Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Zeny a Trident
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Ako clovek prichadza k viere Téma Next Topic: Rozhovor s knazom
Strana: z 2

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  10:06:50  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
V inom anglicky hovoriacom fore zaznela takato zaujimava otazka:

"Mozu zeny sluzit pocas Tridenskej omse?

Teraz ked Rim uvolnil obmedzenia tykauce sa pouzitia Tridentskej omse, mnoho farnosti v nasej oblasti zaradilo tuto omsu do svojho tyzdenneho programu. Zaujimalo by ma vsak, co sa stane so zenami, ktore sluzili ako lektorky ci mimoradne vysluhovatelky sv. prijimania a dievcatami, ktore sluzili ako ministrantky? Mozu v tom pokracovat, alebo nas pouzitie Tridenskej omse vrati do cias, ked boli zeny vynate z akejkolvek liturgickej ulohy?
"

Je tam aj odpoved, ale zaujimalo by ma, co odpovedia miestny milovnici Tridentu.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  14:24:58  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Hehe, nuz odpoved takzvanych tradicionalistov pozname – zeny pri oltári nemaju co hladat, a botka. A je i neodskriepitelny fakt, ze ku stolu, kde sa premienalo, Jezis vzal iba muzov, takze s tymto postojom i ja musim trochu suhlasit. Ale zeny mozu robit v kostole ine prace, vzdy sa nieco najde .


 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  14:28:15  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Samozrejme ma zaujimaju aj osobne postoje, ale este viac by ma zaujimalo odovodnenie takehoto postoja...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  14:59:02  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Zle polozena otazka
Ziadny laici ani chlapi nemaju co rozdavat svate prijmanie Dotykat sa Krista neposvatenymi rukami je svatokradez
lektormi este za mojich mladych cias okrem vysvatenych osob mohli byt len ministranti
Do obetistia nema co vstupit nepovolana osoba

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  14:59:38  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
- Jezis zil v cilbate, podla toho vzoru aj nasi knazi ziju v celibate.
- Jezis a jeho ucenici boli vyhradne muzi, preto aj nasi knazi mozu byt iba muži.
- Jezis do tesnej blizkosti vykonania eucharistickeho zazraku vzal vyhradne iba vybranych muzov, takze tam tiez maju byt vyhradne iba vybrani muzi. Co sa aj v cirkvi dlho dodrziavalo, no uz sa to, zial, nedodrzuje a su aj tlaky aby boli rovnako zrusene i ostatne tie body, teda celibat i vyhradne muzske knazstvo, hmm.

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zmurka

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  15:43:39  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov
Tridentskú sv. omšu zatiaľ vôbec nepoznám, a vôbec mi nebude problémom nezúčastňovať sa tam žiadnej liturgickej služby.

V pohode nech ostane na kňaza a miništrantov, no dúfam, že aj miništranti budú patrične pripravení.

Život je veľký dar - nepremrhajme ho

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 890  ~  Člen od: 28 október 2006  ~  Posledná návšteva: 23 október 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  17:29:38  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Ziadny laici ani chlapi nemaju co rozdavat svate prijmanie Dotykat sa Krista neposvatenymi rukami je svatokradez

Pôvodne zaslal amerika1 - 22 október 2007 :  14:59:02


Je to len Tvoj osobny nazor, alebo to vychadza z nejakych Cirkevnych dokumentov? Vedel by si mi to prosim rozvinut?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  20:13:53  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Vychadza to z precedensu v Cirkvi Knazove posvatene ruky zachadzaju s Eucharistickym Kristom ako s niecim nevyslovne posvatnym Nadoby , obrusky , knaz si po udeleni svateho prijmania zmyva nad kalichom prsty a vypije zmyte ciastocky Eucharistickeho Krista

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  21:01:48  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ak by to iste robil laik, menilo by to nieco na danej situacii?

