrovolne zotrvavanie v kazdom tazkom hriechu ma za nasledok zakaz prijimat Eucharistiu a neudelenie rozhresenia. To neplati len pre neplatne iba na urade znovu zosobasene pary.Skus to najst,ale jasne povedane, ze sa jedna o exkomunikaciu.

citácia:
Keby sme to mali formulovať do tých bodov, ktoré uvádzaš, tak by to mohlo byť "odpadnutie od viery", pretože cudzoložstvo a konkubinát by sa k takým mohli zaradiť
;

Myslim, ze odpad od viery znamena , odpadnut od Boha, prestat verit, ze Boh je. A to si myslim, ze cudzolozstvo a konkubinat nie je. Cudzolozstvo je 9. Bozie prikazanie, kym odpad od viery patri k 1. prikazaniu.

juja

Odoslaný - 04 august 2008 :  20:04:15  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
ak niekto dobrovoľne zotrváva v ťažkom, rozumej smrteľnom (pre dušu)hriechu, čiže sa dobrovoľne vzdáva spásy, nedopúšťa sa neviery v Boha, resp. odpoadnutie od viery? Nehovoríme o bežnom hriechu, ale o porušovaní čistoty manželstva, ktoré je sviatosťou. A to je porušenie sľubu tak voči partnerovi, voči Bohu, ako aj voči Cirkvi. Pretože ako verím v Boha, keď Jeho príkazy tak závažne porušujem a nechcem napraviť, že som schopná neprijímať tú najzákladnejšiu posilu, to jest Jeho Telo a Krv?
A odporúčam si lepšie prečítať napr. ten posledný link o manželskej katechéze, ktorý v tej "rozšírenej" forme nesie aj názov "exkomunikácia"; ale v pohode Ti môže odpovedať aj Maťo, alebo aj kňaz...
Mimochodom ide tu o vyhlásenie cirkvou, že sa im nepovoľuje pristupovať k prijímaniu, nie je to len tak v rámci spovede a však na budúce oľutujem...

Judith

radar

Odoslaný - 04 august 2008 :  20:09:11  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
konkubinát, cudzoložstvo a i. = život v stave ťažkého hriechu = nemožnosť sviatostného rozhrešenia = nemožnosť prijímať Telo Kristovo = exkomunikácia
!KKC, str. 373, kánon 1463 - nedovolenie pristupovať ku sviatostiam = exkomunikácia

Jujka, kanon1463, na ktory sa odvolavas- Niektoré zvlášť ťažké hriechy sa trestajú exkomunikáciou, najprísnejším cirkevným trestom, ktorý nedovoľuje prijímať sviatosti a vykonávať niektoré cirkevné úkony. Preto rozhrešenie od neho môže podľa cirkevného práva udeliť len pápež, miestny biskup, alebo kňazi, ktorým oni dali splnomocnenie. V prípade nebezpečenstva smrti ktorýkoľvek kňaz, aj keď nemá právomoc spovedať, môže rozhrešiť od každého hriechu a od každej exkomunikácie. (982)

Jujka, vidis tu v tomto kanone, na ktory sa odvolavas vymenovane cudzolozstvo a konkubinat?

Ved staci len pekne jasne povedat, kde je napisane, ze cudzolozstvo a konkubinat patria pod exkomunikaciu Snaz sa dalej

juja

Odoslaný - 04 august 2008 :  20:14:16  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
V tých linkoch, ktoré som tu zobrazila, máš všade napísané, že tieto ťažké hriechy sú spojené so zamietnutím pristupovania k sviatostiam, pričom exkomunikácia, je nie vylúčenie z Cirkvi, ale nepovolenie sviatostí, čo teda za cudzoložstvo a konkubinát a i., sa udeľuje.
Vylúčiť z Cirkvi toho, kto je raz pokrstený, nie je už možné...

Judith

radar

Odoslaný - 04 august 2008 :  20:24:03  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
V tých linkoch, ktoré som tu zobrazila, máš všade napísané, že tieto ťažké hriechy sú spojené so zamietnutím pristupovania k sviatostiam, pričom exkomunikácia, je nie vylúčenie z Cirkvi, ale nepovolenie sviatostí, čo teda za cudzoložstvo a konkubinát a i., sa udeľuje.

Ved sviatosti sa nepovoluju napr.aj slobodnym, co ziju v smilstve a nechcu sa polepsit, alebo aj tym, co onanuju a nechcu sa polepsit a lutovat Takze aj taki patria pod exkomunikaciu?

juja

Odoslaný - 04 august 2008 :  20:30:26  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
No, tak som si dala tú námahu a aj sa mi naskytla možnosť, telefonovala som jednému kňazovi a potvrdil mi, že nie sú exkomunikovaní, ale je im zamietnuté pristupovanie ku sviatostiam, pričom to, čo som ja písala, tiež nie je až tak nesprávne, ale týkalo sa to prvotnej Cirkvi (osobne by som to vrátila ), ale teraz sa to už posunulo, teda asi hodnotenie tohoto hriechu a je to teda v rovine síce nepripustenia, ale nie exkomunikácie.
Je to pochopiteľne "rozvysvetlené" v CIC, ale k nemu sa je nie ľahké dostať a asi sú to opäť právne definície. Ale pokúsim sa, aj preto, aby sa nám podarilo ojasniť si v podstate tieto pojmy, ktoré sa nám tu vyskytli. Ale i v mnohom je nápomocná tá katechéza manželstva v poslednom linku.

Judith

Strana: z 5 Previous Topic: boh,viera,cirkev Téma Next Topic: Ak ma maš rád  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06