Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Apologetické pohľady
 Neomylnost dokumentov
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Posledné znamenie. Téma Next Topic: Tri kategórie hriešnikov.  

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 02 september 2007 :  00:34:50  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
V jednej teme na knazi.sk prispievatel(ka) napisali ohladom neomylnosti jedneho dokumentu:
citácia:
;) Je neomylný! Ak pápež odsudzuje blud, tak si nárokuje neomylnosť! To je celé vysvetlenie.


Teme sme sa venovali uz aj tu vo fore, ale pre istotu a pre ozivenie by som chcel zopakovat par komentarov:

No neviem, neviem ci cele. Je to kusok komplikovanejsie. V prvom rade:

Kan 749 § 3. Nijaká náuka sa nechápe ako neomylne definovaná, ak to nie je zjavne zaistené

Dalej:
"Veleknez Rimsky, kdyz mluvi ex cathedra ... poziva te neomylnosti, jiz bozsky Vykupitel Cirkev svou pri prohlasovani nauky o vire nebo mravech obdarenu miti chtel" (Pastor Aeternus). Odstavec dalej definuje, co to znamena, ked papez hovori ex cathedra: "to jest kdyz vykonavaje urad Pastyre a Ucitele vsech krestanu ze sve nejvyssi autority apostolske prohlasuje uceni o vire nebo mravech"

Klucove slovo je tu "prohlasuje". Vyznam tohoto slova nam objasnuje relatio k Pastor Aeternus (Relatio je oficialny vyklad textu, ktory prezentuje biskupom na koncile muz nazvany relator, aby biskupi poznali oficalny zmysel textu o ktorom budu hlasovat. Text relatia je teda klucom k chapaniu vyznamu konciloveho textu)

16.7.1870 Vincent Gasser, relator pre Pastor Aeternus prezentoval relatio v ktorom vysvetluje: "slovo prehlasuje oznacuje, ze papez priamo a jednoznacne vyhlasuje vyrok o uceni, ktore sa tyka veci viery, alebo mravov a robi to takym sposobom, ze kazdy jeden veriaci si moze byt isty umyslom Svatej stolice, umyslom Rimskeho pontifa, takym sposobom, ze s istotou vie, ze toto a toto ucenie Rimsky potnif berie ako hereticke, blizke hereze, s istotou chybne atd. )

Inymi slovami to znamena, ze na to, aby papez (prehlasil) definoval ucenie, ktore je zavazne pre celu Cirkev, musi sa vyjadrit takym sposobom, ze veriaci moze s istotou vediet ze papez hovori, ze dane ucenie, ku ktoremu sa vyjadruje oznacuje za (de fide, iste, nepradvdive, blizke hereze a pod.) A veriaci je potom povinny brat ho(ucenie) rovnako.

Ak veriaci z toho co papez povedal, nemoze vediet, ze urcite tvrdenie ma chapat urcitym sposobom, potom papez nedefinoval vec pre celu Cirkev a teda nehovoril neomylne.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 02 september 2007 :  08:11:08  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Ak papez pouzije termin odsudzujeme , vyhlasujeme za blaznovstvo , vyhlasujeme za nespravne , tak podla mna si kazdy katolik moze byt isty co tym papez mysli
Len modernisti musia vsetko spochybnovat a relativizovat , aby obhajili zmatok , ktory do Bozej Cirkvi vniesli
S istotou vsak vieme , ze pastoracne dokumenty nie su neomylne , pretoze obaja papezi koncilu vyhlasili za neomylne to , co koncil vyslovne za neomylne vyhlasuje , a to su dve dogmaticke definicie Dei Verbum a Lumen gentium .
Zaujimave , ze nas stale nutia prijat pastoracne dokumenty ako neomylne i ked takymi nie su .
Davam do pozornosti jasne spoznavacie znamenie
Kazdy modernista bude spochybnovat neomylnost Syllabu bl . Pia IX . ale do krvi obhajovat pastoracne dokumenty 2 VK
Preco asi nie je tazke uhadnut
Syllabus Pia IX . svedci proti nim nie my

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 02 september 2007 :  08:37:47  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
NO ja som citovala KKC, kán.891. str.235, podľa ktorého mi vychoví, že pápež Pius IX. vyhlasuje isté politické smery za bludy, teda herézy, aspoň v KKC je blud = heréze, keď ho hľadáš v mennom registri, tak sú vlastne neomylné. Takže podľa mňa, ako to teraz chápem, je Syllabus vlastne neomylným! Teda tak či tak - podľa toho, čo tam ja píšem, i podľa Tvojho, Maťo.