Vies dolozit nejake Cirkevne dokumenty v tejto veci?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  21:35:15  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
O ucte k Eucharistii pojednava mnoho cirkevnych dokumentov

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  22:09:02  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Z ktorych konkretne vyplyva, ze laik pri zachovani ucty, umyti si ruk nad kalichom a pod. nemoze chytit Jezisovo telo?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  23:58:35  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
amerika1
citácia:
Ziadny laici ani chlapi nemaju co rozdavat svate prijmanie Dotykat sa Krista neposvatenymi rukami je svatokradez

Mohli by ste túto Vašu vetu prosím vysvetliť? Ako to myslíte. Konfrontujem to totiž s praxou. U nás rozdávajú prijímanie obyčajní ľudia, obyčajní ľudia aj dávajú piť z kalicha /teda ho držia a dávajú iným/, a ja ako obyčajný človek môžem prijať Ježiša do ruky /prijímanie na ruku/ a tak si ho aj podám do úst sám.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 23 október 2007 :  06:25:06  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
presne tak dokaz ako modernisti sprznili uctu k Eucharistii Ako desakralizovali to najposvatnejsie Bozie telo

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 23 október 2007 :  12:55:51  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Ťažko hovoriť o modernistickom prístupe a jeho "sprzňovaniu", keď si uvedomíme, že prvotná, najviac tradičná cirkev podávala telo Kristovo na ruku a všetci pili z kalicha.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 23 október 2007 :  13:51:57  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
presne tak dokaz ako modernisti sprznili uctu k Eucharistii Ako desakralizovali to najposvatnejsie Bozie telo

Pôvodne zaslal amerika1 - 23 október 2007 :  06:25:06


Dovolim si zopakovat svoju otazku:
Z ktorych cirkevnych dokumentov konkretne vyplyva, ze laik pri zachovani ucty, umyti si ruk nad kalichom a pod. nemoze chytit Jezisovo telo?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 23 október 2007 :  19:29:32  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
tak nemoze asi ziadne lebo vzdy v urcitych pripadoch mohol Napriklad pri zabraneni znesvatenia
Ibaze dnes som nevidel ze ked sa podava Kristove Telo a Krv na ruku ze by si ich niekto umyval nad kalichom
Ty si to kde videl ?

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 24 október 2007 :  01:17:35  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
To ci si laici skutocne umyvaju ruky nie je pre tuto temu nateraz podstatne.

To k comu sa snazim dopatrat, je nejaky hmatatelny dokaz pravdivosti Tvojho tvrdenia, ze "Ziadny laici ani chlapi nemaju co rozdavat svate prijmanie Dotykat sa Krista neposvatenymi rukami je svatokradez"

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 24 október 2007 :  04:37:46  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
pre mna je dokazom , ze to Cirkev tak robila 19 storoci Mozno ani nikoho nenapadlo , ze raz bude aj nieco take mozne
Na mojom nazore to vsak v podstate nic neubera

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

methodius

Stav: offline

 Odoslaný - 24 október 2007 :  14:34:52  Zobraziť profil  Pridať methodius do zoznamu priateľov
Laudetur Iesus Chritus!

ŽIDIA si rituálne umývali ruky.
Už v Židovskej veľkonočnej večeri bolo rituálne umývanie rúk.
Tak to bolo aj pri Poslednej večeri. Preto Lavabo sa nesmie vynechať- Nullo modo.
Umývanie rúk je veľmi dávnym prvkom v našej liturgii.

Sv. Cyprián píše- Lavabo je "symbolom očistenia od každého hriechu a nehodnosti, Tertulián píše, - vonkajšiemu obmytiu má zodpovedať vnútorná čistota.
Akolyta „bol“ pomocník ktorý „náležal“ do klerického stavu. „Ako píšu po Vaticana II –v Tridentskom chápaní KLERICI akolyti – VYTLAČILI laikov!“
Klerici vytlačili laikov?!

