Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Tradiční a ich pohľady
 Ostatné témy
 Prečo ja uprednostnujem Tridentsku omsu
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: O dobrých skutkoch Téma Next Topic: Rozdiel medzi obetovaním darov a ofertória
Strana: z 2

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  13:06:38  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Pierre
citácia:
Neomylne listy napr. apostola sv. Pavla ci Petra, maju podobnu vahu ako neomylne listy inych svatych otcov cirkvi. Takze kludne by sa mohli citat aj tieto neomylne dokumenty papezov.

Podobnú váhu majú. Ja narážam na formu. Tie ostatné listy neboli uznané, ako celé neomylné. Skúsim takýto rozdiel.
- v Písme môžeme Božie slovo čítať.
- zo spisov otcov ho môžeme cítiť.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  14:36:04  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Dnes som narazil na zaujimavy postreh o Tridente a NOMe. V jedenj diskusii chlapik poznamenal, ze odkedy sa knaz otocil k ludu, uvedomil si ze ma divakov a zmenil sa na zabavaca a prestal byt knazom. Bolo to na margo knaza, ktory robil v kostole show...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  14:42:15  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Preco je Kristus uprostred a nie v popredi ako jedina nadej nasej spasy ?

Pôvodne zaslal amerika1 - 22 október 2007 :  07:45:21


Pretoze je jadrom a centrom nasho zivota, okolo ktoreho sa deje vsetko ostatne.

Pôvodne zaslal Mato - 22 október 2007 :  09:15:27




Mato precitaj si Ratzingera Velky kritik obratenie knaza k ludu

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  14:57:21  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Mato precitaj si Ratzingera Velky kritik obratenie knaza k ludu

Pôvodne zaslal amerika1 - 22 október 2007 :  14:42:15


Ja neobhajujem ani jeden sposob, len som poukazoval na to, ze ked ide len o to, kde ma byt Kristus v nasom zivote, da sa rovnako dobre obhajit oboje.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  15:02:13  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Urcite by sme Krista nemali mat za zadkom

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  16:30:42  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Ja neviem ako vypadá tridentská omša ale neviem počul som niečo ona vraj kedysi bola slúžená normálne ale problém bol že iba po latinsky. Takže ludia odpovedali čo sa naučili ale nevedeli čo sa vlastne na tej omši deje. Preto vraj aj vzniklo modlenie pred a po omši bo spoločným modlitbám ludia rozumeli. A myslím že na omši to státie chrbtom je možno diskutabilné ale samozrejme sa úcta nestráca. Farár vlastne bez poklaku okolo bohostánku neprejde a na omši prehovára skrze Boha k ľudu. A samozrejme pri premenení je už plne oddaný prítomnému Ježišovi. A inak počas omše asi nie priamo ale duchovne Ježišovy chrbtom nestojí. (ak sa o tej tridentskej omši mýlim prosím prepáčte pokúsim sa poriadne niečo o nej pohladať) Ale môj názor je slúžiť aj tridentskú omšu ale nejak výnimočne. Nejaký sviatok alebo v nejakom pravidelnom intervale ale menej často ako NOM pre laika asi skôr.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  16:49:50  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Azuritko:
Ja neviem ako vypadá tridentská omša ale neviem počul som niečo ona vraj kedysi bola slúžená normálne ale problém bol že iba po latinsky.

- Ano, sluzi sa po latinsky. No dnes uz nikto nie je negramotny, ludia aj ovladaju rozne jazyky, vzdelavanie je kazdemu lahko dostupne, takze pre dnesnych ludi by toto urcite problem byt nemal.


A inak počas omše asi nie priamo ale duchovne Ježišovy chrbtom nestojí.

- Mno, takze potom telesne robi opak toho co duchovne. Zaujimava schiza .

Ale môj názor je slúžiť aj tridentskú omšu ale nejak výnimočne.

- A preco chces Trident len vynimocne?


Nejaký sviatok alebo v nejakom pravidelnom intervale ale menej často ako NOM pre laika asi skôr.

- Preco menej casto ako NOM? A preco pre laika skor? Tomu uz prestavam aj rozumiet.


 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  17:05:25  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:

- A preco chces Trident len vynimocne?

- Preco menej casto ako NOM? A preco pre laika skor? Tomu uz prestavam aj rozumiet.

