Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Apologetické pohľady
 Hriech Onana
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Komentáre - Sú niekt. tradiční kat. v schizme? Téma Next Topic: Detský katechizmus - diskusia
Strana: z 2

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 10 august 2007 :  16:22:55  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Na fore knazi.sk v teme o antikoncepcii prebehla aj diskusia o tom, v com spocivla vina Onana. Chcel by som sa vyjadrit k niektorym veciam tam vypovedanym:

Uzivatel Irenej tvrdi, ze "z uvedenej perikopy (hovori sa tu o Gn 38,9-10) sa nedá jednoznačne určiť, čo konkrétne sa Panovi nepáčilo. Iste, mohol to byť ten samotný skutok Onana, teda coitus interruptus, alebo mohol to byť aj jeho egoizmus a hrdosť nesplodiť SVOJMU BRATOVI potomka.

D.p. Masny, ktory je ak tomu dobre rozumiem moderatorom fora odpovedal:
"Súhlasím, bol to egoizmus Onana."
-----------

Z kontextu Biblie je vsak pomerne jednoznacne, ze neslo o egoizmus, ale prave o tu prerusovanu suloz. Ako vieme v Izraeli platil tzv. Leviratny zakon, ktory prikazoval, ze ak zomrel zenaty muz a nezanechal potomstvo, jeho najblizsi pribuzny (brat) si tuto zenu mal zobrat a jeho prvy syn bude zakonitym potomkom zomreteho. Samozrejme sa pocitalo aj s tym, ze niekto toto nebude ochotny spravit a tak je v Biblii urceny aj trest a to je verejna potupa, nie vsak smrt (porov. Dt 25,7-10). Kto tvrdi, ze islo len o sebectvo, mal by vysvetlit, preco je v tomto pripade trest omnoho tvrdsi (smrt), ako by mal byt podla Mojzisovho zakona.

Dalsou vecu, ktora nesuhlasi s teoriou sebectva je expresivnost, s akou Biblia popisuje fyzicke detaily Onanovho skutku. Pochopime to na delikatnosti a zdrzanlivosti s akou stari Hebreji popisovali moralne spravnu sexualnu aktivitu - hovorili o nej iba akoby nepriamo (vojst k niecej manzelke, poznat nieciu manzelku). Ak sa jazyk zmeni na mierne expresivny (lezat s niekym, odkryt nieciu nahotu) hovori sa bez vynimky o hriesnom, hanebnom sexualnom akte. Okrem spominanych versov, je jedinym dalsim miestom v Biblii, kde sa takto priamo popisuje genitalny akt (dobrovolny vyron semena) je prorocky a alegoricky kontext, v ktorom je nevernost Izreale Jahvemu kusavo odsudzovana ako nehanebna chlipnost pobehlice. (Ez 23,20)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 10 august 2007 :  19:01:33  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
d.p. Masný je kňazom a adminom fóra a irenej je tiež grkat. kňazom.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 10 august 2007 :  19:14:05  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
Podla mna bol problem v tom, ze sa Onan "stisol" na majetok po bratovi, teda, ze mu nechcel splodit dedica a sam teda perspektivne robit si naroky na bratov podiel.

Podla mna peniaze, majetok, ci bohatstvo su pre zidov silnou modlou, ktorej sa iba o malicko menej klanaju ako Bohu.

To co pri tomto svojom plane technicky stvaral ten Onan je podla mna pre konencny trest nepodstatne.

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 10 august 2007 :  20:05:06  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

To co pri tomto svojom plane technicky stvaral ten Onan je podla mna pre konencny trest nepodstatne.

