Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Apologetické pohľady
 Detský katechizmus - diskusia
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Hriech Onana Téma Next Topic: Co najdete v kostole  

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 27 júl 2007 :  18:40:24  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
Rozhodol som sa, že, ako sa mi bude dariť s voľným časom, tak budem sem postupne dávať otázky a odpovede z detského katechizmu.
Bude to veľmi dlhá a kto vie, či vôbec i plodná robota.
Ale dúfam, že výsledkom bude prinesené ovocie tým, ktorí úprimne hľadajú odpovede na svoje otázky ohľadom viery.

Dôvody môjho rozhodnutia:
1. Potreba jednoduchej, základnej a hlavne hutnej katechézy pre hľadajúcich.
2. Nízka povedomosť väčšiny katolíkov o vzdelávaní sa v základnych Pravdách.
3. Absencia znalosti základov, ktorá sa prejavuje na chybných tvrdeniach pri väčšine diskusií. (Perly nech sú radšej zavesené na krkoch naších polovičiek).
4. Urobiť prvý štuchanec k uvedomeniu si svojich dier v kresťanskom vzdelaní.
5. Vzbudiť túžbu po ďalších poznatkoch a katechézach.

Zároveň otváram túto tému ako diskusiu k témam, ktoré sa budú vťahovať na detský katechizmus.
Rád by som tu uvítal vaše postrehy, námietky, upozornenia, ohlasy apod.

Rád by som poprosil moderátorov aby prísne prihliadali na správne dodržiavanie pravidiel.

Takže na záver:
Nech je všetko na väčšiu slávu Božiu.

A ja, úbohý hriešnik, týmto zasväcujem všetky svoje zásluhy, ktoré mi budú započítané prácou nad týmto dielkom, preblahoslavenej Panne Márii.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora 

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 27 júl 2007 :  19:38:41  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Hmm, hadam aj fajn napad. Uz davno si myslim, ze pre vacsinu ludi prichadzajucich na toto forum by bol najidealnejsi detsky katechizmus. Takmer vsetky veci, v ktorych maju ludia medzery, su prave v nom, a maju to tam podane jednoduchou a zrozumitelnou formou. Ale to ta teda Sasulnik obdivujem, ze si chces dat taku drinu .

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zmurka

Stav: offline

 Odoslaný - 27 júl 2007 :  19:53:11  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov
A aby sme si nemysleli, že detský katechizmus nie je pre nás - dospelých .

Chápem to hlavne tak, ako Sasu uviedol v dôvodoch - potreba hutnej katechézy pre hľadajúcich.

Katechizmus Katolíckej cirkvi (KKC) je predsa len dosť rozsiahly, tam si skôr vyhľadávame jednotlivé oblasti - či problematiku v obšírnejšom výklade.

Taktiež je mi sympatická aj otvorenosť k diskusii .

Život je veľký dar - nepremrhajme ho

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 890  ~  Člen od: 28 október 2006  ~  Posledná návšteva: 23 október 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 28 júl 2007 :  13:17:25  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
podla mna dobry napad...ked som si to precitala tak mna napr. zaujalo to o prezehnavani, lebo ja to nejak zanedbavam
a inak by som si to asi ani neuvedomila, keby to tam nedas

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zmurka

Stav: offline

 Odoslaný - 28 júl 2007 :  18:52:04  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov
K téme mám hneď 2 otázky:

1. Sasu - akú máš predstavu - kde vlastne diskutovať - priamo v téme Detského katechizmu, alebo v tejto - alebo v obidvoch?

2. Pri pozdrave "Pán Boh pomáhaj! - je uvedená odpoveď - Pán Boh uslyš!"; ja som však občas mala problém ako správne odpovedať, keďže poznám aj odpoveď "Pán Boh daj!"...
A raz neviem, ktorá z nich je správna. Alebo obidve? Alebo sa táto druhá týka iného pozdravu?
Tieto pozdravy už nie sú časté - preto nemám istotu...

Život je veľký dar - nepremrhajme ho

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 890  ~  Člen od: 28 október 2006  ~  Posledná návšteva: 23 október 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 30 júl 2007 :  08:26:41  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
1. Toto by mala byť téma k otázkam a k diskusii, bol by som rád ak by ostatné témy ktoré budú spriahnuté s detským katechizmom ostanú nedotknuté.

2. No s pozdravmi to úplne neovládam, ale jedna z odpovedí, čo ja osobne poznám, na "Pán Boh pomáhaj!" je aj "Pán Boh uslyš!", ako podľa malého (detského) katechizmu.

3. Nehnevaj sa Pierre, ale aj u Teba vidno medzery.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zmurka

Stav: offline

 Odoslaný - 30 júl 2007 :  09:23:45  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov
citácia:
1. Toto by mala byť téma k otázkam a k diskusii, bol by som rád ak by ostatné témy ktoré budú spriahnuté s detským katechizmom ostanú nedotknuté.

