Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Tradiční a ich pohľady
 Ostatné témy
 Mame papeza?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: je nebo ekumenické? Téma Next Topic: Intelektuálna výbava absolventov seminárov
Strana: z 3

Pierre

Stav: offline

Odoslaný - 13 august 2007 :  14:07:42  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Je stare zname, ze papez v podstate moze aj kradnut, vrazdit a ine hriechy robit, stale bude papezom. Jeho osobna hriesnost nijako neovplyvnuje papezovu ochranu Ducha Svateho od omylu pri uceni, ktore uci Ex catedra. Teda akekolvek odvolavky, ze papez sa dopustil nejakeho hriechu, a preto azda prestava byt papezom, je nezmysel. Uznavat za plnohodnotneho papeza musime aj hriesneho papeza. Vsetci ludia su hriesni vratane papezov.

Tiez sa s niektorymi osobnymi nazormi niektorych papezov nezhodujem, ale uznavam ich za papezov. V cirkvi predsa vzdy presne rozlisujeme kedy papez ma neomylnost a kedy nie. Moze mat kludne chybne osobne nazory a postoje, stale vsak bude pravym papezom, ktory ked zacne ucit ex catedra, je chraneny od omylu - tam sa uz omyl nikdy nedostane.

Takze mily Oliver, je skutocne nezmyselne pokusat sa hladat preslapy a hriechy papezov, ako sa tu o to snazis. Tym papez neprestava byt papezom.

Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Oliver Oravec

Odoslaný - 13 august 2007 :  14:34:34  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Oliver Oravec  Pridať Oliver Oravec do zoznamu priateľov
Pán Pierre,
Mali by ste si znova preštudovať dogmatiku o pápežskom úrade, lebo vidím , že neviete určité základné informácie. Nikdy som nekritizoval osobnú hriešnosť "pápežov", lebo aj ja som človek hriešný a viem , že aj pápeži z minulosti tiež potrebovali sv.spoveď.
Avšak , pápež NESMIE verejne učiť bludy alebo predvádzať bludné skutky. Keď to robí prestáva byť katolíkom a tobôž pápežom. Tak ako aj Vy nesmiete verejne chváliť bludárov , ktorí založili novú sektu, alebo nesmiete pozývať pohanov , aby sa kľaňali svojim hadom, tak ešte viac to si nemohol dovoliť biskup Wojtyla. Toto je čisté učenie Katolíckej cirkvi, staré už 1974 rokov.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 10 august 2007  ~  Posledná návšteva: 03 marec 2008 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Odoslaný - 13 august 2007 :  14:48:23  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Ak by sa nahodou zdalo, ze papez hlasal bludy, na to mame v cirkvi kompetentnych, ktori rozhodnu, ale Oliver Oravec tym kompetentnym rozhodne nie je. Nech sa teda laskavo nepokusa zastupovat zbor kardinalov a rozhodovat o tom kto je a nie je papez .

Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Oliver Oravec

Odoslaný - 13 august 2007 :  14:52:48  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Oliver Oravec  Pridať Oliver Oravec do zoznamu priateľov
Pán Pierre,
Ozvali sa napr. arcibiskup Thuc, acibiskup Lefebvre, a iní, ale Vatikán nebral vážne ich námietky a tak začalo hnutie za zachovanie katolíckej viery.
Kde bola chyba ? My vieme , ale Vy sa chováte ako pštros .

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 10 august 2007  ~  Posledná návšteva: 03 marec 2008 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Odoslaný - 13 august 2007 :  15:07:38  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Znova mozem len zopakovat, ze mame kompetentne organy, ak tie nerozhodnu zeby papez spravil hrubu chybu, tak par biskupov, co sa im nieco nepozdava, tieto organy suplovat nemoze. A ak niekto zalozi spolok, ktory neuznava pravoplatne zvoleneho papeza, je to potom akurat vznik sekty, nic ine.

Oliver Oravec

Odoslaný - 13 august 2007 :  15:22:11  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Oliver Oravec  Pridať Oliver Oravec do zoznamu priateľov
Pán Pierre,
Vy sa chováte slušnejšie k rôznym heretikom a pohanom ako k nám . Už ste v jednom príspevku navrhli chovať sa k nám bez slušnosti a považovať nás za sektárov. Objímate sa na ekumenických stretnutiach s tými, ktorí odmietajú polovicu dogiem KC . Zrejmä , Váš ekumenizmus nesiaha až k nám.

