Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Teológia tela - otázky
 Katolicke manzelstvo..
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Komunikácia v manželstve Téma Next Topic: Zdravie - zivot - vecny zivot
Strana: z 2

Zarenka

Stav: offline

Odoslaný - 28 máj 2008 :  16:32:25  Zobraziť profil  Pridať Zarenka do zoznamu priateľov
Moj bratranec sa sobasil s katolickou. Prve dieta pokrstili v kostole. Po prestahovani do zahranicia jeho manzelka prestupila na evanjelicku vieru. Dalsie dve deti boli pokrstene v tejto viere. Ona odmieta deti vychovavat v katolickej viere a tvrdi, ze jeho viera je nudna. On pochybuje, ze ta viera je evanjelicka, kedze sa zaklada na stretnutiach a nie navsteve kostola. Vyzera to ako nejaka sekta, nieco typu jehovisti. Zmena viery vniesla do manzelstva vela rozporov, nedorozumeni a vzdalovanie sa jedneho druhemu. Moj bratranec tvrdi, ze svoju manzelku nespoznava, ze je to niekto, komu nerozumie. Manzelka dokonca odmieta sexualne nazivanie a ked jej pohrozi, ze ju si najde niekoho druheho, odpovie, ze ona ma Boha a manzela nepotrebuje.. Bol by to dovod na poziadanie o anlaciu manzelstva??

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 56  ~  Člen od: 28 máj 2008  ~  Posledná návšteva: 15 apríl 2009 Upozorniť moderátora 

Mato

Odoslaný - 29 máj 2008 :  10:53:10  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Zda sa, ze je tu opat nedorozumenie v pojmoch. Anulacia manzelstva ako taka neexistuje a sice preto, lebo:

1. Sviatost manzelstva raz platne vysluzena a konzumovana je nezmazatelnym znakom a nic na svete ho nemoze zrusit - iba smrt jedneho z manzelov. Preto sa neda anulovat.

2. Niektore manzelstvo sa vsak mohlo javit ako platne uzatvorene, pre nejaku prekazku vsak platnym nikdy nebolo. Tu je vecou cirkevneho sudu preskumat vsetky okolnosti takehoto zvazku a v pripade, ze sa zisti, ze toto manzelstvo nebolo platne uzatvorene tento fakt oficialne vyhlasi. Inymi slovami povie, ze toto manzelstvo nikdy neexistovalo.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12060  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 20 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Odoslaný - 29 máj 2008 :  17:20:11  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
a navyše, netreba chápať anuláciu ako rozvod. V poslednom čase ako keby sa vrece roztrhlo: nie som spokojny pre nejaku pričinu v manželstve, ale hups som zosobašený v kostole, tak hura ide sa anulovať.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zarenka

Odoslaný - 29 máj 2008 :  19:46:08  Zobraziť profil  Pridať Zarenka do zoznamu priateľov
Preskumanie manzelstva.. Citala som aj kanonicke pravo, ale akosi mi to vychadzalo tak, ze by sa na to hodilo hocico a zaroven nic. Ake by bolo polopatisticke vysvetlenie dovodov, pre ktore by sa manzelstvo mohlo povazovat za neplatne?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 56  ~  Člen od: 28 máj 2008  ~  Posledná návšteva: 15 apríl 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PavolKukucka

Odoslaný - 20 júl 2008 :  15:18:54  Zobraziť profil  Pridať PavolKukucka do zoznamu priateľov
Čo je platné a neplatné manželstvo?

