Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Tradiční a ich pohľady
 Ostatné témy
 Summorum Pontificum v platnosti
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Liturgické zmeny?? Téma Next Topic: Vysviacka kňazov
Strana: z 9

PFS

Stav: offline

Odoslaný - 14 september 2007 :  17:11:23  Zobraziť profil  Pridať PFS do zoznamu priateľov
Laudetur Jesus Christus!
Dnes na sviatok Povysenia sv.Kriza vstupilo do platnosti Motu Proprio o tridentskej sv.omsi, ktora je odteraz mimoriadnou formou rimskeho obradu.
Pozeral som live prenos na katol. TV EWTN a bolo to nieco nadherne a neobycajne povznasajuce.Kazatel zdoraznil ze nejde o nieco, co chce rozdelovat,ale naopak prinavratit dnesnym generaciam posvätno.Lebo tak velmi chybaju ludia, ktorych viera je jednoducha a pokorna!!!
Dockame sa aj na Slovensku uplatnenia Motu Proprio do praxe?
Deo Gratias!

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 96  ~  Člen od: 25 august 2007  ~  Posledná návšteva: 12 apríl 2016 Upozorniť moderátora 

amerika1

Odoslaný - 15 september 2007 :  18:46:15  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Ak sa slovensky episkopat postavi k tomuto Mottu ako k tomu predoslemu od Wojtylu tak odpoved je jasna - nedockame !
Poslusnost voci papezovi uvidime v priamom prenose

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Odoslaný - 17 september 2007 :  13:45:12  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Prepac Amigo, ale to ci budu na Slovensku Tridentske omse, to uz myslim ze hlavne zalezi od vas tradicnych. Prv to bolo zlozitejsie, ale teraz neviem na co sa chcete vyhovarat?

Alebo azda nemate medzi sebou jedineho knaza? To by som sa cudoval, lebo sam som takeho poznal, akurat ze uz zomrel. No v najhorsiom pripade mozete rozposlat listy do vsetkych farnosti a niektore obehnut aj osobne, urcite sa najde par ochotnych knazov sluzit tieto omse...

Mozno by sa nasli aj mladi ochotni knazi, akurat by ste ich to museli asi naucit.
A zislo by sa nieco naucit aj laikov, ja sam netusim co by som mal na tej omsi robit, ako sa spravat. To je samo o sebe faktor, ktory ludi odradzuje. Chcelo by to vydat nejaku prirucku, ktora bude laikom vysvetlovat tuto omsu, popisovat co sa na nej deje, ako sa v kazdej prebiehajucej situacii maju veriaci spravat, dat aj k tym omsovym textom preklad, aby vedeli co prave knaz hovori... Skratka nieco take vydat a hromadne sirit medzi ludmi...

Počet príspevkov: 5066  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 19 október 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Odoslaný - 17 september 2007 :  16:01:31  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
pierre dobre hovori...preco Amerika zrazu taky pesimizmus?

Veď ma, Pane, vo svojej pravde a uč ma, lebo Ty si Boh, moja spása, a v Teba dúfam celý deň.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Odoslaný - 17 september 2007 :  22:32:45  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
nie je to pesimizmus to je realizmus
Ved dobre pockajme ako to bude
Ale jedna kontrolna otazka
Kto z vas vazne veri tomu , ze na Slovensku sa nenasiel nikto , kto by chcel skuzit tridensku omsu podla predosleho Mota

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 18 september 2007 :  00:11:40  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Mne osobne je to jedno, ci sa taky nasiel, alebo nenasiel.
Ak sa najdu nech sluzia, je to teraz len medzi nimi a knazom, mne celkom dobre vyhovuje NOM.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12026  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Bystrican

Odoslaný - 18 september 2007 :  02:22:36  Zobraziť profil  Pridať Bystrican do zoznamu priateľov
Dakedy som ministroval na predkoncilovych omsiach. Dodnes si pamatam stupnove modlitby po latinsky aj vsetky odpovede na knazove modlitby. Vtedy som nemal ani sajnu o com to je a malokto vedel co sa tam hovori. Proste odstali ci odsedeli omsu, aby splnili prikaz. Dnes mozeme omsu prezivat ci byt spoluucastni obety bez znalosti latiny. Vo vacsine kanadskych ci americkych seminaroch dokonca latinu nemaju. Avsak De gustibus non est disputandum.