"Ak veriaci z toho co papez povedal, nemoze vediet, ze urcite tvrdenie ma chapat urcitym sposobom, potom papez nedefinoval vec pre celu Cirkev a teda nehovoril neomylne." - toto je takto v CIC? To sa mi akosi zdá vágne, pretože, ak pápež niečo vyhlási za blud = herézu a je raz určené, čo znamená heréza, apostáza a pod., tak to teda ja osobne viem, že je to neomylné, nakoniec ani 2.VK toto vyhlásenie pápeža Pia IX. nespochybnil a nevyhlásil za mylné. To som tiež nečítala. Ale celé sa mi to akosi vidí v rovine chápania veriaceho, teda, ako sa ten rozhodne, že čo môže, či nemôže vedieť, či to má tak či onak chápať. Toto je veľmi neurčito definované v CIC, ak to tam tak stojí. No neviem, toto sa mi nevidí, ale chyba môže byť aj v mojom videní. Ale je i fakt pravdou, že by už mohol jestvovať dáky zoznam toho, čo všetko je za neomylné vyhlásené.

Tak potom "vyhlasujem za blud/herézu" a "definujem za blud/herézu" je TEN rozdiel, určujúci neomylnosť dokumentu?

No a potom čo znamená toto:
"to jest kdyz vykonavaje urad Pastyre a Ucitele vsech krestanu ze sve nejvyssi autority apostolske prohlasuje uceni o vire nebo mravech" - z toho zase Syllabus vychádza, ako neomylný dokument!

Z toho, čo som ja pozháňala a "dala" na spomínané fórum, je i toto:
"Pius IX. odsoudil antidogmatický r. v encyklice Qui pluribus (1846) a v Syllabus errorum (1864). Tento odsudek byl potvrzen na 1. - vatikánském koncilu konstitucí Dei Filius (1870). "
t.j., keď odsúdi, neprehlasuje, ani nedefinuje ho za neomylný?

Ďalšie som našla a aj tam uviedla:
"Erórum], seznam 80 "bludů", tj. učení a názorů zavržených v roce 1864 papežem Piem IX. Jeho vydání se stalo počátkem kampaně církve proti vědeckému a myšlenkovému pokroku 19. století. Odsuzuje mj. panteismus, racionalismus, liberalismus a komunismus a výroky vědy odporující oficiálnímu učení církve. Syllabus errorum byl potvrzen I. vatikánským koncilem a dekretem sv. officia v roce 1907."
Opäť to neznamená neomylnosť? Tak potom ČO TO JE?

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 02 september 2007 :  11:42:42  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Zaujimave , ze nas stale nutia prijat pastoracne dokumenty ako neomylne i ked takymi nie su .
Davam do pozornosti jasne spoznavacie znamenie
Kazdy modernista bude spochybnovat neomylnost Syllabu bl . Pia IX . ale do krvi obhajovat pastoracne dokumenty 2 VK

Pôvodne zaslal amerika1 - 02 september 2007 :  08:11:08


Davam do pozornosti jasnu stratu sudnosti senilokatolikov, konkretne ameriku.

Neviem, kto Ta nuti prijat pastoracne dokumenty ako neomylne, ale ja to urcite nie som.

Neviem kto sa snazi spochybnit neomylnost Sylabu Pia IX., ale ja to urcite nie som. Dokonca som tento dokument ani nespomenul.

Keby si isiel najprv na crstvy vzduch a az potom nieco napisal, zistil by si, ze citujem Pastor Aeternus a relatio k nemu. Ak mas pocit, ze to spochybnuje Sylabus, potom:

a. nieco nie je v poriadku s Tebou
b. v zmysle definicie o neomylnosti papeza, ktora Ti implikuje ze spochybnuje Sylabus asi nie je nieco v poriadku so Sylabom, kedze sa Ti samemu zda, ze je jeho neomylnost tymto (mimochodom neomylnym dokumentom) spochybnovana.

Co teraz?

