Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Apologetické pohľady
 Sú niektorí tradiční katolíci v schizme?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: 62 dovodov proti NOM, píšu kňazi Téma Next Topic: Blahoslavenie predtym a dnes II. - najdes rozdiel?
Strana: z 3

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 20 október 2012 :  19:51:29  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
To je ten bludný kruh, ktorý som už niekde videl. Kvôli riešeniu by asi bolo potrebné dobre rozanalyzovať konkláve z 11.11 1417. O jeho platnosti nie je možné pochybovať, a zároveň nie je možné pochybovať že bolo mimo pravidiel.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2012 :  13:31:05  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Možno aj tu, pri voľbe pápeža bude treba uvažovať nad platnosťou a dovolenosťou. A pri tomto rozlíšení, sa dostaneme k otázke, či je možné zvoliť platne pápeža aj keď nedovolene.

A ďalšia otázka vyvstane, že ak idem voliť pápeža nedovolene, ale nie je nikto, kto by zastupoval Cirkevnú hierarchiu a teda toho, kto vydal usmernenie pre voľbu, či je tá voľba ešte stále nedovolená.

Uvediem príklad pritiahnutý za vlasy. Nastane ohromná katastrofa a prežije len 1 kňaz a 100 veriacich, ostatní v duchu nejakého zjavenia budú jednoducho zahubení. Ako si majú spomedzi seba zvoliť pápeža? Poznám jedinú obmedzujúcu podmienku pre voľbu pápeža - musí to byť pokrstený katolík, muž najviac jednej ženy. Môžu si veriaci zvoliť pápeža? Nie vy ste si vyvolili mňa, ale ja vás - majú na to kompetenciu? Môže ten kňaz vyhlásiť seba za pápeža? Je jediným hierarchom. Podľa mňa toto je absurdita, a niekto sa občas snaží povedať, že na toto existujú uspokojivé riešenia.

Uprázdnený pápežský stolec na 60-100 rokov a lži pápeži, o ktorých pochybuje len zopár zorientovaných pravoverných katolíkov (ako keby oni jediní boli bez hriechu). No napriek tomu to neodporuje Kristovmu prísľubu, že brány pekelné ju nepremôžu. Ja na toto uspokojivú odpoveď nepoznám a nie som sám, kto v tom vidí absurditu, ale netvrdím, že neexistuje riešenie takej situácie.

Nie je práve pápež, ako maják, tou istotou, že nebude Cirkev premožená, tou skalou?

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2012 :  13:34:59  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
na poslednú otázku len stručne: Nie, nie je.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2012 :  14:41:52  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Mx: k tomu príkladu toľko, že pápež je zároveň biskupom. Ak by prežil len jeden kňaz, nemá ho kto za biskupa vysvätiť a teda sa nemôže stať pápežom. Príklad teda treba prinajmenšom v tomto poupraviť.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

giggi

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2012 :  14:48:53  Zobraziť profil  Pridať giggi do zoznamu priateľov
citácia:
Mx: k tomu príkladu toľko, že pápež je zároveň biskupom. Ak by prežil len jeden kňaz, nemá ho kto za biskupa vysvätiť a teda sa nemôže stať pápežom. Príklad teda treba prinajmenšom v tomto poupraviť.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 25 október 2012 :  14:41:52



Tak ako by sa to potom riešilo?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 325  ~  Člen od: 04 júl 2012  ~  Posledná návšteva: 24 november 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2012 :  15:22:56  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Mx: k tomu príkladu toľko, že pápež je zároveň biskupom. Ak by prežil len jeden kňaz, nemá ho kto za biskupa vysvätiť a teda sa nemôže stať pápežom. Príklad teda treba prinajmenšom v tomto poupraviť.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 25 október 2012 :  14:41:52



Tak ako by sa to potom riešilo?

Pôvodne zaslal giggi - 25 október 2012 :  14:48:53



Taká situácia zrejme buď nemôže nastať, alebo ak nastane, tak až na konci sveta, ktorého sa ten kňaz dožije, čím sa naplnia slová, že brány pekelné Cirkev nepremôžu.

Pozor, napísal som len môj názor!

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2012 :  15:35:01  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
ale no, hádam tu nechcete všetci držať katolíkov v tom klepci podľa ktorého vychádzajú samé nezmysly...no,no, no zrejme by už pápežstvo zaniklo v roku 1417...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

giggi

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2012 :  15:50:11  Zobraziť profil  Pridať giggi do zoznamu priateľov
citácia:
ale no, hádam tu nechcete všetci držať katolíkov v tom klepci podľa ktorého vychádzajú samé nezmysly...no,no, no zrejme by už pápežstvo zaniklo v roku 1417...