Krajina: Canada  ~  Počet príspevkov: 62  ~  Člen od: 23 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 19 máj 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Odoslaný - 18 september 2007 :  06:16:01  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
Mne osobne je to jedno, ci sa taky nasiel, alebo nenasiel.
Ak sa najdu nech sluzia, je to teraz len medzi nimi a knazom, mne celkom dobre vyhovuje NOM.

Pôvodne zaslal Mato - 18 september 2007 :  00:11:40

vidim . ze si si pozorne precital papezsky dokument . To ste presne vy , modernisti . Ked vam vyhovuje co papez hovori vtedy ste za Ked nie ani to poriadne neprecitate Neber to osobne ale vyjadrujes sa presne v zmysle toho , co som napisal
A este vidiet aj druhu stranku tvojho charakteru Co teba po kom ! Tebe je jedno a basta ! A tak sa aj spravas
Cirkev je totiz viac ako to , co vyhovuje tebe
V normalnej reci sa tomu , co si tu odprezentoval hovori egoizmus Tie dve vety vypovedaju o tebe viac ako vsetky hystericke reakcie , ktore si tu odprezentoval
Som zvedavy ako sa bude riesit situacia , ked veriaci budu ziadat tradicnu omsu a nebude ju mat kto sluzit
To som zvedavy ako sa naplni nariadenie papeza

amerika1

Odoslaný - 18 september 2007 :  06:21:30  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Povedzte mi , ako moze byt katolikovi jedno , co povie papez ?
KBS zatial nedokaze odpovedat kde sa trident na Slovensku bude sluzit
Myslim si , ze si papezska komisia Ecclesia Dei nebude stazovat na nedostatok prace

amerika1

Odoslaný - 18 september 2007 :  06:32:25  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
Prepac Amigo, ale to ci budu na Slovensku Tridentske omse, to uz myslim ze hlavne zalezi od vas tradicnych. Prv to bolo zlozitejsie, ale teraz neviem na co sa chcete vyhovarat?

Alebo azda nemate medzi sebou jedineho knaza? To by som sa cudoval, lebo sam som takeho poznal, akurat ze uz zomrel. No v najhorsiom pripade mozete rozposlat listy do vsetkych farnosti a niektore obehnut aj osobne, urcite sa najde par ochotnych knazov sluzit tieto omse...

Mozno by sa nasli aj mladi ochotni knazi, akurat by ste ich to museli asi naucit.
A zislo by sa nieco naucit aj laikov, ja sam netusim co by som mal na tej omsi robit, ako sa spravat. To je samo o sebe faktor, ktory ludi odradzuje. Chcelo by to vydat nejaku prirucku, ktora bude laikom vysvetlovat tuto omsu, popisovat co sa na nej deje, ako sa v kazdej prebiehajucej situacii maju veriaci spravat, dat aj k tym omsovym textom preklad, aby vedeli co prave knaz hovori... Skratka nieco take vydat a hromadne sirit medzi ludmi...