Pre tazsie chapavych:
Moj prvy prispevok vysvetluje VSEOBECNE ako posudzovat neomylnost dokumentov a v ZIADNOM PRIPADE sa nesnazi stanovit neomylnost toho ktoreho dokumentu.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 02 september 2007 :  12:00:52  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
"(mimochodom neomylnym dokumentom)"

no hurá, tak som dobre načmárala, pretože mi to zo všadial vychodilo takým.

mimochodom, tu je prednáška kard. Tomka, ktorá je zaujímavá

tu je ďalšia zaujímavosť, kde ešte i hneď v úvode sa proklamuje kráčať v šľapajách Tridentskeho koncilu a 1.KV: http://www.rcc.sk/dokumenty/2_vat_koncil/dv.html
"1. Svätý cirkevný snem, keď Božie Slovo nábožne počúva a s dôverou ohlasuje, koná v súhlase so slovami svätého Jána, ktorý hovorí: „Lebo zjavil sa život a my sme videli, dosvedčujeme a zvestujeme vám večný život, ktorý bol u Otca a zjavil sa nám. Čo sme videli a počuli, zvestujeme aj vám, aby ste aj vy mali spoločenstvo s nami. Veď my máme spoločenstvo s Otcom a s jeho Synom Ježišom Kristom. (1Jn 1, 2-3). A preto, kráčajúc v šľapajach Tridentského a I. vatikánskeho koncilu, chce vyložiť pravé učenie o Božom zjavení a o jeho podávaní, aby celý svet počúvajúc zvestovanie spásy, uveril; veriac dúfal; dúfajúc, miloval1."

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 02 september 2007 :  12:19:26  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Zaujimave , ze nas stale nutia prijat pastoracne dokumenty ako neomylne i ked takymi nie su .
Davam do pozornosti jasne spoznavacie znamenie
Kazdy modernista bude spochybnovat neomylnost Syllabu bl . Pia IX . ale do krvi obhajovat pastoracne dokumenty 2 VK

Pôvodne zaslal amerika1 - 02 september 2007 :  08:11:08


Davam do pozornosti jasnu stratu sudnosti senilokatolikov, konkretne ameriku.

Neviem, kto Ta nuti prijat pastoracne dokumenty ako neomylne, ale ja to urcite nie som.

Neviem kto sa snazi spochybnit neomylnost Sylabu Pia IX., ale ja to urcite nie som. Dokonca som tento dokument ani nespomenul.

Keby si isiel najprv na crstvy vzduch a az potom nieco napisal, zistil by si, ze citujem Pastor Aeternus a relatio k nemu. Ak mas pocit, ze to spochybnuje Sylabus, potom:

a. nieco nie je v poriadku s Tebou
b. v zmysle definicie o neomylnosti papeza, ktora Ti implikuje ze spochybnuje Sylabus asi nie je nieco v poriadku so Sylabom, kedze sa Ti samemu zda, ze je jeho neomylnost tymto (mimochodom neomylnym dokumentom) spochybnovana.

Co teraz?

Pre tazsie chapavych:
Moj prvy prispevok vysvetluje VSEOBECNE ako posudzovat neomylnost dokumentov a v ZIADNOM PRIPADE sa nesnazi stanovit neomylnost toho ktoreho dokumentu.

Pôvodne zaslal Mato - 02 september 2007 :  11:42:42Kde som ja hovoril o tebe ?
Mozes mi ukazat z coho usudzujes , ze som myslel na teba ?
Pisal som v mnoznom cisle
Su len dve moznosti
1 bud sa v tych , o ktorych som pisal vidis
2 . trafena hus zagagala

Pre tahsie chapavych
Ak poviete slovo opilec a niekto sa zacne obhajovat ze on opilec nie je , kto mu uveri , ze nie je notorickym alkoholikom ?

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 02 september 2007 :  13:03:16  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Kde som ja hovoril o tebe ?
Mozes mi ukazat z coho usudzujes , ze som myslel na teba ?
Pisal som v mnoznom cisle

Pôvodne zaslal amerika1 - 02 september 2007 :  12:19:26


Nuz ku mne si monzo nehovoril, ale ako potom vysvetlit Tvoju reakciu na vyklad pastor Aeternus? Uz aj I. vatikansky koncil bol okupovany modernistami?

Myslim, ze nasa vzajomna komunikacia zacina niest prvky paranoie, ked jeden od druheho cakame vzdy len nejaky utok, ci provokaciu. Co s tym urobime?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 02 september 2007 :  13:11:12  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
NO tak si odpustíme, šak aj dnes sme už boli, alebo budeme ešte na omši a na svätom prijímaní, ta ne?!