Mám sestru, ktorá neuzavrela platné manželstvo. Vyjadrím sa podrobnejšie:
" Ak si ma nezoberieš, vyskočím z okna ", toto počúval môj švagor pred svadbou niekoľko krát. Bol to kedysi taký celkom normálny frajerský vzťah, iba... Iba že pochádzal od sekty tzv. Kresťanské hnutie Nazareth, alebo tzv. Beňovci, čiže aj keď ich spoznanie a frajerenie bolo môžeme povedať prirodzené, samovoľné a normálne, bol tu nejaký "vodca", ktorý dal podnet či príkaz, aby sa zobrali.
A tak bola svadba, normálna, so všetkým.
Na mieste vystáva otázka. Bolo toto manželstvo platné? či bolo platne uzatvorené? Nie , nebolo, lebo tu bol "vodca, ktorý si to tak prial", a bol tu môj švagor, ktorý bol vydieraný sestrinymi slovami "vyskočím z okna".
A čo dnes, po 18.-tich rokoch? Dnes už nie je namieste pokladať otázku o platnosti manželstva. Dnes je toto manželstvo už platné, ono bolo platné už aj včera, pred desiatimi a možno i tými osemnástimi rokmi. Dnes, po aktívnom manželskom prežívaní manželstva a pri výchove troch detí nikto nepochybuje o tom, že toto manželstvo je platné, ono je skutočne platné, ale...
To prvé požehnanie, ktoré si novomanželia vysluhujú pri sviatosti chýba, denno-denne sa musia týto dvaja manželia modliť o požehnanie a Božiu milosť (samozrjme to i my všetci, ktorí sme manželia). Ale treba si uvedomiť jedno: Toto manželstvo nebolo platne uzavreté, nebolo to dobrovoľné. Chybu urbil švagor, ktorý sa nechal vydierať.
A ono to je u väčšiny manželstiev, ktoré žiadajú kanonicky uznať neplatnosť nejako takto podobne. Manželia, ktorý žijú spolu možno dva-tri roky, alebo i viac, obidvaja sa spolu dohodnú, že by sa chceli rozísť a tak skúšajú, hľadajú, čo by sa našlo, čo by uznalo ich manželstvo za neplatné. No nenašlo by sa nič, nič také totiž po tak dlhom čase neexistuje. Môže tu byť uznaná cirkevná odluka, tá však manželstvo neruší, iba dovoľuje žiť manželom osamote, poprípadne zbavuje ich manželských povinností (neviem). Manželstvo môže byť vyhlásené za neplatné na začiatku, vtedy, keby švagor povedal kňazovi v prvých dňoch, že bol vydieraný a ich manželstvo nie je dobré, vtedy, keby povedala nevesta že bola oklamaná, že nevedela o manželovej chorobe, že nevedela, že jej manžel bol niekde civilne zosobášaný a že je sobášny podvodník.
Keby dnes švagor prišiel do Trnavy na kanonické pojednávanie, že chce uznať manželstvo za neplatné, len preto, že bol kedysi vydieraný (manželku som mal kedysi rád, mám s ňou tri deti, ale dnes ma to už nebaví, a kedysi som bol vydieraný, tu treba potom hľadať chybu niekde inde).

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 157  ~  Člen od: 20 jún 2008  ~  Posledná návšteva: 05 október 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zarenka

Odoslaný - 01 august 2008 :  09:32:01  Zobraziť profil  Pridať Zarenka do zoznamu priateľov
Mazelstvo je velmi zavazny zvazok v ociach pana aj ludi.
V tom sa zhodujeme. Ak sa raz dvaja ludia zosobasia, je
to nielen na cely zivot, ale na vecnost.

Avsak vidim v tom jeden hacik.. ak sa nemylim, podla
kanonickeho prava, mozu uzatvorit dvaja zvazok manzelsky
po dovrseni 14 roka. Skutocne si nemyslim, ze toto je ten
"spravny" vek k rozhodovaniu o tak zavaznej veci. V realite
je mnoho rozvodov prave v manzelstvach uzatvorenych vo
velmi mladom veku. Takito, povedzme teenegeri, nemaju
dostatocne dlhu dobu na spoznanie, a to sposobuje neskor
problemy.. Podla mna by sa ten vek mal posunut..!

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 56  ~  Člen od: 28 máj 2008  ~  Posledná návšteva: 15 apríl 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Odoslaný - 01 august 2008 :  10:24:47  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
No ono vela manželstiev mladých nieje kôli tomu že môžu, ale kôli tomu že "musia". Lebo majú predmanželský sex a dosť často, až raz dievča zistí, že je tehotná, a to väčšinou končí rýchlym manželstvom. Také niečo sa stalo mojej bývalej spolužiačke zo základnej, spolužiakovi a tiež jednému známemu. Tak som zvedavý ako dlho im to vydrží aj ked ten známy už je zosobášený tuším ale 5 rokov a už majú 2 deti.

Rímskokatolík

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Katarina

Odoslaný - 01 august 2008 :  12:13:29  Zobraziť profil  Pridať Katarina do zoznamu priateľov
citácia:
Čo je platné a neplatné manželstvo?