Pôvodne zaslal Pierre - 17 september 2007 :  13:45:12

Mimochodom podla papezskeho Mota nemame co kde zhanat a doprosovat sa Mame poziadat o tradicnu omsu a ma nam byt vyhovene
Kto ju bude sluzit nie je predstav si vobec nas problem
Dufam ze si citatelia a navstevnici fora vsimli ako nas tradicnych modernisti uz vysunuli niekde na okraj Cirkvi
Vsimnite si vyrazy Nemate medzi sebou jedineho knaza ?
Ani ich netrkne ze ich knazi su nasimi knazmi , ich biskupi nasimi biskupmi My nie sme totiz schizmatici
Pierre vidis ake hluposti si schopny vypotit ?
Preco radsej nepremyslas

juja

Odoslaný - 18 september 2007 :  08:02:04  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
ale ami, nás, že netrklo, že naši sú vaši?! Čoby nie! Dávno nás to potrkalo! Ale, a v tom je ten vtip, ktohovie či aj vaši sú naši?!! Najmä, keď Ty a spol. ste tvrdili, že to tak nie je, že všetci "podruhovatikánskokonciloví" pápeži sú neplatní a teda zrejme aj biskupi a kňazi.Tak, ako potom?
Ja prosto nechápem kde je problémik?
Doteraz bolo slúženie tejto omše závislé od povolenia biskupa. Teda predpokladám, že sa našiel kňaz, ktorý toto povolenie určite mal. Podľa nového, už bude závislé len od povolenia, alebo rozhodnutia samotného kňaza. Myslím, že sme to dobre pochopili, hej?

Tak si zistíš, ktorému kňazovi to i naďalej vyhovuje, ako doteraz mal povolenie od biskupa, keď nie, teraz to môže riešiť i sám a je to.

"To ste presne vy, modernisti!" no, a toto si zase Ty, vidíš to! A presne toto asi pôjde dokola.
Nemáme čo hľadať, máme požiadať a má sa nám vyhovieť - tak požiadajte! Teraz už kňaza, že! Lebo už to nesúvisí s biskupom. Aj keď by si sa rovno obrátil na Vatikán, aby Ti vyhovel, tak ani Vatikán nebude zháňať, ani diecézny biskup nebude zháňať, pretože Tebe už stačí navštíviť kňaza a požiadať ho. Otázne je, či onen kňaz musí, alebo môže vyhovieť. Od toho bude potom závisieť aj jeho odpoveď. A tiež ešte bude problémovým slovíčko "má", alebo "má sa" vyhovieť žiadosti, lebo to tiež ešte nenaznačuje, že musí - toto je príkazom. No ale ja už cítim v mojich kostiach, že bude z tohoto zase len jeden binec. Idem radšej kuknúť, ako to v tom Mottu proprio je napísané.

Ešte malá info, ani JPII. nebol proti Tridentskej omši, ako to potvrdzuje i táto skutočnosť: "v roku 1988 Ján Pavol II. svojím apoštolským listom motu proprio Ecclesia Dei povzbudil biskupov, aby toto splnomocnenie široko a veľkodušne používali na prospech všetkých veriacich, ktorí o to žiadajú."

Takže platí nasledovné:

Čl. 1. Rímsky misál vyhlásený Pavlom VI. je riadnym vyjadrením „lex orandi“ Katolíckej cirkvi latinského obradu. Jednako Rímsky misál vyhlásený sv. Piom V. a znovu vydaný bl. Jánom XXIII. treba považovať za mimoriadne vyjadrenie „lex orandi“ Cirkvi a pre jeho ctihodné a starobylé používanie si zasluhuje povinnú úctu. Tieto dve vyjadrenia „legis orandi“ nevnášajú žiadne rozdelenie do „lex credendi“ Cirkvi; sú to dva spôsoby používania jediného rímskeho obradu.
Preto je dovolené sláviť obetu omše podľa typového vydania Rímskeho misála vyhláseného bl. Jánom XXIII. v roku 1962, ktorý nebol nikdy úplne zrušený, ako mimoriadnu formu liturgie Cirkvi. Avšak podmienky pre používanie tohto misála stanovené predošlými dokumentmi Quattuor abhinc annos a Ecclesia Dei sa nahradzujú nasledujúcimi:

Čl. 2. Ktorýkoľvek katolícky kňaz latinského obradu, či už svetský alebo rehoľný, môže pri omšiach slávených bez účasti ľudu v akýkoľvek deň okrem Veľkonočného trojdnia používať buď Rímsky misál bl. pápeža Jána XXIII. vydaný roku 1962, alebo Rímsky misál vyhlásený najvyšším veľkňazom Pavlom VI. roku 1970. Na takéto slávenie podľa jedného či druhého misála nepotrebuje kňaz žiadne povolenie ani Apoštolskej stolice, ani svojho ordinára.