Pôvodne zaslal Pierre - 22 október 2007 :  16:49:50



Tak hlavne kôli tomu že ludia nerozumeju. Ved hej prístup k jazykom je iný ale tak nemyslim že niekedy budem vedieť latinsky. Aj ked naučiť sa iba to čo sa hovori na omši by sa možno dalo. Ale neviem no. Nezdá sa mi že by to bolo zlé slúžiť omšu tak ako ju poznám ja a aby sa katolíci nerozdelovali na dva tábory by som to nejak zosúladil a začať by sa určite malo postupne čiže trident výnimočne a postupne by sa možno ujalo aj častejšie. Neviem ako vyzeral prechod z trident na NOM ale tak postupne je lepšie ako to hned vnutiť všetkým.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  17:09:54  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Uz som pisal nieco k tomu nerozumeju Ked som bol v Piestanoch na Svatej Omsi tak vedla mna sedela jedna pani Az po omsi som zistil ze je hlucha Nema nebola , ale hlucha ano Myslite , ze nevedela , co sa pri Svatej Omsi deje ? Vedela a velmi dobre a nepocula ani slovo

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  17:20:53  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Uz som pisal nieco k tomu nerozumeju Ked som bol v Piestanoch na Svatej Omsi tak vedla mna sedela jedna pani Az po omsi som zistil ze je hlucha Nema nebola , ale hlucha ano Myslite , ze nevedela , co sa pri Svatej Omsi deje ? Vedela a velmi dobre a nepocula ani slovo

Pôvodne zaslal amerika1 - 22 október 2007 :  17:09:54



Môže byť. Ale tak ja si myslim že na plnohodnotnu učasť na omši je lepšie ked človek rozumie aj slovám. Lebo skôr pri latinskej reči by bola pre vedšinu ludí odpoved čistá rutina. A nehovorim že neni aj teraz a aj pre mna ale väčšinou sa snažím slovám ktoré na omši vyslovujem hlbšie porozumieť. Ale celkovo je to iba môj názor, názor človeka vyrastajúceho čisto na NOM takže úplne presný postoj k omši ktorú som nikdy nevidel zaujať neviem ani vlastne nemôžem.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  18:24:02  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Vidis, ja tiez neviem latinsky (iba par slov), aspon trosicku sa nieco este budem musiet doucit. A tiez som bol odchovany iba na NOM, ale dokazem trochu vnimat urcite skutocnosti, a preto vidim, ze Trident je lepsi nez NOM.

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 22 október 2007 :  22:37:42  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Mno, som mrkol do tych latinskych omsovych textov co tu vedla dal Bystrican, a cca najmenej polovicu tych latinskych slovicok vobec nepoznam, niektore poznam, ale mnohe nie, takze sa ich budem musiet asi dobiflovat .

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 23 október 2007 :  06:46:57  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Lebo otupelo srdce tohoto ľudu: ušami ťažko počujú a oči si zavreli, aby očami nevideli a ušami nepočuli, aby srdcom nechápali a neobrátili sa - aby som ich nemohol uzdraviť." Mt 13 , 15


Pocujete a vidite vsetko cez Svatu Omsu , ale nerozumiete Lebo pochopit Krista ako Knaza , Obetu a Oltar zaroven sa ludskym rozumom neda To je nevyslovne Bozie Tajomstvo To sa da chapat len ocami viery
Sami proti sebe svedcite

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 23 október 2007 :  10:44:02  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Stefan:
citácia:
Podobnú váhu majú. Ja narážam na formu.


Vies co, OK, mne aj tak o nejake siahodlhe čiatačky a prednášky nejde, kludne to moze byt aj bez nich. Ba vlastne ovela lepsie bude ked to bude bez nich, lebo ide mi o podstatu omse, teda o slavenie eucharistie. Cela omsa by sa mala sustredovat na to. A tie kazne, čitačky, prednasky... by mali byt trochu oddelene od omse, aby nestrhavali pozornost od podstaty, co sa, zial, v sucasnosti aj u niektorych ludi deje. Niektorych katolikov dojimaju citacky a kazne viac nez samotny zazrak eucharistie, ktory sa tam uskutocnuje. Niektori uz i dokonca zabudaju co je podstatou omse... Skratka prax ukazuje, ze nie je zrovna najstastnejsie pliest do omse kazne, prednasky a dalsie vecicky, ktore nesuvisia s eucharistiou.