Pôvodne zaslal Vlkodlak - 10 august 2007 :  19:14:05


Je to podstatne. Ak tvrdis, ze to nie je podstatne vysvetli, preco ho Boh potrestal smrtou, ked Mojzisov zakon urcuje trest iny - verejnu potupu. Isto tam zohravalo rolu jeho sebectvo, trestu smrti vsak podlieha konkretny cin, ktory spachal. Este by som chcel poukazat na vyklad danej pasazae od sv. Augustina a Pia XI., ktory by sa dal chapat ako autoritativny:

Encyklika CASTI CONNUBII
56. Proto není divu, že i samo Písmo sv. dosvědčuje, že velebnost Boží na výsost nenávidí tento ohavný zločin a že jej někdy i smrtí potrestala, jak připomíná sv. Augustin: "Neboť i se zákonnou manželkou se obcuje nedovoleně a hanebně, když se zamezuje početí dítěte. To činil Onan, syn Judův, a zabil jej proto Hospodin." (Sv. Augustin, De conjug. adult., 1.2 n 12; sr. 1 Mojž. 38, 8-10; S. Poenitent. 3. dubna, 3. června 1916)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 11 august 2007 :  00:35:43  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
Mato uz som vysvetlil - resp. naznacil.

Je to moje videnie tohto problemu. Zidia a peniaze - ide to spolu dokopy ako vikend so sobotou a nedelou.

Podla mna, to ze niekto semeno pustil kade tade nie je az takym previnenim, ako to, ze v rozpore s povinostou, ktora mu z jeho postavenia vyplivala, rozhodol sa Onan konat tak, aby si mohol privlastnit cudzi majetok.

Tocime sa dokola.

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 11 august 2007 :  10:28:55  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Podla mna, to ze niekto semeno pustil kade tade nie je az takym previnenim....

Tocime sa dokola.

Pôvodne zaslal Vlkodlak - 11 august 2007 :  00:35:43


Isto, pokial povazujes svoj osobny vyklad za doveryhodnejsi ako sv. Augustina ci Pia XI. budeme sa tocit dokola, podobne ako s pavlomba. Najma ak nedokazes nijako vyvratit predlozene argumenty, len dokola tvrdis, ze zidia boli na prachy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 11 august 2007 :  17:07:03  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
citácia:
Podla mna peniaze, majetok, ci bohatstvo su pre zidov silnou modlou, ktorej sa iba o malicko menej klanaju ako Bohu.
toto ma co znamenat?

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 11 august 2007 :  21:15:52  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
citácia:

Podla mna, to ze niekto semeno pustil kade tade nie je az takym previnenim,
Pôvodne zaslal Vlkodlak - 11 august 2007 : 00:35:43



No a podľa mňa, tu je dosť veľký rozpor Tvoj s pohľadom tak Božím, ako aj cirkevným a ide o riadne veľké previnenie!

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 12 august 2007 :  11:26:53  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
Neviem ci ma uz nechytate na slovo.

Pre vysvetlenie svojho pohladu ponuknem priklad.

Pride lupic do domu, kde spi jeho majitel. Z kuchyne zoberie noz s ktorym tohto nic netusiaceho majutela domu prebodne a nasledne mu vylupi dom.

Kradez noza je hriechom, pretoze je to kradez.
Lupezna vrazda je takisto hriechom ...

Ale kradez toho noza je urcite malym previnenim vo vztahu k vrazde z hladiska nasledku.

Toto som mal na mysli, ked som s vami polemizoval o tom, za co vlastne Hospodin zrazil Onana k zemi.

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 12 august 2007 :  11:43:44  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Hej, snažím sa rozumieť, ale krádež materiálneho majetku ľudského je horšia, ako "krádež" Božieho majetku - teda spermií, čiže budúceho potomstva? Nechcem byť teraz chápaná dvojzmyselne, ani nechcem chytať za slovíčka. Takže, áno "nepokradneš", ale koho vlastníctvo nepokradneš? Tak som to myslela ja a zrejme to tak myslí Boh i Cirkev. A Ty si to vlastne tým príkladom aj podčiarkol - dotyčný zlodej najprv ukradol nôž, aby následne nič netušiacemu "ukradol" život! Teda ktorá "krádež" je väčšia - majetku, alebo života? Možno som to trocha prehnala, ale skús sa na to mrknúť i z tohoto možného uhla pohľadu ! Hoci, máme tu ešte ďalšie prikázanie "nezabiješ" - ktoré prikázanie je teda významnejšie?

