Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Prijimanie
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: boh,viera,cirkev Téma Next Topic: Ak ma maš rád
Strana: z 5

Zarenka

Stav: offline

Odoslaný - 14 júl 2008 :  22:28:36  Zobraziť profil  Pridať Zarenka do zoznamu priateľov
Napravit?? A vraj obavy za blizneho??
Tak to z tej lasky k bliznemu by sme nemali tomu bliznemu pomoct?
Zatial len kazdy odsudzuje. Tak kde je pomoc? Alebo
navrh na "napravu"? Drahi bratia a sestry..

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 56  ~  Člen od: 28 máj 2008  ~  Posledná návšteva: 15 apríl 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 14 júl 2008 :  22:31:37  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
citácia:
Myslim, ze takto by sme mohli debatovat este dlho.
Ty ako ucitel ucis o filozofoch. Znamena to, ze si filozof?
A predsa musis robit vsetko pre to, aby si tie deti naucil
o tom co najviac, lebo to je tvoja povinnost, no nie?

Pôvodne zaslal Zarenka - 14 júl 2008 :  22:21:43

Povinnosťou kresťana katolíka, je v prvom rade ŽIŤ takýmto životom kresťana z presvedčenia, je to jeho životný postoj, nie je to len v rovine vyučovania predmetu "náboženstvo". A Ty, alebo i každý, kto je v rozpore s Bohom, lebo hriech neľutuje a nenapráva, je v diametrálnom rozpore žitia tohoto presvedčenia.
Mýliš sa, neodsudzujeme Ťa a radíme Ti od začiatku, musíš nájsť cestu, ako sa vrátiť k Bohu a to bude veľmi ťažké práve pre dôsledky toho spomínaného hriechu.

Judith

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 14 júl 2008 :  22:40:23  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
citácia:
Ale to este neznamena, ze moje deti nemozu byt dobrymi krestanmi.
Ja si nepytam ospravedlnenie na svoj zivot. Urobila som rozhodnutie z ktoreho niet vychodiska viac menej. Ale to nepredurcuje zivot mojim detom. Hoci zijem v nepozehnanom zvazku, neznamena to, ze sa
skryjem za kostolom a zakazem detom priblizovat sa k nemu, aby
niekoho "nepohorsili", alebo ze tam nepatria. nic stym nemaju nic spolocne.

Inak, syna som prihlasila do katolickej skoly.

Pôvodne zaslal Zarenka - 14 júl 2008 :  21:32:58

Podstatou dedičného hriechu je práve jeho predurčujúci dopad na pokolenia. U Teba je to práve to konštatovanie, že si nepýtaš ospravedlnenie, podľa mňa ani odpustenie za svoj život a v tom to je, to je vlastne NEVIERA V BOŽIU MILOSŤ. A to je hriech, ktorý predurčí postoj Tvojich detí. Aj ony budú, možno, podľa tohto predobrazu možno takto raz reagovať, ak im to len nebude výstrahou a bude? Môže vôbec byť? Veď predsa budú svojich rodičov milovať, tých predsa majú priamo pred očami a tu to je, dávate iný vzor, inú matricu riešenia a postoja a to sa môže negatívne podpísať v ich budúcom živote. A opäť, je to konštatovanie, nie odsudzovanie. Dedičnosť hriechu je v jeho nabaľovaní sa v podobe dôsledkov na nasledujúce pokolenie.

Judith

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zarenka

Odoslaný - 14 júl 2008 :  23:06:11  Zobraziť profil  Pridať Zarenka do zoznamu priateľov
Nelutujem? Nesnazim napravit..
Zaujimave. Zrejme necite poriadne moje prispevky.
Keby mi to bolo jedno, asi bo s9om tu teraz nechatovala
na krestanskom fore. Alebo hej?
Cenim si, ze ma chcete upozornit, ale ja to vsetko viem.
A co mi to pomoze?? V tom je ten figel..
Ale pokus sa vzit do mojej situacie.. Nesnaz sa ist dozadu,
lebo keby to bolo mozne, aj ja by som to urobila a zmenila "to".
Ale momentalne z mojej pozicie, co si asi myslis, ze by som tak
mohla urobit?
LUTOST..?! Sama o sebe mi nepomoze.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 56  ~  Člen od: 28 máj 2008  ~  Posledná návšteva: 15 apríl 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zarenka