V tom prípade nebolo by najvhodnejšie uzamknúť takéto témy voči komentárom? Ak je to možné...
citácia:
2. No s pozdravmi to úplne neovládam, ale jedna z odpovedí, čo ja osobne poznám, na "Pán Boh pomáhaj!" je aj "Pán Boh uslyš!", ako podľa malého (detského) katechizmu.

Vďaka - priznávam si aj ja nejaké medzery - takéto vedomosti sa už totiž veľmi neučia...

Život je veľký dar - nepremrhajme ho

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 890  ~  Člen od: 28 október 2006  ~  Posledná návšteva: 23 október 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 30 júl 2007 :  09:32:51  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
ale aj u Teba vidno medzery.

- Ano, a aj u teba Sasulnik , este v nedavnej minulosti sa to dalo zbadat, tiez sa nehnevaj . Asi nikto z nas neovlada vsetko uplne naspamat...

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 30 júl 2007 :  12:15:37  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
Pierre, ja sa nehádam za svoju neokatolícku minulosť, ani za moje medzery v katechizme.
Veď každý z nás dostal od Boha talenty, ktoré má používať, aby jeho viera nezakrpatela.
Aspoň vidno ako a u koho nastal nejaký posun, u niekoho pozitívny u niekoho žiaden a u niekoho negatívny.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Bystrican

Stav: offline

 Odoslaný - 31 júl 2007 :  22:39:21  Zobraziť profil  Pridať Bystrican do zoznamu priateľov
Neviem, ci pod pojmom "detsky katechizmus" myslite Kompendium. alebo je nejaky detsky katechizmus o ktorom neviem...?

 Krajina: Canada  ~  Počet príspevkov: 62  ~  Člen od: 23 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 19 máj 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 31 júl 2007 :  23:07:31  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Ozaj, kompendium! To mám! To by sa dalo vnímať ako skrátený "výcuc"! Je to zhutnené.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zmurka

Stav: offline

 Odoslaný - 31 júl 2007 :  23:08:31  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov
citácia:
Neviem, ci pod pojmom "detsky katechizmus" myslite Kompendium. alebo je nejaky detsky katechizmus o ktorom neviem...?
Pôvodne zaslal Bystrican - 31 júl 2007 :  22:39:21


Je to v podstate kompendium - ale úplné - v zmysle zhutnenej katechézy. Sú to základy, ktoré by sme mali ovládať, a keďže sú a budú aj s vysvetľujúcimi poznámkami, pokladám to za užitočnú vec pre všetkých - teda nielen deti - ale i dospelých.

Život je veľký dar - nepremrhajme ho

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 890  ~  Člen od: 28 október 2006  ~  Posledná návšteva: 23 október 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2007 :  08:43:33  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
citácia:
Neviem, ci pod pojmom "detsky katechizmus" myslite Kompendium. alebo je nejaky detsky katechizmus o ktorom neviem...?

Pôvodne zaslal Bystrican - 31 júl 2007 : 22:39:21


Pod pojmom "detský katechizmus" myslím Malý katechizmus katolíckeho náboženstva, ktorý bol naposledy vydávaný v 69 či 71 roku, a ktorý obsahuje základné Pravdy katolíckeho náboženstva, primárne určený pre deti. Ale to neznamená, že nie je aj pre nás, "dospelých kresťanov-katolíkov".

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Bystrican

Stav: offline

 Odoslaný - 12 august 2007 :  03:32:22  Zobraziť profil  Pridať Bystrican do zoznamu priateľov
citácia:

Je to v podstate kompendium - ale úplné - v zmysle zhutnenej katechézy.
Pôvodne zaslal zmurka - 31 júl 2007 : 23:08:31



To ako by si chcela povedat, ze Detsky katechizmus je uplny ale Kompendium KC (2005) nie?

 Krajina: Canada  ~  Počet príspevkov: 62  ~  Člen od: 23 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 19 máj 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zmurka

Stav: offline

 Odoslaný - 12 august 2007 :  16:13:10  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Je to v podstate kompendium - ale úplné - v zmysle zhutnenej katechézy.
Pôvodne zaslal zmurka - 31 júl 2007 : 23:08:31


To ako by si chcela povedat, ze Detsky katechizmus je uplny ale Kompendium KC (2005) nie?
Pôvodne zaslal Bystrican - 12 august 2007 : 03:32:22


Prepáč, asi som sa nesprávne vyjadrila. Detský katechizmus je zhutnená celá katechéza.
A pravdou je, že Kompendium nepoznám, takže neviem sa k nemu vyjadriť - mám doma "len" celý KKC.

Život je veľký dar - nepremrhajme ho

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 890  ~  Člen od: 28 október 2006  ~  Posledná návšteva: 23 október 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Hriech Onana Téma Next Topic: Co najdete v kostole  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06