Mám sestru, ktorá neuzavrela platné manželstvo.
Pôvodne zaslal PavolKukucka - 20 júl 2008 : 15:18:54

Pan Kukucka,
nevidim do Vasho problemu, resp. problemu manzelstva Vasej sestry, chcem len poukazat na Vami uvadzany dovod (Vami zhodnotenej) neplatnosti manzelstva.
citácia:
...Iba že pochádzal od sekty tzv. Kresťanské hnutie Nazareth, alebo tzv. Beňovci, čiže aj keď ich spoznanie a frajerenie bolo môžeme povedať prirodzené, samovoľné a normálne, bol tu nejaký "vodca", ktorý dal podnet či príkaz, aby sa zobrali.
Pôvodne zaslal PavolKukucka - 20 júl 2008 :  15:18:54

Pochybujem o Vasich dostatocnych informaciach ohladne tohto Hnutia, ktore sektou nie je, hoci bolo pred casom dost diskreditovane a casto za sektu nepravdivo oznacovane.

Opisali ste Vami spoznanu skutocnost, skusenost... Nakolko (a ci) je tento druhy dovod, ktory v nej uvadzate, aj skutocnou pravdou, vyjadrujem svoju pochybnost.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 177  ~  Člen od: 17 december 2007  ~  Posledná návšteva: 07 september 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 01 august 2008 :  13:54:52  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
ktore sektou nie je, hoci bolo pred casom dost diskreditovane a casto za sektu nepravdivo oznacovane.

Pôvodne zaslal Katarina - 01 august 2008 :  12:13:29

Nie len diskreditovane, ale pokial sa nemylim oficialnou cirkevnou autoritou aj rozpustene.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12060  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 20 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Odoslaný - 01 august 2008 :  21:33:45  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
ano, hnutie je oficialne zakazane. (konecne!)
a este k Zarenke:... Ak sa raz dvaja ludia zosobasia, je to nielen na cely zivot, ale na vecnost...
Manzelstvo nie je sviatost na "vecnost" ale konci smrtou jedneho z manzelov. Cize manzel,manzelka po smrti svojho partnera moze znova uzavriet platne manzelstvo pred Bohom s inym partnerom.
Na rozdiel od sviatosti knazstva, knaz zostava knazom naveky.
Pozehnany, oddychovy vikend vsetkym! Ela

Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Katarina

Odoslaný - 04 august 2008 :  07:54:50  Zobraziť profil  Pridať Katarina do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
ktore sektou nie je, hoci bolo pred casom dost diskreditovane a casto za sektu nepravdivo oznacovane.

Nie len diskreditovane, ale pokial sa nemylim oficialnou cirkevnou autoritou aj rozpustene.

Pôvodne zaslal Mato - 01 august 2008 :  13:54:52

To uz nie je pravda. Aktualne oficialne stanovisko Cirkvi je ine.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 177  ~  Člen od: 17 december 2007  ~  Posledná návšteva: 07 september 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zmurka

Odoslaný - 04 august 2008 :  07:59:14  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:

Pôvodne zaslal Mato - 01 august 2008 :  13:54:52

Pôvodne zaslal Katarina - 04 august 2008 :  07:54:50

Môžeš ho sem prosím dať, spolu s prameňom?

Život je veľký dar - nepremrhajme ho

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 890  ~  Člen od: 28 október 2006  ~  Posledná návšteva: 23 október 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Katarina

Odoslaný - 04 august 2008 :  08:12:44  Zobraziť profil  Pridať Katarina do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Pôvodne zaslal Katarina - 04 august 2008 :  07:54:50

Môžeš ho sem prosím dať, spolu s prameňom?
Pôvodne zaslal zmurka - 04 august 2008 :  07:59:14

Nemam ho k dispozicii, videla som a mam tu vedomost, preto som napisala.

Ales

Odoslaný - 04 august 2008 :  08:30:21  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
ohľadom Nazarethu: http://www.fakty.sk/verbal/11-05/1434/
http://cizmarik.blog.sme.sk/clanok-26207.html - podpisy najkompetnejších

TK KBS: http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=2005012825

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 04 august 2008 :  14:34:31  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Pôvodne zaslal Katarina - 04 august 2008 :  08:12:44

Kto ho vydal a o com sa v nom hovori?