Odoslaný - 14 júl 2008 :  23:08:01  Zobraziť profil  Pridať Zarenka do zoznamu priateľov
"muswis najst cestu"..
Snazis sa mi povedat - rozviest sa s manzelom,
a tym vykluckovat z hriesneho stavu alebo ake ine
riesenie (cestu) mas na mysli?!

janka

Odoslaný - 15 júl 2008 :  09:28:24  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Janka, mozno sa ti to zda nelogicke, ale chvalabohu, viera a krestanstvo
nevazia skutky podla logiky, ale podla viery a lasky..
A kym je ten, ktory chce rozhodovat o osude neviniatka?
Si ty ta, ktora chce odoprietb nevmluvnatu stat sa dietatom bozim??!!
Ja zijem s rozvedenym muzom a 27. budem krstit svoje druhe dieta.
Mas nieco proti tomu??

"NECHAJTE MALICKYCH PRIST KU MNE"

Pôvodne zaslal Zarenka - 14 júl 2008 : 20:24:36

nechcem nikomu odopierat aby sa stal Bozim dietatom
neviem ci "len" zijes alebo si vydata za toho muza a ci ten muz bol sobaseny v kostole alebo nie...ak si zanho vydata v kostole a on predtym nebol sobaseny v kostole tak je krst ok podla mna...ale ak nie si zanho vydata a on bol sobaseny v kostole tak to fakt nechapem, lebo sa tam slubuje, ze ho budete vychovavat vo viere a ta vyzaduje priklad...lebo potom deti ked vyrastu budu mat pravdepodobne k viere v Boha odpor(rodicia inak hovoria a inak konaju)...no ale ked knaz dieta pokrsti, je to jeho rozhodnutie a naozaj Pan si najde rozne cesty k srdcu cloveka
prajem ti, aby vase deti boli Panovou aj vasou radostou

Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Odoslaný - 15 júl 2008 :  10:53:52  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
uz som mala cas si precitat celu diskusiu
keby som bola v tvojej situacii, tak by som sa snazila vychovavat deti tak ako som slubila pri krste, robila by som co je v mojich silach
poritom by som sa modlila spolu s muzom, aby nam Pan ukazal ako riesit tu zdanlivo neriesitelnu situaciu a tiez za deti
a modlila by som sa aj za vela trpezlivosti a za to, aby som vec videla Jeho ocami
to ti aj prajem

Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 15 júl 2008 :  14:47:52  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Ak to dobre chápem Zarenka, tak ste sa sobášila z niekym v kostole, s tým ste sa rozviedla, po prvom dieťati. Teraz žijete z ďalším mužom, a máte ďalšie dieťa.
Ak je to tak, tak potom ak sa snažíte žiť kresťanským životom, nikdy ste sa nemala dávať dohromady z novým mužom. Skôr sa snažiť nejako to vyriešiť z tým, ktorého ste si brala pred Bohom. Ale ak by to nešlo z jeho strany, žiť sama tiež nieje výhra, preto hlavne predpokladám ste hladali ďalšieho otca Vášmu dieťaťu. Ale tak či onak nebolo to v rámci kresťanstva správne rozhodnutie. Teda podla mňa je riešenie pre deti vychovávať ich v kresťanstve a ked už sami budú vedieť, viesť ich ku krstu. A rozvod je velmi veľký zásah do života, ktorý sa nedá len tak vyriešiť, kedže manželstvo pred Bohom je rozdeliteľné iba smrťou jedného z manželou. Preto radiť Vám pre spásu je veľmi ťažké, ako to je ťažké aj pre Vás. Ale Bohu nieje nič nemožné. Pri snahe Vás napraviť sa, bude Vám aj Boh uľahčovať cestu.

Rímskokatolík

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 15 júl 2008 :  17:53:29  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
V sekularizovanom svete sa všetko rieši tak "zľahka", ale v kresťanskom, to takým jednoduchým nie je.
Ak ktosi žije v konkubináte, vie, že je to ťažký hriech, mal by tento stav ukončiť. A najmä by sa mal obrátiť na kompetentného kňaza, ktorý povie, ako ďalej postupovať, ak je prítomný vážny záujem problém naozaj riešiť v intenciách kresťanskej - katolíckej viery.