Pôvodne zaslal mino - 25 október 2012 :  15:35:01



V roku 1417 neboli biskupi?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 325  ~  Člen od: 04 júl 2012  ~  Posledná návšteva: 24 november 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2012 :  15:52:46  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
giggi vy ste naleteli na ten hypotetický príklad? nedivím sa. V roku 1417 sa volilo mimo pravidiel, tak sa bude aj vtedy keď nastane na to situácia (kardinály boli vždy biskupi? to sú mi teda novinky)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2012 :  16:55:18  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
mino: Kardináli pápeža zvolia. Nedávajú mu nutne biskupské svätenie, ktoré mu môže dať akýkoľvek iný biskup.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2012 :  17:13:29  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
a zrejme giggi myslela, že musí byť biskup, aha, tak to problém nie je, kľudne aj laik.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2012 :  17:38:16  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Teraz kto, papez ci kardinal?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2012 :  17:43:23  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
ja som pochopil že pápež

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2012 :  17:52:58  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Ja som len kládol otázky, o ktorých si myslím, že by mohli posunúť diskusiu ďalej.

A aj sa podarilo. Zistili sme teda, že vraj (nemáme ešte podložené)
- potrebujeme aspoň jedného platného biskupa, ktorý prípadného pápeža vysvätí za biskupa
- za pápeža zvolený muž nemusí byť dokonca vôbec vysvätený a vraj môže byť dokonca aj ženatý (vraj je to len vec Cirkevného práva)
- potrebujeme kardinálov (ale to nemusia byť nutne biskupi, dokonca by to mohli byť laici)
- pápež môže byť zvolený platne aj v prípade, že sa nedodržia pravidlá voľby (ale toto sa mne osobne nezdá, nahrávalo by to bodu 2.)

Osobne sa priznám, že som na to nikdy neašpiroval, takže mi tieto veci nie sú úplne jasné.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2012 :  18:27:58  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Mx si uvedomujem ako vlastne rozmýšľate modernisticky, Boh kdesi ďaleko a ľudia riešte si, divím sa tomu, lebo kedysi sa bežne písalo o zásahoch mimo toho zabehnutého. (napr. o tom ako anjeli nosili Eucharistiu takým, ktorí sa nemohli dostať k nej apod.), preto táto diskusia končí v akýsi neprekonateľných logických možnostiach. Nie je toto náhodou (podľa mňa hlavne) plod toho čo sa deje posledných 50 rokov? Boh kdesi ďaleko a ľudia si musia vyriešiť všetko sami, aj do výkladov Písma toto už je implantované, zázraky sú proste akási súhra (tá jediná by hádam mohla byť nadprirodzená, ale nevylučuje sa, že nejaký nový objav okliešti ešte aj ju) prirodzených činiteľov. Ak sa jednoducho stane taká situácia, Ten ktorý ju dopustí vie ako z nej, a zrejme to dá patrične najavo a keď bude treba tak mimo zabehnutý poriadok a "logiku".

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 25 október 2012 :  19:00:23  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Mino, ja zase musím súhlasiť. Ja si nemyslím, že je Boh ďaleko a že nerobí zázraky. Naopak. Len keď chce niekto špekulovať, tak po určitú hranicu som ochotný ísť s ním.

Na druhej strane si musíme ale povedať, že Boh nerobí zázraky tam, kde je možné dostatočne dobre použiť prirodzené, alebo bežné prostriedky. Či?

Ja verím v zázraky a verím, že Ježiš zázračne uzdravoval a uzdravuje aj dnes. A dúfam, že prehĺbi moju vieru, aby som to mohol vidieť aj v budúcnosti. Nemyslím si, že Boh je ďaleko, to skôr my od neho utekáme.

Ak Ten, čo ju dopustí - mimo "logiku" možno, ale nie mimo logiku ako takú. Či?

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 12 júl 2013 :  19:57:00  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
citácia:


2.1 Čo je to schizma?
Schizma znamená odštiepenie sa od jednoty Cirkvi. Spočíva v tom, že schizmatici neuznávajú právoplatného pápeža za najvyššiu viditeľnú hlavu Cirkvi a pritom v podstate uznávajú základné články kresťanskej viery (dogmy).
Podľa ThDr. Jan Merell, Malý bohovědný slovník, Charita, 1963.