Čl. 3. Spoločenstvá inštitútov zasväteného života a spoločností apoštolského života, tak pápežského, ako aj diecézneho práva, ktoré si pri konventných sláveniach čiže sláveniach spoločenstva vo vlastných kaplnkách želajú sláviť svätú omšu podľa vydania Rímskeho misála vyhláseného roku 1962, majú na to dovolenie. Pokiaľ jednotlivé spoločenstvo alebo celý inštitút či spoločnosť chcú takéto slávenie konať často, zväčša či natrvalo, musia o tom rozhodnúť podľa normy práva a podľa zákonov i osobitných štatútov vyšší predstavení.

Čl. 4. Na slávenia svätej omše, o ktorej je reč v čl. 2, môžu byť pri zachovaní toho, čo treba zachovať, pripustení aj veriaci, ktorí si to sami od seba želajú.

Čl. 5, § 1. Vo farnostiach, v ktorých nepretržite jestvuje skupina veriacich, ktorá sa pridŕža predošlej liturgickej tradície, má farár ochotne prijať ich žiadosti ohľadne slávenia svätej omše podľa obradu Rímskeho misála vydaného roku 1962. Nech sa postará o to, aby dobro týchto veriacich bolo v súlade s riadnou pastoračnou starostlivosťou o farnosť pod vedením biskupa podľa normy kánonu 392, pričom nech sa vyhýba nezhodám a podporuje jednotu celej Cirkvi.
§ 2. Slávenie podľa misála bl. Jána XXIII. sa môže konať vo všedné dni; avšak v nedele a vo sviatky sa môže konať jedno takéto slávenie.
§ 3. Veriacim a kňazom, ktorí o to požiadajú, nech farár dovolí slávenia touto mimoriadnou formou aj pri osobitných príležitostiach, ako sú uzatváranie manželstva, pohreby, alebo príležitostné slávenia, napr. počas púte.
§ 4. Kňazi, ktorí používajú misál bl. Jána XXIII., musia byť súci a z hľadiska práva nehatení.
§ 5. V kostoloch, ktoré nie sú ani farské, ani konventné, vyššie spomínané povolenie udeľuje rektor kostola.

Čl. 6. Pri omšiach slávených podľa misála bl. Jána XXIII. za účasti ľudu sa môžu čítania prednášať aj v národnom jazyku, použijúc vydania uznané Apoštolskou stolicou.

Čl. 7. Ak niektorá skupina veriacich laikov, o ktorých je reč v čl. 5, § 1, neobdrží vyhovenie žiadosti u farára, upovedomí o tom diecézneho biskupa. Od biskupa sa naliehavo žiada, aby vyhovel ich žiadosti. Ak sa on nemôže postarať o takéto slávenie, záležitosť nech predloží Pápežskej komisii Ecclesia Dei.

Čl. 8. Biskup, ktorý sa chce postarať o takéto žiadosti veriacich laikov, ale rozličné dôvody mu v tom prekážajú, môže záležitosť zveriť Pápežskej komisii Ecclesia Dei, aby mu poskytla radu a pomoc.

Čl. 9, § 1. Farár takisto, po pozornom zvážení všetkého, môže dať dovolenie na používanie starších obradov vysluhovania sviatostí krstu, manželstva, pokánia a pomazania chorých, ak to radí dobro duší.
§ 2. Ordinárom sa udeľuje splnomocnenie sláviť sviatosť birmovania podľa starého Rímskeho pontifikálu, ak to radí dobro duší.
§ 3. Klerici ustanovení „in sacris“ smú používať Rímsky breviár vyhlásený bl. Jánom XXIII. roku 1962.