Judith

Ales

Odoslaný - 15 júl 2008 :  18:08:05  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
juja, kto chce, hlada sposoby, kto nechce, hlada dovody

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 15 júl 2008 :  18:48:47  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
hejže!
Inde som si prečítala tieto myšlinky a páčili sa mi, tak si myslím, že by sem celkom zapadli:
Pokým dýchaš, ešte si neprehral. Každá situácia má riešenie. Ježiš sa neobetoval nadarmo. Nebol to trik ani snaha dostať sa na krížiky retiazok. Bola to láska, ktorá sa rozhodla dotiahnúť veci dokonca. Ježiš by sa nevzdal. Vstaň!
Nestíham žiť s Bohom. Na kresťanstvo mi už nezostáva čas. Boh má toho tiež určite veľa... už si si to niekedy povedal? Náš Boh nefunguje ako manager s kalendárom v ruke. Nevieme ako to stíha, ale dokáže byť s nami keď to potrebujeme. Boh má na teba čas!
Boh vedel,že budem slabý. Vedel, že budem robiť chyby. Vedel, že ho niekedy zapriem. Ale tiež vedel,že mi to všetko bude veľmi ľúto. Vedel, že hoci v strachu a zúfalstve, no budem k nemu kričať a volať, kým budem vládať. Nedokáže sa ma zrieknúť. Ani teba.
Bolesť dokážeme prežiť aj sami, utrpenie len s niekým. Utrpenie je vlastne metastáza bolesti, ktorá napadla širšie okolnosti nášho života a vtedy potrebujeme priateľov a pomoc z "vonku". Boh s tým rátal napriek tomu, že to vlastné utrpenie, musel prežiť sám.
...Tu ho diabol opustil a prišli anjeli a posluhovali mu. Mt 4,11 Nie je to úžasné? Boh nás nenecháva samých ani po ťažkých pokušeniach a skúškach. Posiela anjelov, aby nám slúžili. Možno tiež zápasíš a si už vyčerpaný. Vydrž. Pomoc je na ceste. Bývalý vojak mal na stene v obývačke,vystavený kus pliešku. Počas vojny mu zachránil život, keď zachytil guľku nepriatela. Na pliešku boli jeho údaje, ktoré nosil na krku. Odrazu mal bezcenný plech cenu života. Nezabudni na to, keď zbadáš na stene kríž... 1JN 2,25 A prisľúbenie, ktoré nám dal On, je večný život!Je až tragické, že dnes pre mnohých kresťanov táto veta nič neznamená. Voľný lístok na MS vo futbale, či hokeji spôsobí častokrát väčšiu radosť ako to, že skrze Ježiša máme voľný prístup do vecnosti Myslíš si, že všetko dopadne tak ako má? Karty sú rozdané a Boh už všetko naplánoval? Omyl !Ziť v tejto predstave je hrozná lotéria a každý tvoj deň je ako športka. Boží plán je o tebe a pre teba. V Božom pláne môžeš urobiť chybu a vždy sa dá vrátiť späť. Leto a slnko niekedy prinášajú útlm. Aj duchovný. Na dovolenky sme zvyknutí sa poistiť. Pre istotu. Skús sa poistiť aj duchovne. Modli sa za leto. Za seba, za čas kríz, útlmu. Nepusti Boha "k vode". Choď k vode ty aj s Ježišom. Boh má rád leto!
riso canaky, rehoľa menších bratov konventuálov minoritov

Judith

Mato

Odoslaný - 15 júl 2008 :  19:07:45  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
V kazdom pripade, v dnesnej dobe moralneho relativizmu toto isto nie je ojedinely pripad. Preto si myslim, ze musi existovat sposob, ako takuto situaciu riesit a nepripravit dieta o otca.

Mna osobne napada jedine riesenie - zivot ako brat a sestra, ale mozno sa najde niekto kompetentnejsi, kto k tomu moze povedat nieco viac.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12060  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 20 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 15 júl 2008 :  20:42:21  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
aj ja som toto mala na mysli...

Judith

Zarenka

Odoslaný - 16 júl 2008 :  16:00:02  Zobraziť profil  Pridať Zarenka do zoznamu priateľov
Oj, no konecne tam dochadzame..
Vlastne vsetci akosi zacinaju "lepsie" citat, co pisem.