Pierre

Odoslaný - 13 august 2007 :  15:52:27  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Hmm , odporucam prezriet historiu fora, da sa tam najst mnoho mojch prispevkov kde som bol priam hnusny na roznych sektarov, co sa tu objavovali, boli to prevazne clenovia protestantskych cirkviciek a sekticiek.

A nenavrhujem sa k vam chovat bez slusnosti, ale ako k jasnym bludarom, aj k ludom nachadzajucim sa v blude by sme sa mali spravat slusne, i ked mne sa to vzdy nederi .
No hovorim, ze mame sa k vam spravat ako k bludarom, a nie ako ku katolikom, lebo kto neuznava papeza, uz nie je katolik.

A v zivote som nebol na ekumenickom stretnuti, to ste si na tieto vylevy o objimani sa, nasli teda ozaj toho praveho . Ja totiz nemam rad ekumenizmus voci protestantom. Snad len na odstranenie nabozenskej nevrazivosti, ale inak v tom nevidim prilis zmysel. Zmysel vidim v ekumenizme voci pravoslavnym a inym starym cirkvam, kde je podobnost s katolikmi dost velka, no u protestantov je priam priepastny rozdiel.

amerika1

Odoslaný - 13 august 2007 :  16:57:29  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Budte pokojni pani a damy udajne sa chysta Assisi v podani B 16

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Odoslaný - 13 august 2007 :  17:04:41  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
amerika1 - prosíííím.

Ospravedlňujem sa aj za toho kto začal... Ale prosím, musíš ty pokračovať takýmto spôsobom?

Pôvodne zaslal zmurka - 13 august 2007 :  10:37:59

Zmurka akym sposobom ? tak si povedzme o tom sposobe nieco , vazeni katolici
Pan Oravec je 60 rocny muz a niektori mu tykaju ako Janovi z hornej dolnej
To vas kto ucil ?
Ak mate iny nazor na knazstvo p . Oravca prosim je to vas nazor i ked je nespochybnitelne , pretoze raz vysvateny knaz je knazom naveky Este raz Naveky ?
Ked teda nemate uctu k posvatnemu knazstvu majte uctu aspon k ludskym sedinam

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Oliver Oravec

Odoslaný - 13 august 2007 :  17:59:37  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Oliver Oravec  Pridať Oliver Oravec do zoznamu priateľov
Ja Vás mám všetkých rád a verte mi, že sa modlím za Vás všetkých. Nikdy som neopustil Katolícku cirkev. Bol som pokrstený ako dvojtýždňový sopliak podľa obradov Rim-kat cirkvi. Nikdy som neopustil Cirkev a bol som ordinovaný a konsekrovaný podľa platných obradov Rim-kat cirkvi. Za biskupa som bol konsekrovaný len preto, lebo Vatikán búral všetko, čo nám bolo v Cirkvi posvätné. My sme zostali verní všetkému a teraz my sme tí opovrhovaní , opľúvaní , ale šťastní, že zachovávame našu katolícku vieru , ktorá je nutná k našej spáse.

Mato

Odoslaný - 13 august 2007 :  18:43:47  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Za biskupa som bol konsekrovaný len preto, lebo Vatikán búral všetko, čo nám bolo v Cirkvi posvätné.

Predpokladam, ze ako byva zvykom od cias b. Lefebvra proti priamo a explicinte vyjadrenej voli papeza, ktoryzto skutok podlieha automatickej exkomunikacii toho kto taku vysviacku kona, aj toho, kto svatenie prijme.

citácia:

My sme zostali verní všetkému a teraz my sme tí opovrhovaní , opľúvaní , ale šťastní, že zachovávame našu katolícku vieru , ktorá je nutná k našej spáse.

Okrem teda toho popierania papeza a nedovolenej vysviacky, cim ste sa dostali mimo Cirkev. Ak ste v takomto postaveni dokonca stastny, nemam co by som dodal.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12040  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 16 máj 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Oliver Oravec

Odoslaný - 13 august 2007 :  18:55:03  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Oliver Oravec  Pridať Oliver Oravec do zoznamu priateľov
Nikdy by som nevykonal nič proti katolíckemu pápežovi, lebo si nesmierne cením tento vznešený úrad , ktorý je Božou ustanovizňou.
Je chránený Duchom Svätým od každého bludu. Práve preto, že pred týmto úradom mám ozajstnú úctu , musíme odmietnuť bludárov a slobodomurárov , ktorí neprávom okupujú Stolec sv,.Petra.
Nech nám Pán Boh v tom pomáha-vytrvať a nezradiť neomylnosť tohto úradu.