Liturgická konštitúcia Sacrosanctum Concilium II. VK hovorí o liturgickej službe laikov v čl. 29, v odst. 1/III B .
Rozdiel medzi klerikmi(clericus – údel) a laikami ohľadom kvality ich litirgickej služby bol odstránený!!! – odklerikalizovali „laické“ liturgické služby, vrátane miništrovania.

15.8.1972 vydal papež Pavel VI. motu proprio „Ministeria quaedam“, - nastala „Právna zmena „ ktorá ruší tonsuru – bývalé nižšie svätenia a subdiakonát – Zmenil nižšie svätenia „lektorát a akolytát“ na Laické služby!

CIC 1917 :
Can. 949 Lib. III. De rebus, Tit. VI. De ordine CIC 1917: „In canonibus qui sequuntur, nomine ordinum maiorum vel sacrum intelliguntur presbyteratus, diaconatus, subdiaconatus; minorum vero acolythatus, exorcistatus, lectoratus, ostiariatus.“
Can. 974 § 1 CIC 1917: „Ut quis licite ordinari possit requiruntur ... n. 5 Ordinum inferiorum susceptio; ...“
Can. 977 CIC 1917: „Ordines gradatim conferendi sunt ita ut ordinationes per saltum omnino prohibeantur.“
Can. 978 § 2 CIC 1917: „Interstitia primam tonsuram inter et ostiariatum vel inter singulos ordines minores prudenti Episcopi iudicio committuntur;...“
Can. 108 § 1 Lib. II. De personis, P. I. De clericis S. I. De clericis in genere CIC 1917: „Qui divinis ministeriis per primam saltem tonsuram mancipati sunt, clerici dicuntur.“
Can. 845 CIC 1917: § 1. Iba kňaz je zvyčajným udeľovateľom sv. prijímania, § 2. Diakon je udeľovateľom mimoriadnym, s povolením ordinára alebo dekana, udelenej iba z vážneho dôvodu....
História?! - 4 stupne nižších a 3 stupne vyšších svätení:
1. ostiár – dverník,2. lektor – číta,3. exorcista – zažehnávač,4. akolyta – sprievodca
5. subdiakon,6.diakon,7. kňaz-presbyter

Kňaz sa nesmie dišpenzovať od rozdávania svätého prijímania. Vyplýva to z jeho svätenia. Hovorí sa o tom aj vÚcte k eucharistickému tajomstu Eucharistiae Sacramentum 1973.
Ján Pavol II. v Liste Dominicae cenae 24.02 1980píše: "Dotýkať sa svätých spôsobov, rozdávať ich vlastnými rukami je výsadou tých, čo majú svätenia. To poukazuje na činnú účasť pri vysluhovaní Eucharistie."
Zanedbávanie tejto kňazskej služby inštrukcia Inaestimabile donum Kongregácie pre sviatosti a bohoslužbu zo 17. apríla 1980 odsudzuje:"Preto je treba zavrhnúť konanie tých kňazov, ktorí hoci sú prítomní na slávení, nerozdávajú prijímanie, ale zverujú túto úlohu laikom."

Že svetskí ľudia môžu niekedy zastupovať duchovných učí Memoriale rituum. Por. Eph. liturg. 1892, p. 162.

S Pánom Bohom.

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 61  ~  Člen od: 05 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 13 január 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Bystrican

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2007 :  02:38:41  Zobraziť profil  Pridať Bystrican do zoznamu priateľov
Tema ma velmi zaujimala a cakal som po viacnasobnom zopakovani otazky Matom , ze sa dozviem od amika, aby podlozil svoj nazor nejakym cirkevnym dokumentom. Nestalo sa. Laici - muzi mimoriadni rozdavatelia sv. prijimania, musia byt navrhnuti spravcom farnosti a potvrdeni miestnym biskupom na urcitu dobu. Tak je to v nasej farnosti. Cize nie kazdy kto chce.