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 12 august 2007 :  11:45:01  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Lenze z toho co si napisal jasne vyplyva, ze Tvoj nazor je, ze ho zrazil za neuposluchnutie Leviratneho zakona a nie za prerusovanu suloz, cize antikoncepciu, ktoru zvolil ako sposob vyhnutia sa povinnosti. Inymi slovami s pouzitim Tvojho prikladu, ze neuposluchnutie Leviratneho zakona bolo tazsim previnenim, ako sposob, ktory k tomu pouzil (prerusovana suloz).

Dokonca si doslovne napisal, citujem "Podla mna, to ze niekto semeno pustil kade tade nie je az takym previnenim".
Cirkev vsak uci, ze "pustanie semena kade tade" je tazkym hriechom.

Veris Cirkvi, ci sebe?

Veris Cirkvi ked hovori, ze akakolvek antikoncepcia, vratane prerusovanej suloze, ktoru praktizoval Onan, je tazkym hriechom?

A Tvojou odpovedou na tuto otazku by sme mohli tuto diskusiu ukoncit...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 12 august 2007 :  12:06:41  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
no a presne z tohoto dôvodu sa mi tu akosi ešte natíska ďalšie prikázanie "nezosmilníš"! Čiže Onan sex prijal, veď sa s ňou miloval, povedzme, že prijal aj jej majetok, ale tu práve ide o to, že ju vlastne zneužíval na svoje to.... Takže ktoré prikázanie? Presne si myslím, že to poradie Desatora má význam! Na prvom mieste je Boh a úcta ku Nemu, na treťom až je láska k blížnemu, potom ku rodičom, potom príde nezabiješ, nezosmilníš až na siedmom je nepokradneš. Mi to tak dáko schodí na myseľ. Neviem, možno máte iný pohľad!

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 12 august 2007 :  17:44:38  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Vlkodlak: Inu, ja uz len dodam, ze svoj nazor by si si mal poopravit a dat do suladu s cirkvou. Hadam sa ti to podari. Vela stastia .

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 14 august 2007 :  00:32:20  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
citácia:
... Veris Cirkvi, ci sebe?

Veris Cirkvi ked hovori, ze akakolvek antikoncepcia, vratane prerusovanej suloze, ktoru praktizoval Onan, je tazkym hriechom?

A Tvojou odpovedou na tuto otazku by sme mohli tuto diskusiu ukoncit...

Pôvodne zaslal Mato - 12 august 2007 :  11:45:01



Mato, nie som na tomto fore prvy den aby sa mi pri takej invektive roztriasli kolena ...(veris Cirkvi ci sebe) ani to nekomentujem ...

Co sa tyka vecnej stranky problemu, tak obavam sa, ze zo strany Cirkvy jednoznacneho stanoviska nieto.
Skusal si sa to niekedy spytat pri spovedi knaza ? A nielen na Coitus Interuptus, ale na rozne skrytozsti manzelskeho zivota. Az mam niekedy pocit ,ze zo knaz to ina cirkev ...

A perlickou bolo, ked sme co by horlivi saleziani, spolu so zenou, prezentovali pred znamou Bilingsovu metodu - co by cestu do raja a ta nas sprdla, pretoze chodili do ineho spolocenstva a ze vraj Billingsova je diabolska ci nezodpovedna ci co a zacala miprednasat cosi, co som v prvej dchvili ani nepochopil, ze to je rec o manzelskom sexe.Same teplomery, kalendare, ph papieryky a pod ... Sialene.
Samozrejme v diskusii bola lepsia krestanka a ja pomaly neznaboh ... Podobne ako tu.

Niekedy mi to pripomina ako v tom pribehu ... kladiete bremeno na ludi a sami ho nevladzete uniest...

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 14 august 2007 :  00:35:10  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
citácia:
Vlkodlak: Inu, ja uz len dodam, ze svoj nazor by si si mal poopravit a dat do suladu s cirkvou. Hadam sa ti to podari. Vela stastia .