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 02 september 2007 :  13:34:33  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Kde som ja hovoril o tebe ?
Mozes mi ukazat z coho usudzujes , ze som myslel na teba ?
Pisal som v mnoznom cisle

Pôvodne zaslal amerika1 - 02 september 2007 :  12:19:26


Nuz ku mne si monzo nehovoril, ale ako potom vysvetlit Tvoju reakciu na vyklad pastor Aeternus? Uz aj I. vatikansky koncil bol okupovany modernistami?

Myslim, ze nasa vzajomna komunikacia zacina niest prvky paranoie, ked jeden od druheho cakame vzdy len nejaky utok, ci provokaciu. Co s tym urobime?

Pôvodne zaslal Mato - 02 september 2007 :  13:03:16Ak veriaci z toho co papez povedal, nemoze vediet, ze urcite tvrdenie ma chapat urcitym sposobom, potom papez nedefinoval vec pre celu Cirkev a teda nehovoril neomylne.

toto myslis vazne alebo zo srandy ?

Ak vazne , tak mi vysvetli preco ti vadi ked niekto neprijma urcite zavery koncilu
Ja napriklad pastoracne dokumenty neviem akym sposobom mam chapat lebo su dvojznacne
Cize papezi pocas koncilu a po nom nedefinovali vec pre celu Cirkev a teda nehovorili neomylne
Takze neomylnost dokumentov si vysvetli kazdy veriaci sam pre seba podla toho ci si sam urci , ci on subjektivne moze alebo nemoze vediet ako ich chapat
Odpocivaj v pokoji ucitelsky urad Cirkvi !

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 02 september 2007 :  21:24:12  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
"(mimochodom neomylnym dokumentom)"

no hurá, tak som dobre načmárala, pretože mi to zo všadial vychodilo takým.

mimochodom, tu je prednáška kard. Tomka, ktorá je zaujímavá

tu je ďalšia zaujímavosť, kde ešte i hneď v úvode sa proklamuje kráčať v šľapajách Tridentskeho koncilu a 1.KV: http://www.rcc.sk/dokumenty/2_vat_koncil/dv.html
"1. Svätý cirkevný snem, keď Božie Slovo nábožne počúva a s dôverou ohlasuje, koná v súhlase so slovami svätého Jána, ktorý hovorí: „Lebo zjavil sa život a my sme videli, dosvedčujeme a zvestujeme vám večný život, ktorý bol u Otca a zjavil sa nám. Čo sme videli a počuli, zvestujeme aj vám, aby ste aj vy mali spoločenstvo s nami. Veď my máme spoločenstvo s Otcom a s jeho Synom Ježišom Kristom. (1Jn 1, 2-3). A preto, kráčajúc v šľapajach Tridentského a I. vatikánskeho koncilu, chce vyložiť pravé učenie o Božom zjavení a o jeho podávaní, aby celý svet počúvajúc zvestovanie spásy, uveril; veriac dúfal; dúfajúc, miloval1."


Pôvodne zaslal juja - 02 september 2007 :  12:00:52davam do pozornosti podpis na dogmatickej konstitucii Dei verbum

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 02 september 2007 :  22:32:34  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

davam do pozornosti podpis na dogmatickej konstitucii Dei verbum

Pôvodne zaslal amerika1 - 02 september 2007 :  21:24:12


Myslis tento?:
Ja, PAVOL, biskup katolíckej Cirkvi.
(Nasledujú podpisy koncilových Otcov)


Zeby to nakoniec pisal sv. Pavol?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 02 september 2007 :  22:41:24  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Takze neomylnost dokumentov si vysvetli kazdy veriaci sam pre seba podla toho ci si sam urci , ci on subjektivne moze alebo nemoze vediet ako ich chapat
Odpocivaj v pokoji ucitelsky urad Cirkvi !


Pôvodne zaslal amerika1 - 02 september 2007 :  13:34:33


Ucitelsky urad Cirkvi zo svojej moci vyda dokument a potom ho ten isty Ucitelsky urad inym dokumentom vyhlasi za neomylny a potm dalsim dokumentom vyhlasi za neomylny ten dokument ktorym vyhlasil za neomylny ten povodny?