Tym, ze som napisala, ze nehladam ospravedlnenie, tym som mala
na mysli od clenov fora.. NIKDY som nehovorila, ze nehladam
odpustenie.. A veru, robim vsetko, co je v mojich silach,
aby sme tuto "neriesitelnu" situaciu vyriesili.
Problemom je, ze kazdy knaz tvrdi nieco ine. Som velmi pometena
a sama neviem, co a ako.
Zatial mi dvaja knazi radili zacat preskumanie katolickeho manzelstva
mojho manzela (ono to i znie hlupo ).
Lenze problem je, ze ta nema zaujem, kedze prestupila na inu
vieru a ta jej umoznuje nove manzelstvo uzavrete v jej kostole
jednoducho na zaklade civilneho rozvodu.

Blizsie informacie by som mohla poskytnut cez email,
ak by sa nasiel niekto kompetentny, kto by naozaj vedel poradit.
Ono totiz aj dovody na preskumanie manzelstva by boli.
Mam na mysli padne dovody. Len je to mozne bez spoluprace
manzelky?? A dalsi velmi vazny problem je, ze sa to musi
vybavovat medzinarodne cez dve krajiny. A vyzera to, ze knazi
sa akosi nechcu zamotat, len to posunut niekam inam..

Zarenka

Odoslaný - 16 júl 2008 :  16:02:05  Zobraziť profil  Pridať Zarenka do zoznamu priateľov
Inak, velmi ma zaujal Matov navrh..
To by ma v zivote nenapadlo!!

Mira

Odoslaný - 16 júl 2008 :  18:00:48  Zobraziť profil  Pridať Mira do zoznamu priateľov
Milá Zarenka,
nepíšem Ti, aby som Ti ešte aj ja niečo vyčítala, už ich tu bolo dosť predo mnou. Myslím, že Ti k tomu stačí aj Tvoje vlastné svedomie, že sa trápiš dosť aj sama. Určite tiež vieš, že jediná cesta v tvojej situácii ako nebyť v stave ťažkého hriechu, je nežiť s otcom Tvojich detí intímne. Vtedy by si mohla pristupovať k sviatostiam. Ale aj to by bolo dosť problematické tam, kde bývaš, kde Ťa všetci poznajú, lebo by Ti to nikto neveril, že vlastne môžeš. Ešte by si tým iných pohoršovala. Musela by si za sviatosťami cestovať, kde Ťa nikto nepozná. Lenže máte dve malé deti, ste mladí (nemáte viac ako 60 rokov), ľúbite sa (inak by ste asi spolu neboli), v tomto stave žiť neustále ako brat a sestra je asi nereálne. To sa dá možno na chvíľu, ale potom by ste boli nervózni, spolužitie by asi nefungovalo, čo by sa určite prenášalo aj na Vaše deti a to by si určite nechcela. Toto Vám môže poradiť niekto, kto nikdy v žiadnom partnerskom vzťahu nežil. Problém by definitívne vyriešila až smrť manželky (lebo pred Pánom Bohom bude až do smrti manželkou) muža s ktorým žiješ. Nech sa už rozviedli z akéhokoľvek dôvodu, to jej určite nikto neželá.

Táto debata je však zameraná na príklad rodičov pri kresťanskej výchove detí. Čo by sa vyriešilo, keby Vám kňaz nepokrstil dieťa? On to vlastne nemôže odmietnuť, on môže krst odložiť, keď treba odstrániť nejaké prekážky. Lenže keď sa prekážky odstrániť nedajú, alebo by to odstránenie narobilo viac škody ako osohu (deti by prišli o vyrastanie s otcom), tak nie je čo riešiť. Čím si Vaše deti zaslúžili, že by im bolo odopreté stať sa Božími deťmi? Oni predsa za to nemôžu, že vy nežijete vo sviatostnom manželstve. Ako by asi prežívali, že ich rovesníci sa pripravujú na prvé sväté prijímanie a oni sa nemôžu, napriek tomu chodia do kostola, na náboženstvo, modlia sa, lebo oni musia čakať na krst až kým budú schopní sami o tom rozhodnúť? Ja si to takto rozhodne nepredstavujem. Našťastie sú aj rozumní a chápaví kňazi, ktorí pomáhajú ľuďom znášať aj takéto životné situácie. Navyše dieťa má pri krste krstných rodičov, alebo aspoň jedného, ktorý sa tiež preberá na seba zodpovednosť za kresťanskú výchovu, pre prípad, že by ju nemohli dať vlastní rodičia.