Pôvodne zaslal Pierre - 12 august 2007 :  17:44:38



Neviem skade vies, ze moje nazory nie su v sulade s cirkvou. Ved som nijake neprezentoval.
Viem vsak a vidim, ze mi tu kopec ludi, bez praktickej skusenosti z manzelskeho zivota ide radit, co mam a co nemam robit.

Mam tri deti a chceme i dalsie. Kto z vas, co ma pomaly volnomyslienkarom robite, ma aspon polovicu ? A kto ma aspon zenu ?


 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 14 august 2007 :  08:06:21  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
počkajte, ľudkovia, tak vlastne o čom sa bavíme? Začali sme, tuším, o tom, v čom spočíva vina Onana a teraz sme na Bilingsovke, potom na starej téme, kto má o čom právo diskutovať a radiť. A už to zase dopadá na hlavy kňazov a neženatých, akoby títo nežili a nepoznali čo je to odriekanie, ktoré je významnou súčasťou manželského spolužitia. Ale dnes sa namiesto neho, hľadajú metódy ochrany pred počatím, aby sa teda dalo... a nemuselo si odopierať, bez následkov počatia ďalšieho potomka - teraz nechcem nikoho uraziť, ale presne toto mi z toho akosi vylieza.
Takže, o čom vlastne diskutujete, či diskutujeme? Ak sa teda smiem spýtať

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Stav: offline

 Odoslaný - 14 august 2007 :  09:44:27  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
Takmer v kazdej teme sa podari obcas uniknut od povodnej myslienky, ale tu ten odklon nie je az taky radikalny. Vlcko prezentuje svoj pohlad, nazor na vec zo svojho uhla pohladu. Pravdou je, ze niekedy sa dokaze debatovat nad roznymi vecami, a pritom unikne pointa. neda sa podla mna povedat, zeby vlcko hovoril odveci, svoje tvrdenie podlozil a z tohto uhla pohladu nehovori zle. Myslim si, ze Onana mame akosi podvedome zafixovaneho prave pre to "plytvanie semenom", ale samozrejme, ze to nebol jediny jeho hriech. Celkovo su toto dost (donedavna) tabuizovane temy, o ktorych sa bezne nehovorilo..takze sa vlastne stale ucime diskutovat. A verim, ze dobrym umyslom vsetkych je najst pohlad, ktory by vystihoval nazor vsetkych. A verim, ze to dokazeme, vsetci, a bez zbytocnych emocii a invektiv. Nik z nas nema patent na Pravdu, ale vsetci hladame....

Veď ma, Pane, vo svojej pravde a uč ma, lebo Ty si Boh, moja spása, a v Teba dúfam celý deň.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 14 august 2007 :  12:13:51  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Mato, nie som na tomto fore prvy den aby sa mi pri takej invektive roztriasli kolena ...(veris Cirkvi ci sebe) ani to nekomentujem ...

Ak povazujes jasnu otazku za invektivu, nieco nie je v poriadku. A ak sa vyhybas na nu odpovedat, je to este zvlastnejsie.

citácia:

Co sa tyka vecnej stranky problemu, tak obavam sa, ze zo strany Cirkvy jednoznacneho stanoviska nieto.

To je prave Tvoj problem.

Stanovisko Cirkvi je jasne a jednoznacne.

To ze si sa stretol s roznymi nazormi knazov a roznymi nazormi spolocenstiev svedci o ich nevedomosti a ak tvrdis, ze Cirkev nema jasne stanovisko, svedci to aj o Tvojej nevedomosti. A zda sa, ze nie len nevedomosti, ale aj zatvrdnutosti ho prijat...

Ak mas pocit, ze metody prirodzeneho planovania rodicovsta su sialene, mas zjavne tu smolu, ze si sa nestretol so skusenym skolitelom, ktory by Ti to dokazal vysvetlit. Je to naozaj jednoduche a ich uspesnost je pri spravnom praktizovani rovnaka ako uspesnost hormonalnej antikoncepcie.

