Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Zeny a Trident
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Ako clovek prichadza k viere Téma Next Topic: Rozhovor s knazom
Strana: z 2

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2007 :  22:58:16  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Kedze vidim, ze sa okrem vyjadrenia osobneho presvedcenia k nicomu rozumnejsiemu neprepracujem, prepisem sem odpoved z danej temy, ktorou som tuto diskusiu zacal"
Pozn. nazory citovane sa nemusia zhodovat s mojimi osobnymi nazormi

To, ci sa predpisy liturgickej discipliny tykajuce sa ucasti zien na liturgii, ktore boli platne pocas tridentskej omse a pred II. vat. koncilom a CIC z roku 1983 prenesu mocou zakona aj na slavenie povolene motu proprio Bendikta XVI. je nieco, k comu sa Cirkev eventualne bude musiet definitvne vyjadrit.
Medzitym sa zda, ze mozeme pomerne bezpecne povedat, ze hoci sa nezda, ze by zeny boli specificky a definitvne cirkevnou autoritou vylucene zo sluzby pocas tridentskej omse, pretoze maju povolene sluzit pri beznej forme rimskeho obradu, bolo by dobre, keby sa rozhodli nesluzit, ci uz z osobnych dovodov, alebo preto, aby nevzbudzovali pohorsenie u dalsich veriacich.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12026  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 26 október 2007 :  01:19:45  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Vsimol som si ze tu bolo spomenute aj to prijmanie na ruku, co mi od davna velmi nevonia, a preto na to zareagujem.

Takze prijmanie na ruku, hmm. Nas American sice trochu prehana a zvelicuje ako obvykle, ale inak s nim v tejto veci trochu suhlasim. Myslim si to davno. Je urcite spravnejsie ked sa k Boziemu Telu budeme spravat s maximalne vysokou uctou, nez s menej vysokou.

A este moja uvaha k tomu. Knaz ma nie len ruky posvatene, ale si ich aj priamo v kostole tesne pred tym umyva. Pri laikovi nikto nevie co s tymi rukami predtym robil. A aj keby si ich kazdy jeden pred odchodom do kostola dokladne vyumyval (co urcite kazdy nerobi), cestou do kostola sa vsak minimalne podotyka nejakych klučiek dveri.., takze zasa ma na rukach neciste bakterie, a s takymi rukami prijma Bozie Telo. Je to velmi neuctive voci samotnemu Boziemu Telu, a aj nehygienicke zaroven. Nechapem ako niekto v cirkvi mohol nieco take povolit. A to este v dnesnej dobe ked uz aj v skolke sa deti ucia, ze tesne pred kazdym jedlom sa ruky maju umyt, a kazdy s tym i plne suhlasi, ale na velke pocudovanie, prave pri Bozom tele sa s tym zda sa nesuhlasi. Toto mame dovolene jest aj so spinavymi rukami, prave toto najsvatejsie najvznesenejsie jedlo... Neviem ako Vam, ale mne nad tym trochu zostava rozum stat. To je ako keby nejaky vysmech tejto sviatosti...

Dufam ze sa to raz celoplošne zakáže. Nastastie u nas na severe to biskupom zakazane je. Počet príspevkov: 5066  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 19 október 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

methodius

Stav: offline

 Odoslaný - 26 október 2007 :  01:37:22  Zobraziť profil  Pridať methodius do zoznamu priateľov
Laudetur Iesus Christus!

To: Mato

Z ktoreho z tychto citatov vyplyva, ze ak sa laik dotkne Krista, pacha svatokradez? Bud som totalne natvrdly, alebo to tam nie je.

2/ Nie si natvrdly, tak o sebe nedobre hovoríš. Nie je to tam. Keby to tam totižto bolo nenastala by ( ktovie prečo) Právna zmena 1972 a nenastal by CIC 1983 rok a veľa iných vecí.
1/Čo je svätokrádež? Možno - zneuctenie osoby , miesta , veci zasvätenej naboženským úkonom Bohu?

" Ja som ich pomazal a nazývám ich svojimi "kristami", pretože som im udelil seba samého, aby ma vám rozdelovali, a ustanovil som ich vonnými kvetmi mystického tela svätej Cirkve. Túto dôstojnosť, ktorú nemajú anjeli, som udelil práve ľuďom, práve tým, ktorých som si vyvolil za zástupcov a ktorých považujem za anjelov. Majú totiž v tomto živote byť anjelmi, pretože majú byť čistí, ako sú čistí anjeli...............žianá nečistota nemôže poškvrniť sviatosti svätej Cirkve. Zmenšuje sa iba milosť a narastá vina toho, kto ich nehodne udeľuje, a aj toho , kto ich nehodne prijímá.
S akou neznalosťou, zaslepenosťou a nevďačnosťou je udeľované mlieko, slávna krv tejto Snúbenky - ako je zneužívané nečistými rukami?................( sv. Katarína Sienská)