Čl. 10. Miestny ordinár smie, ak to uzná za vhodné, za účelom slávenia podľa staršej formy rímskeho obradu zriadiť osobnú farnosť podľa normy kán. 518, alebo menovať rektora či duchovného správcu, pri zachovaní toho, čo treba zachovať.

Čl. 11. Pápežská komisia Ecclesia Dei zriadená Jánom Pavlom II. roku 1988 (5) naďalej plní svoju úlohu.
Táto komisia nech má takú formu, úlohy a normy, aké jej chcel udeliť rímsky veľkňaz.

Čl. 12. Táto komisia, okrem splnomocnení, ktoré už má, bude konať s autoritou Svätej stolice, keď bude bdieť nad zachovávaním a uplatňovaním týchto opatrení.

Nariaďujeme, aby všetko, čo sme týmto apoštolským listom motu proprio rozhodli, bolo považované za potvrdené a platné a aby sa to počnúc 14. septembrom tohto roku, sviatkom Povýšenia Svätého kríža zachovávalo, napriek všetkému, čo by s tým mohlo byť v rozpore.

Dané v Ríme pri svätom Petrovi 7. júla roku Pána 2007, v treťom roku nášho pontifikátu.

Benedikt XVI.

Judith

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Odoslaný - 18 september 2007 :  08:15:42  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
American: "Nemate medzi sebou knaza", sa mysli knaza podobneho zmyslania a nazorov ako mate vy tradicionalne zalozeni katolici. Ono je totiz vzdy lepsie ked tu omsu bude knaz robit ochotne rád a s nadsenim, nez len z nejakeho donutenia. Preto by ste si takych podobne zmyslajucich knazov mali urcite pohladat (urcite taki su).

A ako Juja spomenula, ste to Vy co si odsedate od nas, s tymi novymi menami ako NEO a pod. ste prisli vy.

A skutocne to zalezi od vas, ci take omse budu. Uz ste o Tridentsku omsu niekoho poziadali? Alebo so zalozenymi rukami cakate kedy pride nejaky knaz sa vas doprosovat?

Počet príspevkov: 5066  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 19 október 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Odoslaný - 19 september 2007 :  07:28:24  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
My si musime od vas odsadnut asby ste nas nenakazili vasim modernizmom a aby sme nasledkom toho nestratili nasu katolicku vieru
Chapes nie ?
Asi ako ked sa chranis pred chripkou

amerika1

Odoslaný - 19 september 2007 :  07:30:32  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Najmä, keď Ty a spol. ste tvrdili, že to tak nie je, že všetci "podruhovatikánskokonciloví" pápeži sú neplatní a teda zrejme aj biskupi a kňazi.

Mozes mi Juja povedat , kde som toto ja tvrdil a vezne by som prosil moj citat , kde som povedal co tvrdis ty
Vazne sa uz necitite , alebo co

Teda predpokladám, že sa našiel kňaz, ktorý toto povolenie určite mal.

hej ktory ? poznas takeho ?

Ešte malá info, ani JPII. nebol proti Tridentskej omši, ako to potvrdzuje i táto skutočnosť:

Veru Jujka este ze si mi to pripomenula Nikto nebol proti ale omse niet Nikto ju nezakazal , len to modernisti stale musia vytrubovat , ze ju nikto nezakazal Ked ju nikto nezakazal , tak naco to potrerbuju neustale zdoraznovat Sami seba usvedcuju

amerika1

Odoslaný - 19 september 2007 :  07:40:28  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Napriklad ked do toho tak vidite , mohli by ste mi objasnit nasledujuce
Povedzme ze zajtra zomrie trebars moja matka Mozne to je , ak Boh bude chciet
Bude si zelat pochovat podla tradicnych obradov Cirkvi
Ako sa bude postupovat ak knaz nebude chciet tradicne obrady vysluzit ?
Ako sa bude postupovat , ak si bude umierajuci zelat posledne pomazanie a nie pokoncilne pomazanie chorych ?
Kto sviatost vysluzi ak nebude knaz sposobily alebo ochotny?
Kedze ste dobre informovani budem rad , ked mi to objasnite
Pan Boh zaplat za vasu namahu