!Poznámka: Exkomunikácia nie je schizma. Exkomunikácia je cirkevný trest. Keď niekto vykoná schizmu, je potrestaný exkomunikáciou. Ak je niekto potrestaný exkomunikáciou za nejaký prečin, neznamená to, že ide o schizmatika.

2.2 Čo je potrebné aby schizma nastala?
Aby schizma nastala potrebujeme 2 veci:
i. vykonať schizmatický akt.
ii. mať úmysel vykonať schizmu.

!Poznámka: Teda aby sme dokázali, že je niekto naozaj v schizme, potrebujeme mu dokázať, že vykonal schizmatický akt a že mal úmysel vykonať chizmatický akt. Nestačí ukázať, že je exkomunikovaný.

2.2 Je nedovolená konsekrácia schizmatický akt?
Konsekrácia, ktorá je udelená bez schválenia pápeža, teda i proti jeho vôli, nie je schizmatický akt.

Prečo je to tak? Pozrime sa čo sa deje pri biskupskej konsekrácii:
Biskupská konsekrácia dáva konsekrovaným možnosť plne využívať svoje biskupské právomoci, ktoré z tejto konsekrácie plynú. S nimi sa ale neudeľuje právomoc jurisdikcie, teda moc nad určitým územím. Jurisdickiu vždy potvrdzuje pápež.
Dôkaz je v dopise Deemessus Pavla VI., kde sa zmieňuje o dôstojnosti biskupského stavu, z ktoré plynie právomoc ordinácie kňažstva a právomoc jurisdikcie. Podobne i v CIC 1917.

Čo to znamená?
P. Patrik Vaidrini, dekan právnickej fakulty Institut catholique v Paríži, hovorí o rovnakom argumentu: „Ak biskup konsekruje nového biskupa, samo o sebe to nezakládá cirkevnú schizmu. To, čo udeľuje pojmu schizma účinnosť je odovzdanie kanonickej misie novo konsekrovanému biskupovi a tým aj moc jurisdikcie“ (Question de Droit ou de Confiance, „ in l´Homme Nouveau, Feb.17, 1988)
To znamená, že pokiaľ by mons. Lefebvre odvozdal novo konsekrovaným biskupom alebo mons. Oravec prijal od konsekrujúceho biskupa právomoc jurisdikcie, tak by vlastne vytvorili paralelnú hierarchickú štruktúru - novú hierarchiu, a až tento akt je naplnenie podstaty schizmy.

!Poznámka: Akt schizmy pri biskupskej konsekrácii proti vôli Apoštolského stolca je prijatie moci jurisdickie, nie prijatie konskrácie.
Cardinál Castillo Lara, prezident pápežskej komisie pro autentickú interpretáciu cirkevného zákonníka, vysvetľuje: „Skutok konsekrácie biskupa (bez súhlasu apoštolského sudcu) nie je sám o sebe schizmatickým aktom“ (La Reppublica, 10. července, 1988).

A čo úmysel vykonať schizmu?
Úmysel vykonať schizmu pri konskekrácii sa prejavuje práve vyššie uvedeným prebratím jurisdikčnej moci.

!Poznámka: Pokiaľ sa to u nedovolených konsekráciách nedokáže, že novo konsekrovaný biskup mal úmysel vziať jurisdikčnú moc a tak vládnúť nad územím, nemôžeme ho obviniť zo schizmy.

2.3 A čo vacans sede? - Kauza svedomie
Aj pri sedevakantisov treba rozlišovať:
i. odmietnutie poslušnosti pápežskému úradu
ii. odmietnutie poslušnosti osobe na pápežskom stolci.

Je jasné, že bod i. hovorí o jasnej schizme, ale čo bod ii.?
Ako vykoná schizmu katolík, ktorý z dôvodov svedomia neprijíma poslušnosť osobám na stolci Petra, Primát ako inštitút prijíma, ale logicky ho považuje za neobsadený - úrad je vacans sede (stolica prázdna) a osobu oficiálneho pápeža za usurpatus (uzurpátora)???

Odpoveď: Wernz-Vidal, Ius Canonicum [Rím: Gregorian 1937], zv. 7. str.398:
Napokon, nemožno považovať za schizmatikov tých, ktorí odmietajú poslúchať rímskeho pápeža, lebo jeho osobu pokladajú za podozrivú alebo, pre hlasné chýry, za pochybne zvolenú (ako sa to stalo po voľbe Urbana VI.), alebo kto by mu odporoval ako svetskej autorite a nie ako pastierovi Cirkvi.