Kňaz je prostredníkom medzi nebom a zemou, on je nástroj Boží, on je služobník Boží, je zasvätený ako ten kalich a kalich patrí Bohu a preto naň nesiahajte. Kňaz nemá práva pre seba - je zadaný, patrí všetkým, patrí BOHU.
Mane thekel phares - prečo kráľ Balthasar bol potrestaný? Použil posvätné nádoby na roztopašné hry.
Najvyšší Kňaz svojej Cirkvi Pán Ježiš Kristus " lámal a Dával svojim učenníkom....toto robte na moju pamiatku!" ( iba pre upresnenie , nepodal najbližšiemu , aby "to" ten podal ďalej)

A prečo a čo bola francúzska revolúcia a prečo bol klérus nižšie duchovné svätenia "odstránený", na to prečo si musí dať odpoveď každý sám.

Preto je to svätokrádež - ale je to iba môj názor, všeobecne záväzný je že nie je. Každý si je zodpovedný sám za seba.

S Pánom Bohom.

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 61  ~  Člen od: 05 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 13 január 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 26 október 2007 :  10:41:06  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Stefan:
citácia:
U nás rozdávajú prijímanie obyčajní ľudia, obyčajní ľudia aj dávajú piť z kalicha /teda ho držia a dávajú iným/, a ja ako obyčajný človek môžem prijať Ježiša do ruky /prijímanie na ruku/ a tak si ho aj podám do úst sám.


- Dufam ze sa taketo špinavosti nedeju v katolickom Slovensku, alebo ano? Smiem sa opytat kde to byvate?

 Počet príspevkov: 5066  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 19 október 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 26 október 2007 :  12:07:48  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
dovolim si zacitovat z malej knizocky od Maxa Kasparu "Inymi slovami"

Orientacia
Istého českého katolíckeho biskupa sa na jeho zahraničnej ceste novinári opýtali, či patrí medzi biskupov orientovaných fundamentalisticky, alebo progresívne. Chvíľu váhal a potom odpovedal: "Patrím medzi biskupov orientovaných katolícky."
Odpoveď veľmi múdra, skrývajúca viac odpovedí ako otázok.
Inými slovami...
Kristuj sa jednej epoche javí liberálne,
druhej konzervatívne.
Kresťan preto nemá byť
ani liberál, ani konzervatívec.
Má byť Kristus.


- dávam na zamyslenie vzhľadom na úroveň diskusií v tomto fóre.
a ešte raz Max Kasparu:

Pokrok
Všetko je v pohybe. Vrátane úcty k hodnotám.
To som si markantne uvedomil, keď som mal podať Kristovo telo na nastavené dlane rúk v rukaviciach.
V Cirkvi bývala veľká úcta k Eucharistii. Podávala sa kľačiacim, potom stojacim. Teraz sa podáva do špinavých rúk, a bývajú nastavené aj spomenuté rukavice. Námietka, že nie je dôležitá forma prijatia, ale prístup srdca, neobstojí. Forma a obsah spolu zákonite súvisia.
Možno v duchu pokoncilového liberalizmu príde doba, keď pri vchode do kostola bude zavesený automat s hostiami. Konečne sa otvoríme svetu.

Inými slovami...
Po tom, čo Eucharistia prešla
krížovú cestu sporov,
bola potupne vyzliekaná z tajomstva.
Dnes o úctu k nej hádžeme lós.
Ukrižovanie už nebude treba.
Zomrie duchovným chladom prijímajúcich.


Toľko na zamyslenie... Ela

P.S. Súhlasím bez výhrady s tými, ktorí sú za to, že Eucharistiu môže brať do rúk len kňaz, resp. diakon. Ale prakticka poznámka k tým "fyzicky" čistým rukám. Upozornila ma na to priateľka a potom som si to už všimla aj ja. Od Premenenia k sv. prijímaniu uplynie určitý čas a za ten čas taký napr. prechladnutý kňaz ,zopár raz zakašle, kýchne a priloží si ruku k ústam. Potom berie do rúk Telo Kristovo a ide rozdávať... Len toľko k tej fyzicky prejavenej úcte k Eucharistii. Robí to tak väčšina, len máloktorý vytiahne vreckovku, resp. zakašla do rukáva alby (ako napr. jeden mladý p. kaplán v našej farnosti)...