Pierre

Odoslaný - 19 september 2007 :  09:41:54  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
citácia:
My si musime od vas odsadnut asby ste nas nenakazili vasim modernizmom a aby sme nasledkom toho nestratili nasu katolicku vieru
Chapes nie ?
Asi ako ked sa chranis pred chripkou

Pôvodne zaslal amerika1 - 19 september 2007 :  07:28:24

To je ta vasa viera taka slaba? No ale asi je, staci jeden Oravec a uz ste zmateni... Takze OK, chapem, mate malu vieru a bojite sa ze este aj o nu pridete. A to by bolo aj naozaj logicke vysvetlenie preco sa tak krcovito pridrzate len toho co je uz stare a osvedcene. Hmm

quisutdeus

Odoslaný - 19 september 2007 :  09:56:29  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: quisutdeus  Pridať quisutdeus do zoznamu priateľov
http://tribunal.kapitula.sk/2007-2/komentar.htm

Počet príspevkov: 342  ~  Člen od: 08 február 2004  ~  Posledná návšteva: 17 september 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 19 september 2007 :  09:59:19  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Vieš ami, pri všetkej úcte ku Tebe, ale cháp aj Ty mňa, že môžem takto reagovať aj pod vplyvom toho, že ste nás tu započali označovať "vy modernisti a my tradicionalisti". Vy modernisti to a to neviete, nedodržujete, prevrátili ste, dali ste tomu iný význam a pod. a k tomu ešte isté podpichovacie vety, či otázky, alebo podotázky s patričnými výrazmi s takým podtónom ako, že to my tradicionalisti vieme, máme to v malíčku, my si môžeme dovoliť tu klásť mentorské otázky a klopkajúc prstom na klávesnicu čakať, kto si ako trúfne odpovedať a potom ho sprášiť ako sa len dá. Tiež by som si mohla vyprosiť takéto označenie, lebo som jednoducho rímskokatolíčka, oddaná KC a pápežovi a nevidím dôvod, byť takto na modernistku biľagovaná a dosť prudkým spôsobom niekedy za to atakovaná. Iste, nemusím sa dobre vyjadriť, nemusím všetko hneď pochopiť, logicky sa držím toho, v čom som bola vychovávaná a s úprimnou snahou sa snažím, aspoň tomu verím , nájsť v tom všetkom správnu odpoveď.

Úprimne, mne ste akosi všetci v jednom, aj keď sa opätovne rozdeľujete na takých či onakých, prudkých slov na adresu pápežov zo strany tradicionalistov a iných -istov tu bolo dosť, aj na Cirkev a aj iných podráždených slov a myslím si, že asi aj toto možno malo za následok akúsi "zvláštnu" atmosféru, ktorá tu vznikla po našom stredku v apríli, keď sa nám tu potom objavili dosť prudké reakcie, až to malo za následok takmer "rozchod" - takže, je to vlastne už aj jedno, ktorý to povedal a ako to povedal, jednoducho viem, že pápežov, ako aj 2.VK máte v žalúdku. A vlastne všetci. Fuk, či niektorý z vás úrad pápeža, ako taký, uznáva, alebo nie. Nuž tak čo s tým narobím... Ale, aby som aj Tebe neubližovala, teda zrejme som Ťa niekam zaradila, kde sa Ty necítiš byť, alebo jednoducho nie si. Prosím, to sa mohlo stať a teda v pohode sa Ti môžem ospravedlniť, alebo teda sa Ti rovno ospravedlňujem. Ale i Ty i ostatní máte v tom trocha svoj podiel, povedala by som zodpovednosti, práve v tom spôsobe vyjadrovania, v akejsi neustálej podráždenosti.