 Krajina: Canada  ~  Počet príspevkov: 62  ~  Člen od: 23 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 19 máj 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2007 :  11:40:59  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
ale ano zeraz mozu Dnes uz kazdy moze do ruk vziat to najposvatnejsie a vlozit si do ust

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2007 :  15:30:48  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
No neviem ci sa to zda iba mne, ale zatial si predviedol iba emocie, ale nic hmatatelne, co by potvrdilo/vyvratilo tvrdenie, ze ak sa laik dotkne rukami Krista, pacha svatokradez.

Vsimni si prosim, ze som dokonale otvoreny nechat sa presvedcit, nehadam sa, ani nepolemizujem, ale zatial som nic presvedcive nevidel.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2007 :  16:23:40  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
pozri ty si za podavanie Eucharistie do ruk ja proti

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2007 :  20:31:33  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
pozri ty si za podavanie Eucharistie do ruk ja proti

Pôvodne zaslal amerika1 - 25 október 2007 :  16:23:40


To Ti kto povedal? Znova robis uzavery na zaklade svojich predstav a emocii.
Je som proti podavaniu Eucharistie na ruku. O to m vsak tato tema nie je.

Povodne bola o tom, aku ulohu budu mat/maju zeny v Tridentskej Bohosluzbe.

Ty si to postavil do roviny aku ulohu maju mat laici - v poriadku. Potom si zvolal hromovym hlasom, dotykat sa Eucharistie neposvatenymi rukami je svatokradez. A tam to aj skoncilo. Nic, cim by si to obhajil. Methodius cosi zacitoval, ale to skor odporuje Tvojmu zvolaniu.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

methodius

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2007 :  21:06:56  Zobraziť profil  Pridať methodius do zoznamu priateľov
Laudetur Iesus Christus!

To čosi čo som zacitoval...je o "Nižších sväteniach"...čo to znamená -pevne verím, že tu prítomným katolíkom nemusím vysvetľovať. Obnáša to totiž aj odpoveď na predmetné otázky o našich milých ženách a ich postavení v sv. omši ( ich úloha je v živote veľmi dôležitá-kto dá viac nehy a tepla ako ony? Žena Matka, naša nebeská Matka stála pod krížom-Ona je Vzorom všetkým ženám!!!), ich postavenie určil Jej Syn a náš Spasiteľ a Vykupiteľ-bola by prítomná na poslednej večeri-boli tam Iba apoštoli, ženy nie, ale tí Apoštoli až na jedného dostali strach a skryli sa pri Ukrižovaní Spasiteľa-ale jedna Žena-Najpreblahoslavenejšia Panna Mária, sa nebála a bola TAM!!! Pri svojom Synovi.
V tom zacitovaní je odpoveď (kto chce ju nájde) aj na "dotýkanie sa nás "Laicov"Prevelebného Božieho Tela a "bohoslužobného riadu", je to o úcte ...

S Pánom Bohom.

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 61  ~  Člen od: 05 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 13 január 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2007 :  22:43:02  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ved prave, vysvetlitl si co boli nizsie svatenia a ze uz nie su, lebo boli zrusene.

Dalej ze knaz nesmie zanedbavat rozdavanie prijimania a zverit ho iba laikom.

Dalej citujes Dominicae cenae, ktore by zdanlivo toto tvrdenie mohlo podporit, hned dalsia veta vsak hovori "Je zrejmé, že Cirkev môže na to oprávniť aj osoby, ktoré nie sú ani kňazmi ani diakonmi, či už akolytov pri plnení ich služby, najmä ak sa pripravujú na kňazské svätenie, alebo iných laikov, ak to vyžaduje skutočná potreba a vždy po primeranej príprave."

Z ktoreho z tychto citatov vyplyva, ze ak sa laik dotkne Krista, pacha svatokradez? Bud som totalne natvrdly, alebo to tam nie je.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: Ako clovek prichadza k viere Téma Next Topic: Rozhovor s knazom  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06