 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PFS

Stav: offline

 Odoslaný - 09 november 2007 :  22:47:52  Zobraziť profil  Pridať PFS do zoznamu priateľov
Naspät k povodnej teme:
uz som to mozno niekde pisal,ale v skutocnosti a podla terajsich platnych predpisov moze aj zena teoreticky ministrovat (a okrem toho je teoreticky mozne aj sv.prijimanie na ruku..), kedze plati kanonicke pravo z roku 1983.

Na druhej strane mozno pochybovat, ze ludia, ktori by chceli Trident, by ziadali aj taketo veci.
Nedavno som listoval v starej modlitebnej knizke a je tam napisane, ze podla prava z roku 1917 moze aj zena posluhovat pri oltari,ak nie je ine mozne riesenie a nenajdu sa muzi 9chlapci) na ministrovanie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 96  ~  Člen od: 25 august 2007  ~  Posledná návšteva: 12 apríl 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 09 november 2007 :  23:14:14  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Pierre
citácia:
Dufam ze sa taketo špinavosti nedeju v katolickom Slovensku, alebo ano? Smiem sa opytat kde to byvate?

Prečo hovoríte o špinavostiach? Viete Vy ako prebiehalo rozdávanie chleba a vína v druhom storočí? Tradícia podávania "na ruku" je staršia ako tradícia "do úst".
K Vašej otázke. Nie, nie je to na Slovensku. Ale je to riadna rímsko-katolícka farnosť.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 12 november 2007 :  22:49:08  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
A ty vies ako to prebiehalo v druhom storoci ? Inak pozor na blud historicizmu

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2007 :  11:11:34  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Mám isté predstavy, ktoré sú podporené istými poznatkami.

Hovoríte o blude historicizmu. Skúste to bližšie popísať.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2007 :  11:38:09  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Prečo hovoríte o špinavostiach?

- Lebo to spinavosti su, vyssie som uz uviedol preco. A v minulosti ani nemali take znalosti o hygiene, cize nemuseli to vediet, dnes to vieme, a aj tak zrovna dnes tie spinavosti zavadzame, to je fakt vrchol. Inak apostoli uz i prvych krestanov kritizovali, ze sa k tomu spravaju nehodne, cize zacat v spravani slepo kopirovat prvych veriacich, nie je spravne, treba pozerat nie na to ako sa k tomu spravali prvi veriaci, ale co nas o tom ucili apostoli a ich nastupcovia, a podla toho sa spravat. Na zaciatku nasa cirkvev tiez nebola dokonala, sv. Pavol vkuse kritizoval a niekedy az plakal z toho bordelu co vtedy v cirkvi bol, cirkev sa skratka zdokonalovala postupne.

 Počet príspevkov: 5066  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 19 október 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2007 :  12:40:53  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
Mám isté predstavy, ktoré sú podporené istými poznatkami.

Hovoríte o blude historicizmu. Skúste to bližšie popísať.

Pôvodne zaslal stefan - 13 november 2007 :  11:11:34Skusim Je to blud ked sa spochybnuje nariadenie , alebo uprava Cirkvi s odôvodnenim ze v prvych storociach , alebo v prvotnej Cirkvi to bolo tak , a teda ze je dovolene tak konat aj ked Cirkev povedala nieco ine
Dnes zial dost casty jav , ktory ma korene v nadbiehani protestantizmu

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2007 :  13:50:16  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Pierre
citácia:
Lebo to spinavosti su, vyssie som uz uviedol preco. A v minulosti ani nemali take znalosti o hygiene, cize nemuseli to vediet, dnes to vieme, a aj tak zrovna dnes tie spinavosti zavadzame, to je fakt vrchol.

Myslím si, že je vrcholom ignorantstva nazývať špinavosťou slávenie Eucharistie takým spôsobom, ktorý bol vlastný prvotnej cirkvi. V istom zmysle máte pravdu. Z hygienických dôvodov /veľa ľudí na omši/ sa na Slovensku a inde pristúpilo k tým praktikám aké poznáme dnes. Ale predsa ak existuje skupina veriacich, ktorá je malá a kde sa nikto neobáva "nakazenia", tak čo má brániť tomu ak títo veriaci žiadajú o "historicky" správnejšie slávenie Eucharistie? Pamätáte na slová "vezmite a jedzte z neho všetci"? Vezmite. Celkom ideálne by bolo, ak by kňaz podával iba pohár, kde je telo Kristovo a veriaci by si brali sami. Tak isto ako sa podáva kalich, kde je krv Kristova, veriaci ho držia vo vlastných rukách. Lebo sú hodní ho držať. Dokumenty 2. V.K. hovoria o výslovnom odporúčaní podávať Telo Kristovo pod oboma spôsobmi v prípadoch, keď sa vysluhuje malej skupine /napríklad vzájomne sa poznajúcich/ osôb. To je napríklad pri uzatváraní manželstva, keď sa uzatvára v spôsobe celej sv. omše /dochádza k premeneniu/. Cirkev sa vyjadrila aj k forme chleba. V katolíckej cirkvi sa podáva aj kvasený, aj nekvasený chlieb. Západní katolíci maj nekvasený, východní majú kvasený. Vidíte hádam aj v tom problém?