Mato

Odoslaný - 13 august 2007 :  20:10:26  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Nech nám Pán Boh v tom pomáha-vytrvať a nezradiť neomylnosť tohto úradu.

No zda, ze zatial ste jeho pomoc odmietli, kedze ste odopreli poslusnost papezovi, dokonca ste nedovolene prijali vysviacku.

Ja osobne neviem, aky zmysel ma pokracovat v takejto diskusii, komu co este moze dat.

Ze ste v schizme a nelutujete to, dokonca ste na to hrdy ste uz oznamili, kto to este nevedel si to precita teraz. Alebo mate este nieco, co by ste chceli dodat?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12040  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 16 máj 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Odoslaný - 13 august 2007 :  20:26:55  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Oravec:
..musíme odmietnuť bludárov a slobodomurárov , ktorí neprávom okupujú Stolec sv,.Petra.

- Hmm, super, a o tom kto je v cirkvi bludar a slobodomurar zda sa po novom uz rozhoduje nejaka samozvana hrstka ludi do ktorej tiez patrite...

- Cirkev ma vsak na to svoj kompetentny organ, ak ten nepovie ze papez je bludar, kazdy katolik je povinny ho uznavat za papeza. A nie sa riadit podla vlastneho uvazenia ci nebodaj hrstky podivinov ktori tu protipravne chcu rozhodovat namiesto cirkvi.

Oliver Oravec

Odoslaný - 13 august 2007 :  21:39:36  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Oliver Oravec  Pridať Oliver Oravec do zoznamu priateľov
Takže samé nadávky: bludár, podivín atď.Čo môžem od Vás očakávať ?
Nepochopili ste nič a prijímam to ako kríž , ktorý musím niesť. Mám svoje útechy , ktoré mi nikto nevezme. Tohto roku v apríli som v Mexiku konsekroval nášho prvého biskupa v Mexiku a 400 ľudí prítomných v našom novovybudovanom kostole mi ďakovalo za to.
Sú radi , že budú mať vždy starú Tridentskú omšu s platnými slovami premenenia a tak , že budú môcť prijímať Božie Telo vo sv.prijímaní.
Len v Mexiku máme asi 30000 veriacich takže hovoriť o hŕstke by som Vám neodporúčal, ale ak Vás to baví ?

Mato

Odoslaný - 13 august 2007 :  23:25:05  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Tohto roku v apríli som v Mexiku konsekroval nášho prvého biskupa v Mexiku a 400 ľudí prítomných v našom novovybudovanom kostole mi ďakovalo za to.

A opat nedovolene. Vysmech do tvare Cirkvi, popieranie hierarchie, pycha rozumu a ludia Vam za to este dakuju. Ludia su ale dnes schopni dakovat za vselico. Naposledy som na CNN sledoval horlivych veriacich, ktori dakovali za to, ze im konecne ktosi vo Sviajciarsku vysvatil za knaza zenu, ze konecne niekto tomu skostnatelemu papezovi ukazal, ze jeho postoje su nespravne...

Taka ista pycha rozumu, ktora im dovoluje urcovat co z ucenia Cirkvi je spravne a co nespravnek zasa Vam dovoluje urcovat, ktory papez je pravy a ktory nie. A cudujete sa, ze niektori prchkejsi ludia Vas neberu vazne.

citácia:

Len v Mexiku máme asi 30000 veriacich takže hovoriť o hŕstke by som Vám neodporúčal, ale ak Vás to baví ?

Latinska amerika vo vseobecnosti momentalne preziva silny boom odpadu od Cirkvi. Niektori sa pridavaju k Vam, niektori rovno k protestantom.

Pierre

Odoslaný - 13 august 2007 :  23:41:14  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Hmm, pekne mily pan Oravec, no ak aj oni neuznavaju papeza, tak to je potom tragicke a s vasou sektou treba rychlo nieco robit. Jednoznacne ju vyclenit ako sektu, jasne oddelit od cirkvi, nepatri do nej. A vsetkym to dokladne oznamovat. Ale pochybujem ze to tak celkom je zeby naozaj vsetci u vas neuznavali papeza, pravdepodobne si tie tisice ludi ani neuvedomuje akych to ma vodcov, zrejme mnohi ani netusia ze papeza neuznavate, myslia si ze ste pravi katolici, zatial co skutocnost je opacna. Ako som uz na zaciatku pisal, prave v tom spociva vasa nebezpecnost a zakernost, ze sa tvarite ako katolici, a preto vam vela ludi sada na lep. No Vy uz davno nemate pravo sa honosit titulom katolik. Vy katolik nie ste.

stefan

Odoslaný - 14 august 2007 :  01:15:48  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Oliver Oravec
citácia:
Avšak , pápež NESMIE verejne učiť bludy alebo predvádzať bludné skutky. Keď to robí prestáva byť katolíkom a tobôž pápežom.