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 23 október 2007 :  10:45:17  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Azuritko:
citácia:
.. aby sa katolíci nerozdelovali na dva tábory ..


Rozdelenie na NOMistov a Tridentistov by sice mohlo nastat, ale inak je Trident skor zjednocujuci. Ked totiz napr. ides do cudzej krajiny, ak sa chces zucastnit tamojsej omse, musis dobre ovladat ich narodny jazyk, a este aj tak tam možes trapošit, lebo v mnohych krajinach sa do NOM omsi zaviedli rozlicne zvyky, ktore zasa v inych koncinach su uplne nezname. Keby vsak vsade na svete bol Trident, ak sa to raz naucis, vsade na svete budes rozumiet. Trident zjednocuje katolikov celeho sveta. Na Tridentskej omsi mozu kludne vedla seba sediet katolici najrozlicnejsich narodov a vsetci budu v pohode, vsetci budu vyslovovat rovnake slova... NOM katolikov rozdeluje, Trident zjednocuje

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 23 október 2007 :  12:52:30  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Čo tak požiadať dekana /napríklad petíciou nejakého množstva veriacich/ aby raz do mesiaca odslúžil tridentskú omšu? Napríklad tretí piatok v mesiaci, večerná omša? Bolo by to podľa mňa celkom fér.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 23 október 2007 :  13:52:20  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Peticia je dobry napad, ale ja by som si prial aby bola aspon jedna Tridentska omsa kazdu nedelu. Vas navrh na iba jeden krat do mesiaca a aj to len niekedy v piatok vecer, sa mi ferovy rozhodne nezda

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 23 október 2007 :  14:06:19  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
No, máte pravdu... ja som myslel na pomer... ak by zo 100 ľudí chcelo tridentskú omšu iba 30 tak to asi vychádza len raz do mesiaca.... ak viac, tak viac...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 23 október 2007 :  14:08:00  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Myslim ze tych 30 ludi aj tak bude chciet skor tu nedelu, nez piatok

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

methodius

Stav: offline

 Odoslaný - 24 október 2007 :  01:02:56  Zobraziť profil  Pridať methodius do zoznamu priateľov
Laudetur Iesus Christus!