Katarina

Odoslaný - 04 august 2008 :  16:21:09  Zobraziť profil  Pridať Katarina do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Pôvodne zaslal Katarina - 04 august 2008 :  08:12:44

Pôvodne zaslal Mato - 04 august 2008 :  14:34:31

Na tuto otazku nemusim odpovedat, pretoze z principu o zverejnenie informacii, resp. zaktualnenie by sa mal postarat ten, kto je kompetentny (zvlast, ked na internete, ci v tlaci sa informacia dosial neobjavila). To sa tyka aj toho, ako to s Hnutim Nazaret v Cirkvi vlastne je. Na tych miestach sa o tom vie, kto ma opravdivy zaujem, nech sa informuje priamo, to je najobjektivnejsi pristup.
Mozno to teraz vyznieva tak, ze chcem iba zaujat, zahmlit a stiahnut sa. Nie, mojim cielom bolo spochybnit oznacenie Hnutia za sektu, pretoze to vyvolava apriori negativny postoj bez akehokolvek skumania pravdy.
Moje tvrdenie tu takto nicim "dokazovym" sice nepodkladam (snad len osobnou skusenostou), pravda vsak je (nie je) zavisla...

zmurka

Odoslaný - 04 august 2008 :  17:02:39  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:

Pôvodne zaslal Katarina - 04 august 2008 : 08:12:44

Pôvodne zaslal Mato - 04 august 2008 : 14:34:31

Na tuto otazku nemusim odpovedat, pretoze z principu o zverejnenie informacii, resp. zaktualnenie by sa mal postarat ten, kto je kompetentny (zvlast, ked na internete, ci v tlaci sa informacia dosial neobjavila). To sa tyka aj toho, ako to s Hnutim Nazaret v Cirkvi vlastne je. Na tych miestach sa o tom vie, kto ma opravdivy zaujem, nech sa informuje priamo, to je najobjektivnejsi pristup.
Mozno to teraz vyznieva tak, ze chcem iba zaujat, zahmlit a stiahnut sa. Nie, mojim cielom bolo spochybnit oznacenie Hnutia za sektu, pretoze to vyvolava apriori negativny postoj bez akehokolvek skumania pravdy.
Moje tvrdenie tu takto nicim "dokazovym" sice nepodkladam (snad len osobnou skusenostou), pravda vsak je (nie je) zavisla...
Pôvodne zaslal Katarina - 04 august 2008 : 16:21:09

Škoda Katka, keďže si spomenula oficiálne stanovisko Cirkvi.... Ak ho však videli len niektorí - nevyhnutne vzniká pochybnosť o jeho oficiálnosti a tým platnosti informácie pre všetkých o hnutí... tak ostáva oficiálnym len to, čo bolo verejne publikované a na čo odkazuje aj alesko...

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 890  ~  Člen od: 28 október 2006  ~  Posledná návšteva: 23 október 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zarenka

Odoslaný - 04 august 2008 :  17:14:05  Zobraziť profil  Pridať Zarenka do zoznamu priateľov
Zaujimalo by ma, ako to je u greckokatolickych knazov..

Pocula som o knazovi, ktoreho opustila manzelka..
Ostava takyto knaz nadalej aktivny v sluzbach cirkvi??
Alebo ako to je?

juja

Odoslaný - 24 august 2008 :  10:59:43  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
ospravedlňujem sa, ale vrátim sa k vyššie položenej otázke o platnosti, či neplatnosti cirkevne uzatvoreného manželstva. Na fóre sa už o tom veľa popísalo, ale našla som o tom aj túto kázeň:
http://www.upc.uniba.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=81:nerozluefnos-manelstva&catid=33:ke-v-roku-2000-b&Itemid=70

Judith

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Odoslaný - 24 august 2008 :  20:09:31  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
Preto sa Cirkev snaží učiť tých, ktorí sa na manželstvo pripravujú, veľkodušnosti, láske, odpúšťaniu a mnohým iným vlastnostiam, ktoré by si mal osvojovať vlastne každý jeden nasledovník Krista.

toto podčiarkujem aj tri razy za sebou. to je veľmi podstatné, lebo kde niet odpustenia, sebazaprenia a iných kresťanských vlastnosti, tak také manželstvo je určene na zánik. odpustenie a sebazaprenie sú totiž prejavmi lásky.

p.s. chyby opravene, zmurka prepač, mam na teba otazku, ako na človeka žijucemu v manželstve, čo by soi vedela odporučiť začinajucim manželom, či ludom pomyslajucim nad manželstvom?

zmurka

Odoslaný - 24 august 2008 :  20:54:56  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov
citácia:
toto podečiaerkujem aj tri razy za sebou. to je vedľmi podstatne, llebo kde niet odpustenia, sebazaprenia a inych krestanskych vlastnosti, tak take manžrelstvo je uršene na zanik. odpustenie a sebazaprenie su totži prejavmi lasky.