Zarenka, vychovávaj svoje deti spolu s ich otcom ako najlepšie viete, veďte ich k Pánu Bohu, buďte im vo všetkom príkladom, nehašterte sa a hlavne sa všetci ľúbte. Myslím si, že nie je nič horšie pre deti, ako keď vyrastajú v rodine, kde sú neustále zvady, hádky a veľakrát aj fyzické násilie, ktoré sa častokrát schováva za “spoločnú vzornú nedeľnú návštevu kostola“. Poznám aj také prípady. Deti potrebujú mať kľudné rodinné zázemie, vidieť lásku medzi rodičmi a k nim a keď dorastú, určite pochopia, prečo ich ocko a mamička s nimi nemôžu pristupovať k sviatostiam. Ak ich dobre vychováte, čo nie je pre nikoho ľahké, (lebo aj keď je v rodine viac detí a majú tých istých rodičov, tú istú výchovu, tak niektoré sa vychovať dajú, tak ako si to rodičia predstavujú a iné môžu byť večnými rebelantmi napriek najlepšej snahe rodičov) tak Vás určite, určite pochopia a nebudú Vás odsudzovať.

Zarenka, musíš dúfať, že je cesta spásy pre Teba aj pre muža Tvojho života, možno že vedie práve cez lásku k Vašim deťom, cez pomoc tým, ktorí Vašu pomoc potrebujú, cez poctivosť v zamestnaní, modlitbu. Veď to, že ste sa Vy dvaja stretli, to tiež bola asi vôľa Božia, Pán Boh má s každým s nás určitý plán.

Prajem všetko dobré

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 76  ~  Člen od: 16 júl 2008  ~  Posledná návšteva: 05 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zmurka

Odoslaný - 16 júl 2008 :  19:34:05  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov
Milá Mira,

tvoj príspevok Zarenke je ukážkovým príkladom náboženskej nevedomosti, ľahostajnosti alebo indiferentnosti. Apriori súhlasíš s hriechom rodičov – ľúbia sa, tak ich nechajme, je to nereálne vyžadovať od nich, nedokázali by to, nefungovalo by to, boli by nervózni a to by sa prenášalo na deti... Nikto deťom zvonku neodopiera milosť stať sa Božími deťmi. Príčinou sa stávajú vlastní rodičia – pretože oni sami nechcú byť Božími deťmi. (Zarenku by to dokonca v živote nenapadlo...)
Nechápem, prečo tak záleží na pokrstení dieťaťa tam, kde nezáleží na jeho kresťanskej výchove …
Alebo to bude výchova typu – áno, toto a toto sa máš naučiť, takto a takto sa tváriť, tak a tak robiť – ale život je o inom??? Či to má byť len akási poistka – alebo zvyk či tradícia???

Jedna vec je láska, láska k deťom a starostlivosť o ne a ich správna prirodzená výchova. To je to prirodzené a normálne. Ale tu ide predsa o život nadprirodzený, o život duše, o vieru, ktorá sa nedeklaruje len akýmsi „vybojovávaním si“ krstu dieťaťa – hoci rodičia nežijú túto vieru v Boha, neprijímajú sviatosti, zotrvávajú svojím životom v hriechu a prikázania sú pre nich bezvýznamné.

Ak si si to ešte Mira dostatočne neuvedomila – rodičia dieťaťa žiadajú sviatosť krstu pre svoje dieťa. A slávenie tejto sviatosti obsahuje aj slová o zriekaní sa Zlého, všetkých jeho skutkov, pokušení... Taktiež je o verejnom vyjadrení viery, ktorú chcú rodičia odovzdávať svojmu dieťaťu slovom i príkladom. Pri krste namiesto dieťaťa drží rodič/krstný rodič sviecu – ktorá symbolizuje i vyjadruje slová Evanjelia: Tak nech svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali Otca... A toto svetlo rodičia/krstní rodičia sľubujú odovzdávať svojmu dieťaťu...

A teraz – čo myslíš? Ako vyznie takéto slávenie sviatosti krstu? Budú vlastní rodičia dieťaťa v úprimnosti a pravdivosti hovoriť slová o zriekaní sa, potvrdia nahlas „verím“??? Môžu to urobiť s čistým svedomím, bez klamania Pána Boha, seba i prítomných?
K čomu potom vedie takéto vysluhovanie sviatosti krstu? Nie ešte viac k rozmnoženiu hriechu rodičov, a teda v konečnom dôsledku im priťaží??? Samozrejme dieťa nemôže za hriech rodičov, ale – rodičia, ak chcú pre dieťa sviatosť krstu – to obnáša aj nejaké záväzky a zodpovednosť.