„Známi moji ako cudzí odo mňa odišli“ (Job 19,13)
Pán Ježiš trpel a nie je , kto by ho zachránil; nie je , kto by aspoň jedno slovo za neho povedal! Takto trpel Pán Ježiš, Spasiteľ sveta, a spolu s ním Mária! A prečo alebo pre koho? – hlasne volám: pre teba človeče!
Keď Pána Ježiša na Kalvárii takto mučili a trápili, pýtam sa: prečo stála Mária pod krížom? Preto, aby dokázala, že je pripravená kalich utrpenia vypiť až do dna. Ona zblízka chcela vidieť rany Kristove, počuť jeho vzdychy. Či nemáme obdivovať toto jej hrdinstvo? Apoštoli sa boja, a ukryjú sa, Mária ale bez náreku a omdlievania stojí pod krížom. Zem sa trasie, skaly sa pukajú, slnce sa zatmie: ale ona tam pod krížom stojí. Bárs vidí muky Syna svojho, vidí tiecť krv jeho: ale predsa hrdinsky stojí pod krížom. Dobre poznamenáva sv. Ambrož: „Čítam v písme sv., že tam stojí, ale nečítam, že plakala.“ Prečo neplakala? – Aby jej slzy neuľavili bolesť srdca.
„ Kvíliť a plakať budete; ale svet sa bude radovať.“
„Preto niektorých tu nekarhá, aby naveky ich trestal; mňa nech karhá radšej tu, aby ma naveky netrestal“(sv. Rehor 1,7,moral. 7.) Tak Duch Svätý je Potešiteľom naším, keď nás karhá a trpkými, ostrými slovami napomína skrz kňazov. Zlý, veľmi zlý je už svet, ale kým kňazi-kazatelia nezmĺknu, má ešte nádej; beda mu potom a súdny deň blízko bude, keď kňazi prestanú karhať! A prečo majú karhaťsvet? Predpovedal Pán Ježiš a Duch Svätý kladie do úst: -pre hriech , pre spravodlivosť a pre súd! Tri strašné slová! Mane thekel phares!
„Dietky moje úprimné, ktoré som ja pri krste sv. posvätil, horšie ste ako pohani; horšie, - a prísnejšie vás musím karhať a trestať, lebo pohanom som neudelil toľko milostí, ako vám. „Viete ako som trestal Hiela, ktorý znova vystavil Jericho, čo bolo zapovedané“(Jos.6-3. Reg.16.) a vy znovu staváte príbytok diablovi v srdciach vašich; a nebojíte sa trestu?“ – Takto nás karhá Duch Svätý, a či to nie je veľké milosrdenstvo? Beda nám, keď nás začne karhať sám Syn Boží, lebo Duch Svätý nás karhá slovami, ale On bude nás karhať a trestať skutkom „ lebo neverili vo mňa“ hovorí On. On potom napíše na stenu : Mane thekel phares. Vládne teraz svet a viera, náboženstvo, mravy a pobožnosť sa musia báť vystúpiť na svetlo! Všetko sa riadi iba podľa zmýšľania sveta tohto. Ale Boh spočíta takéto vládnutie a dokoná ho. Dávno povedal On, že skráti trvanie sveta tohto, aby i tých málo dobrých ešte nebolo nakazených!
On tá Pravda a Spravodlivosť nebeská, na zemi ubičovaný, ukrižovaný , odišiel do neba- „Idem k Otcovi a viac ma neuzriete“. A tak aj pravda a spravodlivosť odišla do neba, lebo na zemi bola priveľmi sužovaná a mučená. Kedy sa dali lepšie povedať slová ako teraz: „ Sudcovia tvoji neverní, držia s kmínmi, všetci ľúbia dary, a idú za odmenou. Sirotám nepomáhajú k spravodlivosti a prosba vdovy sa pred nich nedostane.“ (Isaiás 1.) Už dávno povedal jeden kráľ (Totilas Rex Gothorum Sigon, 19. de Occid. imp.): „Jedno je , priestupku sa dopustiť, alebo priestupok netrestať.“ Ale prorok Isaias volá ďalej: „Beda tým, ktorý stavajú falošné zákony.... Čo budete činiť v deň navštívenia; koho budete na pomoc vzývať?“
Chváľme teda Boha – nepanuje diabol! – Nepanuje? Ale keď sa pozrieme po tomto našom svete, presvedčíme sa, že vačšie je kráľovstvo diablove ako Božie. Prečo že, si už ľudia nevážia ani život, ani smrť? To je už posledný a najväčší znak, že sa viac rozširuje kráľovstvo diablovo, ako Božie. Ale keď sa tak svet delí- bude tak deliť i Boh? Neviditeľná ruka Božia napísala Mane, thekel, phares. Duch Svätý karhá svet , ale nadarmo. Syn Boží nám už vyložil dve slová; tretie čaká na výklad. Ale nebude inakší ako sa dostal Balthasarovi od Daniela: „Phares – rozdelené kráľovstvo tvoje a dané Médskym a Perským“. Svet bezbožný, nechceš aby som len ja kraľoval nad tebou, ale oddelil si z môjho kráľovstva väčšiu časť diablovi. Preto zahynieš pred súdom posledným, a rozdelím ťa medzi Médskych a Perských, t.j. medzi mňa a diabla. Väčšia časť dcér a synov tvojich sa dostane diablovi; všetci tí, ktorí jemu slúžili. Takýto môj súd bude ti odpoveď na súd tvoj. Takto sa vykladá to slovo zo dňa na deň ustavične a myslím, že každodenne idú viacerí do pekla ako do neba. Takto odsúdený je knieža tohto sveta, t.j. celý svet.
„Prosím Vás pre Boha Všemohúceho, na ktorého súde vydáme počet zo všetkých skutkov našich, aby Osvietenosť Vaša jeho prítomnosť vždy pred očami mala; pozrite , aký krátky je život, a keď pred toho Sudcu pôjdeme, necháme tu všetok zisk, naše chyby a nedostatky si tam ale zoberieme.“ ( sv. Rehor Justinovi palatinovi sicilskemu).(AK)

S Pánom Bohom!

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 61  ~  Člen od: 05 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 13 január 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: O dobrých skutkoch Téma Next Topic: Rozdiel medzi obetovaním darov a ofertória  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06