Ale som i toho názoru, že celý čas po poslednom stredku, tu opäť diskutujeme stále dokola a div že nie bojujeme o oprávnenosti RKC a jej činnosti a pod. Prosto, akoby sme sa neustále "dokazovali". Teraz pre zmenu "inému krídlu"

Ak sme si minule tu niekde rozoberali dokumenty 2.VK a vlastne sme si dokázali, že ani tento nebol "nepriateľsky naladený" proti tridentskému rítu omše, ba dokonca na začiatku práve "nová omša" bola možná len s povolením biskupa. A rozšírila sa za tie desaťročia. Takže nevidím to tak čierne ani pre tridentskú omšu!
Otázku, odkiaľ vziať kňazov, ktorý "ovládajú" tradičné vysluhovanie sviatostí, kladieš na nesprávnom mieste a na nesprávnej adrese. Ja Ti mám na to ako odpovedať? Takže sa zrejme treba obrátiť na príslušného diecézneho biskupa a to už teraz, kým nebude neskoro, aby sa teda zabezpečilo to, čo Ty chceš a budeš potrebovať.

Judith

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

quisutdeus

Odoslaný - 19 september 2007 :  10:07:05  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: quisutdeus  Pridať quisutdeus do zoznamu priateľov
Tu sa musím Ameriku zastať. Nikdy (na rozdiel od iných prispievateľov) netvrdil, že tzv. pokonciloví pápeži nie sú platnými pápežmi. Čo sa týka tridentskej liturgie, veľmi rád by som sa jej zúčastnil, pretože rád spoznám bohatstvo liturgie katolíckej Cirkvi. Osobne si myslím, že spočiatku možno zavládne opatrnosť (a možno strach pred staronovým), ale časom sa nájde rovnováha a žiadostiam o uplatnenie SP bude vyhovené. Celkom sa mi páči prirovnanie vo vyššie uvedenom článku (podobnosť s tým, že východné Cirkvi slúžia raz svätú liturgiu Bazila Veľlého a inokedy sv. Jána Zlatoústeho). Ako sa tiež spomína v článku, bude zaujímavé sledovať, ako sa postaví episkopát k faktu, že budúci kňazi budú musieť byť riadne pripravení na slúženie najsvätejšej obety podľa tridentského rítu (otázka do pléna, či rítus je správne označenie). Článok tiež hovorí, že už nebude nutné v starobylých kostoloch stavať obetné stoly. Mňa by však zaujímalo, ako sa popasujú s tými, čo už stoja, pretože budú v presbytériu pravdepodobne trochu zavadzať, keď sa bude slúžiť tridentská liturgia (či nie?). Na záver dodám, že mám úprimnú radosť z rozhodnutia svätého otca pootvoriť dvierka do klenotnice svätej Cirkvi.

Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!

Počet príspevkov: 342  ~  Člen od: 08 február 2004  ~  Posledná návšteva: 17 september 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Odoslaný - 19 september 2007 :  11:26:22  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
citácia:
Tu sa musím Ameriku zastať. Nikdy (na rozdiel od iných prispievateľov) netvrdil, že tzv. pokonciloví pápeži nie sú platnými pápežmi.
Pôvodne zaslal quisutdeus - 19 september 2007 : 10:07:05

Taky se chci Ameriky zastat.
Také si nejsem vědom, že by někdy zpochyňoval právoplatost papežů, stejně jako Šašulník.
Pouze vždy poukazoval na různé části církevních dokumentů, které se podle něho zdají být v rozporu s tradičním učením církve.