Iná by bola situácia, keby tam krstný rodič/krstní rodičia stáli namiesto vlastných rodičov (nemusím sa rozpisovať, že oni MUSIA spĺňať podmienky – byť praktizujúci katolíci) a pokiaľ títo preberajú na seba záväzky vyplývajúce z krstu – oni vyjadrujú to, čo by mali (ale nemôžu) vlastní rodičia. Krstní rodičia preberajú hlavnú zodpovednosť (v podstate namiesto rodičov) viesť deti k Pánu Bohu svojím slovom i príkladom. V tom prípade – myslím si – ani kňaz nemá dôvod odmietnuť dieťa pokrstiť.

Nakoniec – aj keď povzbudzuješ Zarenku „Zarenka, musíš dúfať, že je cesta spásy pre Teba aj pre muža Tvojho života, možno že vedie práve cez lásku k Vašim deťom, cez pomoc tým, ktorí Vašu pomoc potrebujú, cez poctivosť v zamestnaní, modlitbu. Veď to, že ste sa Vy dvaja stretli, to tiež bola asi vôľa Božia, Pán Boh má s každým s nás určitý plán.“ a praješ všetko dobré – nebolo by dobré priznať si aj pravdu? Ich cesta spásy môže síce viesť aj cez ich lásku k deťom, cez pomoc druhým, poctivosť – ale – konečná spása a večný život nebude na konci takejto cesty, ak je tam ich vlastný a pretrvávajúci hriech...

Predpokladám, že dobre poznáš slová Evanjelia: „Ak nebudete robiť pokánie...“ Pán Ježiš totiž nepovedal: Ak nebudete krstiť svoje deti... Podmienky našej spásy nezávisia od prijatia sviatostí iných ľudí – aj keď by to boli vlastné deti – ale od nášho osobného života, od nášho vlastného pokánia a prijímania prostriedkov milostí prostredníctvom sviatostí. Aby sme sa navzájom nezavádzali...

Život je veľký dar - nepremrhajme ho

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 890  ~  Člen od: 28 október 2006  ~  Posledná návšteva: 23 október 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Odoslaný - 16 júl 2008 :  20:46:30  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
Zarenka, je naozaj pravda, ze dieta nemoze za svojich rodicov a ma pravo na krst. Ak rodicia nemozu zarucit nabozensku vychovu, tuto zodpovednost preberaju krstni rodicia. Tu sa totiz vzdy berie do uvahy pravo nevinneho dietata stat sa Bozim dietatom a mat tak moznost dostat sa do neba.Odopriet dietatu krst a tym aj vecny zivot preto, lebo rodicia ziju v tazkom hriechu je nezmysel, ba povedala by som velke previnenie voci laske k nevinnemu bliznemu.Cirkev si to uvedomuje, preto v takychto pripadoch jedna,ako som opisala vyssie.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Odoslaný - 16 júl 2008 :  21:08:01  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
Zarenka,co sa tyka tvojho hriechu cudzolozstva, urcite si jasne a bolestne uvedomujes, ze si dala prednost cloveku pred Bohom a Jeho mudrym prikazanim, ktore nas chrani od vecnej smrti. Je mi jasne, ze tato tvoja situacia ti nie je lahostajna, a ze trpis.Je chvalyhodne, ze spolupracujes s Bozou milostou ako ti je mozne, inac by si deti neviedla k Bohu.. Boh ta miluje,a z kazdej situacie pozna vychodisko. Mozno to bude dlhsie trvat, ale naozaj skus ist cestou skumania platnosti manzelstva ako si to naznacila. Ver, ze Bohu nie je nic nemozne a pomoze ti vyriesit aj tvoju situaciu,len sa neprestavaj modlit, lebo to je to hlavne, co ta udrzuje v rozpolozeni, ze mas zmysel pre Bozie veci. Ak by si sa prestala modlit, bol by to tvoj koniec a diabol by ta oklamal a dostal. Lebo kto sa nemodli, urcite sa nedostane do neba.A neboj sa, ak by sa to s manzelstvom nakoniec nepodarilo, Boh ti da milost, aby sa veci vyriesili aj inac a aby si to zniesla.Pamataj, ze Boh moze aj zlo premenit na dobro a ze mu zalezi aj na tvojom manzelovi, ktory je tiez Jeho milovanym dietatom.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 16 júl 2008 :  23:03:40  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Toto Vám môže poradiť niekto, kto nikdy v žiadnom partnerskom vzťahu nežil.