Pôvodne zaslal alesko - 24 august 2008 : 20:09:31

Alesko - je to možné? Tak si sa ponáhľal - že si spokojne v dvoch riadkoch svojho textu zanechal cca 20 chýb (preklepov, diakritiky)?

Pierre

Odoslaný - 10 október 2008 :  12:07:55  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
PavolKukucka: To nie je ziaden dovod, ktory by uzavrete manzelstvo zneplatnoval. Ani tie vyhrazky, ze nejaka dievcina vyskoci z okna, ak si ju nevezme. Nech si kludne vyskoci, to je len jej vec, jej zodpovednost. A to su aj tak vacsinou len babske reci, urcite by to nespravila. Aj ked pocul som o nejakych samovrazdach dievcat v tomto zmysle, ale to uz vtedy ked jej ten chalan nieco nasluboval i pripravil o panenstvo... Ak je toto tiez takyto pripad, potom tu ale uz je moralna povinnost si ju oficialne vziat za zenu. Vsak on si ju uz vlastne vzal vtedy ked ju pripravil o to panenstvo, akurat ze to spravil nadivoko a hriesne.

Aj ked sa vam to nezda, to ich manzelstvo je platne. A ono i nejake tie mensie natlaky ku svadbe sa bezne robia a robili od pradavna, tato popisana situacia sa este neda uznat k neplatnosti. Ak zrovna niekto tomu muzovi v kostole napr. nestal za chrbtom s pistolou v ruke, je to potom platne manzelstvo.

Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Odoslaný - 10 október 2008 :  12:26:06  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Zarenka:
citácia:

Avsak vidim v tom jeden hacik.. ak sa nemylim, podla
kanonickeho prava, mozu uzatvorit dvaja zvazok manzelsky
po dovrseni 14 roka. Skutocne si nemyslim, ze toto je ten
"spravny" vek k rozhodovaniu o tak zavaznej veci. V realite
je mnoho rozvodov prave v manzelstvach uzatvorenych vo
velmi mladom veku. Takito, povedzme teenegeri, nemaju
dostatocne dlhu dobu na spoznanie, a to sposobuje neskor
problemy.. Podla mna by sa ten vek mal posunut..!

Pôvodne zaslal Zarenka - 01 august 2008 :  09:32:01

Ano, na uzavretie manzelstva je stanoveny minimalny vek u dievcata 14 a u chlapca 16 rokov. A ano, takto skoro uzavrete manzelstva casto vedu k rozpadu, nejako casto sa to babre.

Len je zaujimave, ze v davnych dobach to fungovalo. A funguje to pomerne dobre i dodnes v niektorych tzv. menej vyspelych kulturach. Len v tych tzv. vyspelych, cize hlavne v tych sucasnych zapadnych, sa to babre, manzelstva sa rozpadavaju... Mne sa tu skor naznacuje problem niecoho ineho nez mladeho veku.

Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Odoslaný - 10 október 2008 :  13:42:51  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
pierre, lenže v inych kulturach je aj repšekt ženy pred mužom. a aj to manželstvo funguje na uplne iných principoch ako u nas( že ked ej to dobre tak je to v pohode a ked je to zle tak dovidenia...)

Pierre

Odoslaný - 10 október 2008 :  13:52:24  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Alesko:
lenže v inych kulturach je aj repšekt ženy pred mužom.

- Ano, vsak tak to trochu aj ma byt. To uz apostoli ucili.

že ked ej to dobre tak je to v pohode a ked je to zle tak dovidenia...

- Ano a v kostole prisahali sebe i Bohu do smrti spolu - v dobrom aj v zlom. Lenze pre skazenych ludi zo zapadu je to len velke nic.

Ales

Odoslaný - 10 október 2008 :  14:30:57  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
obavam sa že rozvod je už po cleom svete.....

Strana: z 2 Previous Topic: Komunikácia v manželstve Téma Next Topic: Zdravie - zivot - vecny zivot  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06