A argument o tom, ze Ti o uceni Cirkvi ohladom antikoncepcie moze hovorit len zenaty s troma detmi je uz velmi blizke argumentom pavlaba preco je celibat knazov nebiblicky...

Ale ako chces. Ja som si svoju povinnost splnil, napisal som Ti jasne stanovisko Cirkvi, je na Tebe ako sa k tomu postavis. Ak ho odmietas, sam vies ake to ma pre Teba nasledky. Nemam viac co dodat.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 14 august 2007 :  12:37:47  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
citácia:
[
To ze si sa stretol s roznymi nazormi knazov a roznymi nazormi spolocenstiev svedci o ich nevedomosti a ak tvrdis, ze Cirkev nema jasne stanovisko, svedci to aj o Tvojej nevedomosti. A zda sa, ze nie len nevedomosti, ale aj zatvrdnutosti ho prijat...

Ak mas pocit, ze metody prirodzeneho planovania rodicovsta su sialene, mas zjavne tu smolu, ze si sa nestretol so skusenym skolitelom, ktory by Ti to dokazal vysvetlit. Je to naozaj jednoduche a ich uspesnost je pri spravnom praktizovani rovnaka ako uspesnost hormonalnej antikoncepcie.

Pôvodne zaslal Mato - 14 august 2007 : 12:13:51



Pokud můžu vydedukovat z diskuse, Vlčko nijak nezpochybňuje učení církve v otázkách sexu.
Jím uvedená Billingsova metoda není v rozporu se zásadami přirozeného plánování rodičovství, ale nemá tu účinnost jako symptotermální metoda.

Pokud jim jako manželům vyhovuje, myslím, že nemá problém, a z jeho příspěvků neplyne ani to, že by tuto metodu provozovali proto, aby se bránili početí dětí, právě naopak.

Z jistého pohledu je právě skutečnost, že pro plánování rodičovství používají méně spolehlivou metodu, výrazem jeho chápání otevřenosti manželství pro přijetí dětí.

MYslím, že není spravedlivé mu vyčítat nechápavost v učení církve o sexuálních otázkách.
Otázkou původně bylo to, co byl hlavní prohřešek Onana - jestli hříšný sex (tuto hříšnost Vlčko nezpochyňuje), nebo něco jiného.

rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 14 august 2007 :  12:57:20  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Otázkou původně bylo to, co byl hlavní prohřešek Onana - jestli hříšný sex (což Vlčko nezpochyňuje), nebo něco jiného.


Pôvodne zaslal rad.ek - 14 august 2007 :  12:37:47



Verzus

citácia:

Podla mna, to ze niekto semeno pustil kade tade nie je az takym previnenim,
Pôvodne zaslal vlkodlak - 11 august 2007 : 00:35:43


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 14 august 2007 :  14:03:13  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
citácia:


citácia:

Podla mna, to ze niekto semeno pustil kade tade nie je az takym previnenim,
Pôvodne zaslal vlkodlak - 11 august 2007 : 00:35:43



Pôvodne zaslal Mato - 14 august 2007 : 12:57:20



celé to bylo takto:
"Podla mna, to ze niekto semeno pustil kade tade nie je az takym previnenim, ako to, ze v rozpore s povinostou, ktora mu z jeho postavenia vyplivala, rozhodol sa Onan konat tak, aby si mohol privlastnit cudzi majetok."

Nevyplývá z toho, že by jeho sexuální jednání nebylo hříšné, ale že hlavní prohřešek Onana vidí Vlčko jinde.

Alespoň si myslím, že to tak myslel.


rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 14 august 2007 :  15:16:44  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Otázkou původně bylo to, co byl hlavní prohřešek Onana - jestli hříšný sex (což Vlčko nezpochyňuje), nebo něco jiného.