Myslis?

citácia:

veďte ich k Pánu Bohu, buďte im vo všetkom príkladom
Pôvodne zaslal Mira - 16 júl 2008 :  18:00:48

Naozaj vo vsetkom?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12060  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 20 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zarenka

Odoslaný - 17 júl 2008 :  15:30:12  Zobraziť profil  Pridať Zarenka do zoznamu priateľov
Tak asi taky zmatok mam ja v dusi,
aky je teraz tu v tomto fore.

Cize okrem vztahu brat-sestra
tu nepadol iny navrh..

Bez vyhlasenia prveho manzelstva
za neplatne to bude asi jedine
mozne vychodisko. Teda teoreticky.
Prakticky si to totiz neviem predstavit.

Zarenka

Odoslaný - 17 júl 2008 :  15:51:32  Zobraziť profil  Pridať Zarenka do zoznamu priateľov
Chcem sa len podakovat za vsetky
prispevky a snahu pomoct
vyriesit moju situaciu.
Dakujem.
Keby vsak mal niekto
nejaky novy poznatok,
rada si to precitam.

Mato

Odoslaný - 17 júl 2008 :  22:42:35  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Bez vyhlasenia prveho manzelstva
za neplatne to bude asi jedine
mozne vychodisko.

Pôvodne zaslal Zarenka - 17 júl 2008 :  15:30:12

Ja len aby sme sa vyjadrovali spravne. Prve manzelsvo nie je mozne vyhlasit za neplatne, v zmysle zrusit jeho platnost, ak bolo raz platne uzatvorene. Je mozne iba preskumat okolnosti jeho uzatvorenia a pripadne vyhlasit, ze nebolo uzatvorene platne a teda ze de facto neexistovalo.

Zarenka

Odoslaný - 18 júl 2008 :  10:06:55  Zobraziť profil  Pridať Zarenka do zoznamu priateľov
Hej, to som mala na mysli, prepac. O to sa teraz snazime.
Ale ako som povedala, veeelmi tazka a zlozita vec.
Uz to trva mesiace a nie a nie zacat. Posielaju nas
kade -tade, jedni vravia zacat tu, ini zase tam.
Potom nas zas posielaju k tym druhym a tak
dokola. Asi sa budem musiet porozpravat s pravnikom.
Boli aj take nazory, ze vraj "vzdajte sa, nikdy to nevyjde"
a to nam povedali bez toho, aby si nas co i len vypoculi..
A ked sa informujeme na viqacerych miestach, protirecia si.
Tak potom to v nas len zvacsuje neistotu, komu to vlozit do
ruk.. Snad sa cesta najde. neocakavam, ze bude lahka..

juja

Odoslaný - 18 júl 2008 :  15:43:52  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Aký zmätok. Jasne sme napísali, že žijete v hriechu a ako takí nie ste garanciou kresťanskej výchovy detí, ak to len nepreberú na seba krstní rodičia. Ďalej sme napísali, že nanajvýš môžete žiť ako brat a sestra, ale i to bude treba upraviť. Inak by ste sa mali rozísť. Tu sa jednoznačne treba držať rady kňaza. Ďalej bolo napísané prečo treba najprv overiť právoplatnosť uzavretia prvého manželstva. To posledné je dlhodobý proces a preto zvyknú kňazi najprv trocha váhať, aby si boli istí, že i záujemci o tento proces sú si naozaj istí, že ho chcú a že sú si vedomí aj tej situácie, že to vôbec nevýjde a že sú schopní takúto situaciu akceptovať. Tak aký zmätok? Zmätok bol niekde úplne inde. A to na začiatku toho vášho zmätku v rodine a to v momente, keď si sa štátne zosobášila s terajším tvojim "štátnym manželom". Problém je presne tam, kde ho už lokalizovala zmurka: "v náboženskej nevedomosti, ľahostajnosti alebo indiferentnosti."

Judith

Strana: z 5 Previous Topic: boh,viera,cirkev Téma Next Topic: Ak ma maš rád  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06