Alebo je to skor tak, ze Ucitelsky urad vyda dokument z ktoreho je jednoznacne jasne, ze ho vydal Ucitelsky urad a nie je to len sukromny teologicky nazor, ci komentar?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 03 september 2007 :  09:11:54  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

davam do pozornosti podpis na dogmatickej konstitucii Dei verbum

Pôvodne zaslal amerika1 - 02 september 2007 :  21:24:12


Myslis tento?:
Ja, PAVOL, biskup katolíckej Cirkvi.
(Nasledujú podpisy koncilových Otcov)


Zeby to nakoniec pisal sv. Pavol?

Pôvodne zaslal Mato - 02 september 2007 :  22:32:34Montini bol fakt divny papez z mojho pohladu
podpisuje dogmaticku konstituciu bez toho , aby pouzil jeden z papezskych titulov , necha sa pochovat v rakve bez akehokolvek krestanskeho symbolu , vazne neviem co si mam o nom mysliet
Sv . Pavol si to mohol dovolit nebol papezom

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Stav: offline

 Odoslaný - 13 december 2009 :  01:20:43  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
Posolstvo Ježiša Krista rehoľnej sestre Márie z Agredy (Španielsko) z knihy "(Mystické) Tajomné mesto Božie",schválené pápežom Innocent XI.)
"Hoci všetci svoju moc dostávajú odo mňa (od Ježiša),predsa si prajem, aby im prichádzala skrz jedného z ich počtu, ktorý bude mojim vikárom a hlavou, ktorý bude zastupovať moju Osobu a jednať ako môj najvyšší kňaz. Jemu zverím kľúče od Neba a všetci na zemi ho budú poslúchať."

PÁPEŽ - SPROSTREDKOVATEľ BOŽEJ VôLE A JEHO LÁSKY I PRAVDY "To nie je moja zásluha. To je dielo Matky Božej, ako nás ubezpečuje vo Fatime a v Medžugorí." (pápež: Ján Pavol II.).

"Apoštoli a starší sa zišli a skúmali túto vec. A keď nastala medzi nimi hádka, vstal Peter a povedal im: Bratia, vy viete, že Boh si ma od prvých dní vyvolil z pomedzi vás, aby pohania z mojich úst počuli slovo evanjelia a uverili." (Biblia/Sk 15,6-7)

BOŽIA NEOMYLNOSŤ SA PREJAVUJE CEZ PÁPEŹOVU NEOMYLNOSŤ: "Dnes vám potvrdzujem, že toto je pápež môjho tajomstva (Fatimské tajomstvo),pápež, o ktorom som hovorila s deťmi pri zjaveniach, pápež môjho Srdca a mojej bolesti."... "...spĺňa svoju apoštolskú službu nástupcu Petrovho, zástupcu Krista a univerzálneho Pastiera svätej a katolíckej Cirkvi, založenej na skale mojim Synom Ježišom." ... "Preto vás pozývam poslúchať pápeža a nasledovať ho, lebo má Ježišom prisľúbenú NEOMYLNOSŤ." ... "Jeho ENCYKLIKY (dokumenty-listy) sú pravými majákmi svetla, zostupujúceho z nebies do hlbokej tmy, ktorá zahaľuje celý svet.
(Matka Ježiša Krista - Panna Mária / Don Gobbi)

NEOMYLNOSŤ PÁPEŽA PROSTREDNÍCTVOM JEHO VÝROKOV: "Túto nábožnú ochotu vôle a rozumu treba však zvlášť prejavovať voči autentickému učiteľskému úradu rímskeho pápeža, aj keď nehovorí slávnostne (ex cathedra); a to tak, že sa jeho najväčší učiteľský úrad s úctou uznáva a jeho výroky sa úprimne prijímajú, podľa jeho vôle a úmyslov, ktoré prejavil a ktoré vysvitajú NAJMä Z POVAHY DOKUMENTOV (encykliky, dekréty, ustanovenia ...), alebo z častého predkladania z toho istého učenia, prípadne zo spôsobu vyjadrovania ... Preto jeho definície sa právom označujú za nepozmeniteľné samy o sebe, a nie so zreteľom na súhlas Cirkvi, keďže pápež ich vynáša pomocou Ducha Svätého, ktorý mu bol prisľúbený v osobe blaženého Petra, a preto nepotrebujú potvrdenie od nikoho iného, ani nepripúšťajú odvolanie na inú inštanciu." (II.Vatikánsky Koncil / LG 25)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Posledné znamenie. Téma Next Topic: Tri kategórie hriešnikov.  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06