Pán Oravec, už som to raz písal, pápež ako súkromná osoba môže byť heretikom. Môže sa to stať. Nestáva sa to, ale je to možné. V takomto prípade veríme, že Boh zasiahne, aby sa heréza pápeža nedostala do učenia cirkvi. Ako sa staviate k postave pápeža Honória I. (625-638)? On bol vyhlásený za heretika ekumenickým koncilom. Bol však skutočným heretikom, alebo ho len pozadie doby prinútilo hovoriť o jednej vôli v Kristovi?

citácia:
Ozvali sa napr. arcibiskup Thuc, acibiskup Lefebvre, a iní, ale Vatikán nebral vážne ich námietky a tak začalo hnutie za zachovanie katolíckej viery.

Koľký krát už v histórii?

citácia:
lebo Vatikán búral všetko, čo nám bolo v Cirkvi posvätné. My sme zostali verní všetkému a teraz my sme tí opovrhovaní , opľúvaní , ale šťastní, že zachovávame našu katolícku vieru , ktorá je nutná k našej spáse....
Sú radi , že budú mať vždy starú Tridentskú omšu s platnými slovami premenenia a tak , že budú môcť prijímať Božie Telo vo sv.prijímaní.

Nepozdáva sa mi to. Hovoríte o tridentskom obrade, že je jediný pravý. A čo obrad, ktorý sa vysluhoval pred tým? Nie vždy sa v cirkvi prežehnávalo, nie vždy existovala ušná spoveď, nie vždy sa požadoval celibát, na začiatku sa kresťania stretávali v synagógach a mali dva sväté dni, sobotu a nedeľu. Pozrite sa na veci z nadhľadu a uvedomte si, v akej situácii sa nachádzate. Cirkev ako ľud Boží sa nemôže mýliť, veríte týmto slovám? Verím, že svoje presvedčenie myslíte úprimne, ale už neverím tomu presvedčeniu. Minulého roku Benedikt XVI. rozhodol, že konsekračná formula sa v budúcnosti upraví z "za všetkých" na "za mnohých". Ako sa Vám to pozdáva?

Pierre
citácia:
Zatial co Vy uz davno nemate pravo sa honosit titulom katolik. Vy katolik nie ste.

Nesúďme, aby sme neboli súdení.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Odoslaný - 14 august 2007 :  04:17:33  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
........

-
- dakujem amerika, dakujem vazeny dostojny pan Oravec ... len sa mi potvrdilo, co si stale myslim ....

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Oliver Oravec

Odoslaný - 14 august 2007 :  07:08:37  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Oliver Oravec  Pridať Oliver Oravec do zoznamu priateľov
Pán Stefan:Minulého roku Benedikt XVI. rozhodol, že konsekračná formula sa v budúcnosti upraví z "za všetkých" na "za mnohých". Ako sa Vám to pozdáva?
O to nám išlo, lebo nám záležalo na platnosti premenenia pri sv.omši.
Tieto slová"za všetkých" boli možno hlavným dôvodom prečo sme odmietli Novú omšu.
A teraz po 37 rokoch Vatikán konečne priznal , že sa mýlil, že to bol zlý preklad latinských slov:"pro multis". Je otázne , či omša v slovenčine mala vôbec platné premenenie.
Boli sme kvôli tomu považovaní za pyšných, neposlušných a my sme boli len verní slovám Pána Ježiša.

Oliver Oravec

Odoslaný - 14 august 2007 :  07:12:39  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Oliver Oravec  Pridať Oliver Oravec do zoznamu priateľov
Pán Stefan:
Ako sa staviate k postave pápeža Honória I.
On osobne NEBOL heretikom, on len mlčal o jedinej heréze jeho doby a nepodnikol kroky na jej odstránenie. Išlo o monothelizmus , ako ste to spomenuli.
Dnešní tzv.pápeži mlčia nie o jednom blude , ale o 100 bludoch, ktoré medzi katolíkmi sa šíria.

mirecnr

Odoslaný - 14 august 2007 :  07:29:58  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
cize, uvazujete, ze mozno 37 rokov miliony veriacich, uprimne zijucich svoju vieru a vztah s Bohom zilo v hriechu? Len zato, ze jedno slovo bolo inak prelozene? a toto (citat zo Sv.Pisma) je tiez chybne prelozene?