Zhrnutie: Keď svedomie katolíka Primát prijíma a prijíma vierou všetko, čo tvorí obsah viery, ale neprijíma z dôvodov rozumového nesúhlasu konkrétnu osobu za oficiálneho pápeža, to nie je ešte naplnenie skutkovej podstaty schizmy:
Pavol VI., Jan Pavol II. ako osoby nie sú článkom viery, ktorej neprijatie je aktom schizmy.



Pôvodne zaslal sasulnik - 24 august 2007 :  10:10:37



Konečne rozumná reč

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

teta

Stav: offline

 Odoslaný - 12 júl 2013 :  20:38:26  Zobraziť profil  Pridať teta do zoznamu priateľov
Tvrdíte, že nie ste vo formálnej schizme. Ale prakticky zo strany pápeža, ktorého úrad je orientačným bodom, či je niekto v Cirkvi, ste oddelení, lebo ho neuznávate....teda ste z hľadiska RKC na čele s pápežom F1 v schizme.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 60  ~  Člen od: 24 jún 2013  ~  Posledná návšteva: 28 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 12 júl 2013 :  21:11:21  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
teta, je to napísané aj dostatočne veľkým aj dostatočne farebným spôsobom. A každého kto použije slovo schizmatik je obyčajný osočovateľ.
Tu sa tým slovom plytvá na všetky strany a to hlavne takými čo o tom nemajú ani šajnu. Z hľadiska "pápeža františka" som neposlušný, ak to už silou mocou chcete nejako nazvať.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

teta

Stav: offline

 Odoslaný - 12 júl 2013 :  21:39:23  Zobraziť profil  Pridať teta do zoznamu priateľov
citácia:
Z hľadiska "pápeža františka" som neposlušný, ak to už silou mocou chcete nejako nazvať.

Pôvodne zaslal mino - 12 júl 2013 :  21:11:21



Škoda, všetci veľkí svätí boli poslušní... Ale viem, žili v inej dobe, kedy boli iné problémy atď. Sorry ale len som definovala Váš status z pohľadu biskupa Ríma.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 60  ~  Člen od: 24 jún 2013  ~  Posledná návšteva: 28 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 12 júl 2013 :  21:43:42  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Tak si treba doštudovať veci- z hľadiska "biskupa Ríma" dnešného som vrcholne neposlušný.
A keď odmietnem úrad pápeža potom budem schizmatik, ako to urobili napr. bludári tzv. "pravoslávni".

Iní schizmatik nie je- iba ten čo odmieta ÚRAD PÁPEŽA... nie osobu...

Iba úrad je článkom viery... ale to je tam hore napísané.

(nevylučujem že pokoncilná sekta učí inak, potrebuje poslušnosť, aby tie diabolstvá všetci papkali, ja som katolík a budem sa zásadne držať katolíckej viery)

a o tých svätcoch opatrne... ale pokoncilná sekta klame aj v tomto.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 12 júl 2013 :  21:50:25  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Z hľadiska "pápeža františka" som neposlušný, ak to už silou mocou chcete nejako nazvať.

Pôvodne zaslal mino - 12 júl 2013 :  21:11:21



Škoda, všetci veľkí svätí boli poslušní... Ale viem, žili v inej dobe, kedy boli iné problémy atď. Sorry ale len som definovala Váš status z pohľadu biskupa Ríma.

Pôvodne zaslal teta - 12 júl 2013 :  21:39:23



Tak napríklad sv. Vincent Ferrarský neuznával pápeža Urbana VI, ale namiesto neho bol prívržencom vzdoropápeža Klimenta VII.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misojogi

Stav: offline

 Odoslaný - 13 júl 2013 :  01:25:29  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: misojogi  Pridať misojogi do zoznamu priateľov
citácia:
2.1 Čo je to schizma?
Schizma znamená odštiepenie sa od jednoty Cirkvi. Spočíva v tom, že schizmatici neuznávajú právoplatného pápeža za najvyššiu viditeľnú hlavu Cirkvi a pritom v podstate uznávajú základné články kresťanskej viery (dogmy).
Podľa ThDr. Jan Merell, Malý bohovědný slovník, Charita, 1963.

citácia:
Aj pri sedevakantisov treba rozlišovať:
i. odmietnutie poslušnosti pápežskému úradu
ii. odmietnutie poslušnosti osobe na pápežskom stolci.