Pôvodne zaslal rad.ek - 14 august 2007 : 12:37:47



Verzus

citácia:

Podla mna, to ze niekto semeno pustil kade tade nie je az takym previnenim,
Pôvodne zaslal vlkodlak - 11 august 2007 : 00:35:43



Pôvodne zaslal Mato - 14 august 2007 : 12:57:20



Opravil jsem první Tebou uvedenou větu v původním příspěvku pro lepší pochopení smyslu.

Radek

rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 14 august 2007 :  15:58:30  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Cokolvek. Co som chcel povedat, som povedal, dalej by sme sa len hrali so slovickami.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 14 august 2007 :  20:28:17  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
Radek, presne ako si ma citoval.
Som trocha prekvapeny nad tym, preco niektori diskutujuci vytrhli cast vety a zrobili zo mna liberala.
Ale zvykolsom si uz ...

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 14 august 2007 :  20:42:01  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
citácia:

Ak mas pocit, ze metody prirodzeneho planovania rodicovsta su sialene, mas zjavne tu smolu, ze si sa nestretol so skusenym skolitelom, ktory by Ti to dokazal vysvetlit. Je to naozaj jednoduche a ich uspesnost je pri spravnom praktizovani rovnaka ako uspesnost hormonalnej antikoncepcie.

Problem je v tom, ze mi to pomaly pripada uz ako sektarstvo. Pretoze ked som skoro 5 rokov pocuval v jednej komunite, ze Billingsova metoda a nijako inac, pomaly,ze komu sa to nepaci, tak ze ma zit ako "brat so sestrou", ba dokonca, ze ak ma zena nejake docasne problemy s plodnostou, ze to nema mazel zneuzit tak sa jej ma dokonc vyhybat a naraz som prisiel do inej komunity a z ultrakonzervativneho postoja je naraz zdrap - nic a uz je Billingsova metoda ta najhoprsia na svete a treba do zeny pred manzelskym aktom pchat teplomer ci ph papier ...
No pre mna je to uz sialene - a skoro uchylne.

Potratil sa zdravy rozum.

A ako mi povedal jeden knaz s ktorym chodim polovat.
Kto ma problem s prvym prikazanim, ma problem i s ostatnymy, vratane siesteho.
Kto ma poriesene prve prikazanie,s ostatnymi nema problem ...

citácia:

A argument o tom, ze Ti o uceni Cirkvi ohladom antikoncepcie moze hovorit len zenaty s troma detmi je uz velmi blizke argumentom pavlaba preco je celibat knazov nebiblicky...

Ale ako chces. Ja som si svoju povinnost splnil, napisal som Ti jasne stanovisko Cirkvi, je na Tebe ako sa k tomu postavis. Ak ho odmietas, sam vies ake to ma pre Teba nasledky. Nemam viac co dodat.


Mato, je pre mna nieco ako urazka, ked ma prirovnavas k pavloviba. Stale ked tak spravis, zabranit ti nemozem, len si uvedom ze ma zranujes. To po prve.

Dalej ti chcem povedat, ze svojou mierne sarkastickou poznamkou som chel naznacit, ze sice co sa tyka otvorenosti k zivotu ste podla slova, teda teoreticky krestania ako repy a ja hoci som neprezentoval(z opatrnosti) nijaky postoj som farizej, ten co bude znasat nasledky, a ktovie co este.

Z praktickej stranky vsak, resp. co sa vysledku tyka(deti) som vsak asi otvorenejsi pre zivot viac ako vy dokopy vsetci, ale vy zasa vase kvetnate reci nejako nenaplnate(mam na myski otvorenost k zivotu). Asi vam tie metody funguju stopercentne.

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 14 august 2007 :  21:29:39  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Vĺčko, noooo. Veď otvorenosť životu, to nie je len plodenie detí a je na každom, ktorú cestu si zvolí a nemysli si, že je jednoduchšia, alebo ľahšia, len je iná, ale tiež plná problémov a nástrah

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: Komentáre - Sú niekt. tradiční kat. v schizme? Téma Next Topic: Detský katechizmus - diskusia  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06