Veď ma, Pane, vo svojej pravde a uč ma, lebo Ty si Boh, moja spása, a v Teba dúfam celý deň.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Oliver Oravec

Odoslaný - 14 august 2007 :  07:37:12  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Oliver Oravec  Pridať Oliver Oravec do zoznamu priateľov
Pán Pierre:tak to je potom tragicke a s vasou sektou treba rychlo nieco robit.
Pán Pierre, najprv Vy zmente Vášu poslušnosť k Vašim pápežom. Sám tvrdíte, že neznášate ekumenizmus a viete veľmi dobre , že to je hlavná "dogma" Vašej cirkvi. Vy túto "dogmu" neposlušne odmietate.
Kde je Vaša poslušnosť ?
Poznáte: "najprv odstráň brvno zo svojho oka..."
Pýcha rozumu: To , že sme 100% verný učeniu KC nazývate pýchou rozumu ? My to nazývame pokorou, lebo nie je to výmysel nášho rozumu , ale učenie Ducha Svätého.
Čo chcete s nami urobiť ? Donútiť nás zaprieť katolícku vieru , aby sme boli takí odmietavý ekumenizmu , ako ste Vy ?
Ďakujem !

Oliver Oravec

Odoslaný - 14 august 2007 :  07:43:56  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Oliver Oravec  Pridať Oliver Oravec do zoznamu priateľov
Pán Mirecnr:Len zato, ze jedno slovo bolo inak prelozene? a toto je tiez chybne prelozene?
Verím , že Duch Svätý pomôže tým miliónom úprimne veriacim,
Prečo sa vôbec muselo siahnúť na tie najsvätejšie slová , aké v Cirkvi máme ? Hoc len jedno slovo, ale to nesprávne slovo robí z Krista klamára a to je vážna vec. On totiž uzavrel Novú Zmluvu "s mnohými" a nie "zo všetkými" a "mnohým" bude odpustené , nie "všetkým".

juja

Odoslaný - 14 august 2007 :  08:53:15  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
no tu podávam odpoveď RKC kňaza v takej zhutnenej podobe, prečo napr. zmeny v jednotlivých konciloch. Dúfam, že som to do správnej témy dala

"Autor: Michal Masný, kňaz (IP zapísaná)
Priznám sa Vám, slabika, že neviem úplne presne odpovedať na Vašu otázku. Skúsim však trochu objasniť situáciu. Neomylne platných dokumentov je asi pomerne málo. Encykliky, exhortácie a podobne sú akoby inštrukcie na riešenie súčasných problémov v súčasných okolnostiach, teda keď sa zmenia okolnosti, môže prísť iný dokument, ktorý chápanie daného problému posunie ďalej. Klasickým prípadom je napríklad učenie dokumentu Casti conubii (myslím, že od Pia XI.) a Familiaris consortio od Jána Pavla II. Aj jedno, aj druhé je platným dokumentom Cirkvi, avšak Familiaris consortio v niektorých otázkach prekonáva predchádzajúci dokument, dáva nový, širší pohľad, potrebný pre našu dobu. Je to v otázkach napr. manželskej čistoty atď. Takto podobne je to aj v otázkach koncilov - napr. Tridentský koncil ustanovil niečo, čo bolo potrebné pre dobu, v ktorej prebiehal (v 16. storočí bolo veľa bludárov, Lutherovo vystúpenie, následne Kalvín, Zwingli, Hus atď, koncil musel dať teda jasné, presné definície, čo je katolícke učenie). Dnes je však situácia iná, bolo treba Druhý vatikánsky koncil, aby dal Cirkvi nový dych, nový pohľad na svet, aby nebola "zabetónovaná" vo svojich štruktúrach, ale aby sa snažila aj chápať svet atď.
Ideálne by bolo poznať všetky dokumenty a čítať vždy tie, ktoré práve vychádzajú, aby bol človek, ako sa hovorí, "v obraze". Práve preto treba pravdu hľadať neustále a je dobré, že Vám o to ide."

Tie otázky a rozhovor sú tu: http://forum.knazi.sk/read.php?8,3038

Judith

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 3 Previous Topic: je nebo ekumenické? Téma Next Topic: Intelektuálna výbava absolventov seminárov  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06