Ako tu spravne niekto v predoslej diskusii poznamenal
tu nejde len o odmietnutie konkretneho papeza, ale aj o herezu co sa tyka chapania papezskeho uradu
a nazor sedesvacante je len logickym dosledkom tejto herezy

Dalsia hereza by bola v chapani Magisteria(zvysenie dolezitosti minulych rozhodnuti ktore neboli dogmaticke a anulacia sucasneho Magisteria a tak isto "samostatnost" pri vykladani dokumentov Magisteria)

Dalsia hereza je dogmatizovanie liturgie

a este par podobnych by sa naslo
a dosledok ?
Schizma vzbura a neposlusnost voci sucasnemu sv Otcovi

Aby sme vo všetkom dosiahli pravdu, musíme sa vždy pridržiavať zásady, že to, čo sa mne zdá bielym, budem pokladať za čierne, keď to hierarchická Cirkev tak rozhodne, pevne veriac, že medzi ženíchom Kristom, naším Pánom, a medzi jeho nevestou Cirkvou je ten istý Duch, a náš Pán, ktorý nám dal Desatoro prikázaní, riadi a spravuje aj našu svätú matku Cirkev.
sv.Ignac z Loyoly

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1231  ~  Člen od: 06 november 2010  ~  Posledná návšteva: 01 máj 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misojogi

Stav: offline

 Odoslaný - 13 júl 2013 :  01:31:09  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: misojogi  Pridať misojogi do zoznamu priateľov
citácia:
z hľadiska "biskupa Ríma" dnešného som vrcholne neposlušný.
A keď odmietnem úrad pápeža potom budem schizmatik,

neposlusnost nie je nieco cim by sa clovek mohol chvalit.
non serviam = nebudem sluzit = budem neposlusny


ale vyslovena nenavist voci sv Otcovi Frantiskovi a pripadne dalsim vratane JP2 a B16 Vas diskvalifikuje aj ako krestana

tak isto burenie sa a stvanie proti sucasnemu sv Otcovi a vyzvy na opustenie RKC a podobne Vas prakticky k schizmatikom zaraduju aj ked to z uvedenej definicie nevyplyva
rozostvavate Cirkev, to Vam ako nevadi ? To nie je schizma?
v podstate chcete vyvoat v RKC obdobu obcianskej vojny,
ak to nie je schizma ako vysita tak rovno mozem zjest kefu


.

Aby sme vo všetkom dosiahli pravdu, musíme sa vždy pridržiavať zásady, že to, čo sa mne zdá bielym, budem pokladať za čierne, keď to hierarchická Cirkev tak rozhodne, pevne veriac, že medzi ženíchom Kristom, naším Pánom, a medzi jeho nevestou Cirkvou je ten istý Duch, a náš Pán, ktorý nám dal Desatoro prikázaní, riadi a spravuje aj našu svätú matku Cirkev.
sv.Ignac z Loyoly

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1231  ~  Člen od: 06 november 2010  ~  Posledná návšteva: 01 máj 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 13 júl 2013 :  07:33:33  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Vzhľadom na to čo bolo napísané v inej téme o tom ako zbojnícka vatikánska synoda zmenila učenie o pápežovi ("pápež" v pokoncilnej sekte je nejaký úradník medzi zborom "biskupov") a teda prekrútila a poprela Katolícke učenie o pápežovi, a keďže k tomuto učeniu sa aj tu hlásia niektorí, je treba sa modliť za schizmatikov čo sú aj tu.

Katolíci modlite sa za schizmatikov z pokoncilnej sekty, nech je Boh milostivý k ich dušiam väziacim (okrem iných) v ťažkom hriechu schizmy.

misojogi, nepopieram, a nikdy som nepopieral úrad sv. Otca, som proste katolík... takže dobrú chuť s tou kefou...a daj si pozor aby nebola drôtená.

misojogi a odpusti si také výplody ako v príspevku vyššie... ja viem že rád fantazíruješ, prekrúcaš, zahmlievaš.... taká hromada nezmyslov ako si tam popísal ťa fakticky diskvalifikuje, a dáva pochybovať o tom, či vôbec ti je jasné o čom sa tu diskutuje.
Napr. kto dogmatizuje liturgiu? Kto popiera zmenu? V Katolíckej Cirkvi ide zmena len k lepšiemu, (to napr. chápal aj nejaký sendy a obhajoval právo "pápeža" aj na horšie zmeny... čo u teba nehrozí)
A ak dokážeš že tá protestantská zlátanina aj naozaj urobená s pomocou heretikov je zmena k lepšiemu oproti Sv. omši všetkých čias, tak ja zjem kefu...a to zrovna tú drôtenú.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 3 Previous Topic: 62 dovodov proti NOM, píšu kňazi Téma Next Topic: Blahoslavenie predtym a dnes II. - najdes rozdiel?  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06