amerika1
citácia:
Skusim Je to blud ked sa spochybnuje nariadenie , alebo uprava Cirkvi s odôvodnenim ze v prvych storociach , alebo v prvotnej Cirkvi to bolo tak , a teda ze je dovolene tak konat aj ked Cirkev povedala nieco ine

Neviem úplne presne ako to myslíte, ale predsa to, čo robila prvotná cirkev nemôže byť odsúdené ako bludné. To by sa stratila kontinuita k prvotnej cirkvi a pretrhla by sa postupnosť až k apoštolom. Viete definovať nejakú literatúru /alebo internetový zdroj/ kde sa o "blude historicizmu" môžem dočítať viac?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2007 :  15:25:23  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Skusim Je to blud ked sa spochybnuje nariadenie , alebo uprava Cirkvi s odôvodnenim ze v prvych storociach , alebo v prvotnej Cirkvi to bolo tak , a teda ze je dovolene tak konat aj ked Cirkev povedala nieco ine

Pôvodne zaslal amerika1 - 13 november 2007 :  12:40:53


Da sa tento blud vztiahnut aj na to, ze niektori odmietaju nariadenie, alebo upravu Cirkvi s tym, ze pred rokom 1962 to bolo inak?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12026  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 13 november 2007 :  17:43:14  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Samozrejme ze da Ale len na veci , ktore su menitelne V Cirkvi su veci , ktore sa mozu menit , a ktore sa menit nemozu , lebo su Bozskeho povodu
Napriklad formula krstu sa menit nemoze l, ebo je ustanovena samotnym Kristom
Krstite ich v mene Otca ...Mt 28 , 19
Problem dnes je v tom , ze sa prenasleduju formy , ktore Cirkev skrze papezov vyhlasila za nemene a vecne ustanovene
Skoda ze nechapes Uz sa ti to snazim vysvetlit minimalne dva roky
Ak by niekto odmietol prijat zmeny toho , co je v Cirkvi ludske , len z dovodu toho , ze sa chce drzat stareho tak by to bol tradicionalizmus Cirkvou odsudeny

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 17 november 2007 :  16:49:43  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
stefan:
Myslím si, že je vrcholom ignorantstva nazývať špinavosťou slávenie Eucharistie takým spôsobom, ktorý bol vlastný prvotnej cirkvi.

- A ja zasa hovorim ze vrcholným ignoranstvom je, ze pri sucasnej znalosti hygieny, niektori biskupi do cirkvi zavadzaju tieto praktiky. Ked to prv ludia nevedeli, bolo to ako tak ospravedlnitelne, no aj tak od toho radsej upustili. Dnes to vdaka vedomostiam o hygiene ospravedlnitelne uz nie je, no napriek tomu to zavadzaju.

Ale predsa ak existuje skupina veriacich, ktorá je malá a kde sa nikto neobáva "nakazenia", tak čo má brániť tomu ak títo veriaci žiadajú o "historicky" správnejšie slávenie Eucharistie?

- Historicky spravnejsie to nie je ani ked to mate v uvodzovkach. Apostoli stale napominali veriacich k maximalnej ucte k eucharistii, postupne sa to zdokonalovalo az k ucte najvyssej – prijmanie do ust len z cistych a posvatenych ruk a po klaciacky. A to je historicky najspravnejsie. Vracat sa z tohto vrcholu ucty nazad, je chyba.

veriaci ho držia vo vlastných rukách. Lebo sú hodní ho držať.

- Nie, ludia nie su hodni nicoho, ani spasy nie su hodni, je to milost Bozia. Kto sa odvazuje tvrdit ze je hodny drzat Krista v rukach?

Neviem úplne presne ako to myslíte, ale predsa to, čo robila prvotná cirkev nemôže byť odsúdené ako bludné.

- Toto este priamo bludne nie je. Akurat ze to co sa dialo v nasej cirkvi na zaciatku este nebolo dokonale, apostoli tam stale veriacim vycitali neuctive spravanie voci eucharistii i mnozstvo dalsich chyb, ktore sa vtedy bezne v cirkvi diali. Je bludne sa navracat k povodnym nedokonalostiam, ked to bolo v cirkvi postupom casu plne zdokonalene.


 Počet príspevkov: 5066  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 19 október 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: Ako clovek prichadza k viere Téma Next Topic: Rozhovor s knazom  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06