rad.ek

Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 08 jún 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 19 september 2007 :  12:06:28  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Ja nikde nepíšem o Šašuovi. A ani mi o neho nejde, jeho spôsob poukazovania na také, či onaké rozpory sú v podstate "znesiteľnejšie", ale neustále nálepkovanie a pomerne dosť agresívne vystupovanie nepomôže nikomu a ničomu.
Ja nie som modernistka, ja som katolíčka a na tom aj trvám. A keď ma chce niekto o niečom poučovať, tak nie tak, že bude niekoho, alebo niečo zaznávať len preto, lebo je to po koncilové. Tridentskej omši sa nebránilo a teraz prichádzam pomaly k takému štekleniu, či si to vlastne tí, ktorí po nej túžia, nespôsobili aj sami tým, že jednoducho namiesto možného a prípustného konania, sa len rozčuľujú pre čo všetko teraz nemôže byť tridentská omša. Nik tu na fóre, ani nikde inde nič proti nej nemá, tak prečo tu stále treba o tom jedovito debatiť?
Náhodou, mne oveľa viac vyhovuje trpezlivé a pokojné vysvetľovanie typu Q, alebo Šašua, lebo tam je aj zdvorilo daný čas na premýšľanie, príp. tolerovaný aj iný názor...

A ešte niečo, nemôžem si pomôcť a nehnevajte sa preto na mňa, ale akosi sa tu rozmohlo "anonymovanie", neviem, dovtedy som si to nevšimla, možno je to len moja nevôľa, ale keď diskutujeme a sme si navzájom otvorení, tak prečo sa tu zrazu skrývame? Ja sa osobne cítim pri tom blbo.

Judith

rad.ek

Odoslaný - 19 september 2007 :  13:29:02  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
citácia:

A ešte niečo, nemôžem si pomôcť a nehnevajte sa preto na mňa, ale akosi sa tu rozmohlo "anonymovanie", neviem, dovtedy som si to nevšimla, možno je to len moja nevôľa, ale keď diskutujeme a sme si navzájom otvorení, tak prečo sa tu zrazu skrývame? Ja sa osobne cítim pri tom blbo.
Pôvodne zaslal juja - 19 september 2007 : 12:06:28

Já jsem si toho zatím nevšimnul.
Tady se dá nějak před sebou skrývat?

rad.ek

Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 08 jún 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Odoslaný - 19 september 2007 :  13:36:43  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
veru, Radku, dá sa! Dá sa to aj zistiť, že nakoniec kto je kto, no ale čo je to potom za hru, už som na to niekde raz poukazovala. Stáva sa mi totižto, že keď prídem na fórum a pozerám, kto je dole prítomný, tak som tam sama a pozriem sa cez hornú možnosť na prihlásených prispievateľov a tam juja a traja, štyria anonymovia. Ňo a diskutuj... síce mi nik nebráni, ani ma nik nezaháňa, ale pre mňa je to akosi čudné. No ale, á možnosť tu je, tak je využívaná, čo je zase normálne , len je to čudné, teda pre mňa.

Judith

rad.ek

Odoslaný - 19 september 2007 :  13:47:46  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
No, to se asi dá.
Někdy jsem to taky tak dělal.
Nepřihlašoval jsem se, mrknul na to co se děje a šel jinam.
Jen se při tom nezobrazují příspěvky z katolického fóra.
Neviděl bych na tom nic špatného, prostě se někomu nechce diskutovat, tak se jen dívá.

rad.ek

juja

Odoslaný - 19 september 2007 :  13:53:04  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
no iste, ale on sa len nepozerá, ale aj diskutuje, prosto ja som starší ročník, za bývalého režimu, kto sa neviditeľne "pozeral", tak to potom u človeka vyvolávalo dosť čudný pocit. No ale je to i vec osobného názoru.

Judith

Pierre

Odoslaný - 19 september 2007 :  16:43:22  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
A jeje, vidim ze tu je rec aj o mne, hehe, ja som jeden z tych anonymov , a uz od sameho zaciatku. Mne sa to skratka tak nejako viac paci, no .

Strana: z 9 Previous Topic: Liturgické zmeny?? Téma Next Topic: Vysviacka kňazov  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06