Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Apologetické pohľady
 O náuke rovnoprávnosti
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Cirkev by mala prestať súdiť ľudí a vnucovať svoje Téma Next Topic: Apologetika - ako na to?
Strana: z 4

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 17 december 2007 :  08:27:06  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
ešte raz, lepšie si prečítajte Mulieris dignitatem, alebo odpoveď d.p. Vitteka. Manželstvo je predsa len iné spoločenstvo, ako rehoľné. Už som to rozlíšila, v tomto spoločenstve ide o veľmi hlbokú intimitu, tak telesnú, ako aj duchovnú, typickú a prislúchajúcu výlučne manželstvu.
A ešte odcitujem zo spomínaného apoštolského listu o pomoci:
"Boží obraz a Božia podoba v človeku stvorenom ako muž a žena, (pre analógiu, ktorú môžeme predpokladať medzi Stvoriteľom a stvorením) vyjadrujú teda aj "jednotu dvoch" v spoločnej ľudskej prirodzenosti. Táto "jednota dvoch", ktorá je výrazom vospolnosti medzi osobami, poukazuje aj na to, že v stvorení človeka je zobrazená aj podobnosť s jednotou v Bohu (communio). Táto zobrazená podobnosť je osobnou vlastnosťou obidvoch, muža a ženy, a zároveň povolaním na určitú úlohu. V tomto Božom obraze a v Božej podobe, ktoré už od počiatku nosí v sebe ľudské pokolenie, spočíva základ celého ľudského "ethosu". Starý aj Nový zákon rozvíjajú tento "ethos", ktorého vrcholom je prikázanie lásky.25
Na základe "jednoty dvoch" muž a žena sú už odprvoti povolaní nielen aby žili "jeden pri druhom" alebo aby boli spolu, ale sú povolaní aj žiť vzájomne jeden pre druhého.
Z toho vysvitá aj význam onej "pomoci", o ktorej sa zmieňuje Kniha Genezis (2,18-25): "Urobím mu pomocníčku, ktorá mu bude podobná." Že žena má byť "pomocou" mužovi a že muž taktiež má byť jej "pomocou", biblický kontext to zdôrazňuje predovšetkým preto, že sú ľudské osoby. To im určitým spôsobom umožňuje vždy viac a viac sa poznať a zvýrazniť v sebe úplný zmysel svojej ľudskej prirodzenosti. Je ľahko pochopiť, že v tomto základnom postoji ide o pomoc "z oboch strán", o "vzájomnú pomoc". Človečenstvo znamená povolanie k medziosobnému spoločenstvu. Text Genezy (2,18-25) pripomína, že manželstvo je prvou a v určitom zmysle najvážnejšou dimenziou tohto povolania. Celé dejiny človeka na zemi sa rozvíjajú v oblasti tohto povolania. Podľa zásady, že v medziosobnom spoločenstve jeden má byť "pre" druhého, v postupe dejín sa rozvíja a vzájomne doplňuje to, čo je výhradne "mužské" a čo je výhradne "ženské". Totiž Boh to chce. Biblické texty počínajúc Knihou Genezis nám stále umožňujú nachádzať terén, v ktorom väzí pravda o človeku; terén spoľahlivý a neotrasný uprostred toľkých premien ľudského života."

A súčasne sa porozprávam aj s bratom Jánom Kapistránom, som zvedavá, Aleško, čo mi odpovie!

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 17 december 2007 :  09:16:51  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
juja, hovorí sa že "manželstvo je najťažšia rehoľa".

a ak Kapo poprie poslušnosť ako reholnik, tak u františkanov nemam čo hľadať.

a čo sa týka nepodriadenosti manželky: myslim si že sa najde dosť prikladov(aj u teba samotnej, aj ked je mi to neprijemne to neustale pripominať) a viac než ako by bolo treba, ako to dopadne, ked žena si kona na vlastnu pasť.......čiže ked sa prejavi jej neposlušnosť v manželstve. myslím si že aj keby som nepoznal sv. Písmo, tak je jasne, že tadiaľ cesta nevdie. nech si to zdôvodníš akokoľvek a neviem akými dokumentami(nevyjadrajem postoj k dokumentom ale k niečomu inemu).

ako sa potom chceš učiť poslušnosti k Bohu(čio je tiež jednouz uloh manželstva, že človek sa ma v manželstve učiť láske k Bohu), keď to nedokážeš ani voči človeku? prednedádovnom mi bolo zdôrazňované aké su dôležité detaily. A nehovorí sám Ježiš, že máme preukázať talenty v aj v malom a potom na základe toho dosteneme viac?

nevyberajú sa na zodpovedné úlohy ľudia, práve takí, čo preukázali zodpovednosť v malom? nie je potom podriadenosť ženy v manželstve potom spôsobom ako sa učiť Božej láske?

ani reholnici nedostavaju ulohy na plnenie, či realizovanie, ktore sa im vždy a všade páčia. a nie je manželstvo takisto komunitou, ktorá ma svoje pravidla, svoje spolužitie a pod.? ale na to bude slúžiť iná téma.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 17 december 2007 :  09:25:05  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Vidíš, a si doma! Ách, chlapci, chlapci! Moji milovaní aj s Pierrom

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 17 december 2007 :  09:30:23  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
prečo ma dávaš dokopy s Pierrom? ja nehlásam takú istú podriadenosť ako Pierre.
len ukazujem že je dôležitá v živote človeka.

ty a pierre robite z podriadenosti niečo otrock. takže vy dvaja ste rovnakí....

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 17 december 2007 :  09:59:12  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Ale zase... veď Ťa nedávam dokopy s Pierrom kvôli názorom, ale kvôli kresťanskej láske, teda, že aj toho beťára máme radi. Myslím si, že sa mýliš, nie som ako on, ale to neva!

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 17 december 2007 :  11:53:08  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
nie si ako on, ale rovnako dávaš podriadenosť do toho istého vreca.... a rovnako ju chápeš.



Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 25 január 2008 :  00:17:55  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
ty a pierre robite z podriadenosti niečo otrock.

- Prosim ta, netaraj a neosocuj, Alesko! Spomen si na moj priklad krala a kralovnej. Kralovna je sice podriadena kralovi, ale kral sa k nej sprava ako ku kralovnej, nie ako k spinavej otrokyni.

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 25 január 2008 :  00:27:56  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
A pre teba, jujka, dame nejake to repete:


Pius XI. v encyklike Casti connubii:

„V rodinnom spoločenstve, ktorého pevným putom je láska, … musí zavládnuť „poriadok lásky“, ako to nazýva sv. Augustín. Tento poriadok v sebe zahŕňa nadriadenosť muža nad manželkou a deťmi a pohotovú a ochotnú poddanosť a poslušnosť manželkinu, ako to doporučuje apoštol Pavol v Ef. 5, 22-23.

Avšak táto poslušnosť nepopiera a neodníma slobodu, ktorá plným právom prináleží žene, ako vzhľadom na dôstojnosť ľudskej osoby, tak vzhľadom na vznešenú úlohu manželky, matky a spoločníčky; ani jej nenariaďuje, aby poslúchala akékoľvek mužove chúťky, keby snáď boli nezmyselné alebo sa priečili dôstojnosti manželky; ani konečne neučí, že by manželka mala byť prirovnávaná k osobám neplnoprávnym, ktorým sa nedovoľuje pre nedostatok zrelšieho úsudku alebo pre životnú neskúsenosť, aby smeli slobodne užívať svoje práva.
Zakazuje však tú prehnanú ľubovôľu, ktorá sa nestará o prospech rodiny. Zakazuje oddeľovať v tomto tele rodiny srdce od hlavy, pretože by to bolo krajným nebezpečenstvom ku skaze a nesmiernej škode celého tela. Pretože pokiaľ je muž hlavou, žena je srdcom, a ak mužovi náleží prvenstvo v riadení, žena právom smie a musí požadovať pre seba ako svoj podiel prvenstvo v láske... (toto je) základný zákon rodinného zriadenia, Bohom ustanovený a potvrdený.“


 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 25 január 2008 :  18:10:29  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Juja: A len tak na okraj by som k tomu este pripomenul, vidime, ze u inteligentnejsich zvierat je tiez vacsinou dominantny samec. Jelenovi su samice podriadene, levovi su samice podriadene... Ale napr. u primitivnejsich zivocichov - hmyzu, to casto vidime aj opacne, dominantne su samice, lenze tam si mozeme vsimnut, ze tie po spareni maju neraz sklon svojich samcekov zabijat (vcely, pavuky). Zatial co ked je u zivocichov dominanty samec, ma naopak skor sklon svoju samicku chranit. Skratka osvedcilo sa Panu Bohu dat dominanciu radsej samcekom, mila Juja, no .

A tak to spravil aj u ludi. Ze muz je prirodzeny dominant, sa asi neda prehliadnut, to nie je len nejaky predpis z biblie alebo od papeza, taka je skratka priroda. Aj takmer vsade vo svete, bez ohladu na nabozenstvo, dominuju muzi a zeny su im viec-menej podriadene... To nekaze len biblia, ale fakt aj sama priroda. Prirodne zakony nezmenis, vacsina muzov su skratka prirodzeni dominanti, s tym nepohnes, a ak sa im trochu nepodriadis, to manzelstvo ti takmer isto krachne. A aj vidime, ze tam kde tieto Bozie a prirodne zakony odmietli respektovat (USA, EU), manzelstva sa skutocne rozpadavaju v obrovskom mnozstve... Nikdy sa ludom neoplati kracat proti prirode, ale kym to pochopia... Takze darmo Jujka, aj samotna priroda na teba vola – podriad sa muzovi, ak chces aby s tebou zostal (a ono ho este ani vtedy nemas celkom isteho) .

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zmurka

Stav: offline

 Odoslaný - 27 január 2008 :  12:08:28  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov
Prepáč Pierre - nemám nič proti dominancii mužov - len - myslíš, že muž ju potrebuje dokazovať slovami (nejakým vysvetľovaním či argumentovaním) - alebo hlavne svojím konaním?

Pokiaľ muž má tú dominantnosť v sebe (ozaj - ktovie, prečo je oná dominancia/dominantnosť ženského rodu) slovami o nej nepotrebuje dokola presviedčať.
Môj názor .

Život je veľký dar - nepremrhajme ho

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 890  ~  Člen od: 28 október 2006  ~  Posledná návšteva: 23 október 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 28 január 2008 :  18:12:09  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Zmurka: No veru muzi nemusia nic vraviet, nic vysvetlovat, Juja ti potvrdi, ze k nej boli vsetci velmi dominantni aj bez vysvetlovaciek. Ale aby sa pochopilo aj preco su dominantni, to asi obcas treba vysvetlit, no . Oni za to skratka nemozu, je to v nich .


(ozaj - ktovie, prečo je oná dominancia/dominantnosť ženského rodu)

- Hehe, super postreh, Zmurka . Ale aj submisivita je zenskeho rodu

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 4 Previous Topic: Cirkev by mala prestať súdiť ľudí a vnucovať svoje Téma Next Topic: Apologetika - ako na to?  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06