Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Herezy
 Herezy - všeobecný úvod
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Modernizmus Téma Next Topic: Donatizmus  

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 31 máj 2007 :  10:55:26  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Keď Cirkev predkladá nejakú konkrétnu pravdu ako súčasť Zjavenia, katolíci sú krstom povinní túto pravdu prijať.

Heréza je tvrdošijné popieranie, po prijatí krstu, nejakej pravdy, ktorú treba veriť božskou a katolíckou vierou, alebo tvrdošijné pochybovanie o nej.

Inými slovami, keď katolík tvrdošijne odmieta prijať učenie, ktoré Cirkev oficiálne predkladá ako zjavené Bohom, je vinný z herézy. Heréza nie je iba pochybovanie, je to tvrdošijné odmietanie prijatia učenia Cirkvi.

Aspekt tvrdošijnosti, alebo zaťatosti znamená, že tento človek odmieta čo i len pokus, pochopiť a prijať to ktoré konkrétne učenie cez modlitbu, štúdium a meditáciu.

Heréza nie je iba jednoduché nepochopenie konkrétenho učenia. Heréza je rozhodnutie vôle odmietnuť čo i len uvažovanie o ňom.

Herézy sa môžu dopustiť len pokrstení, pretože sa jedná o "tvrdošijné popieranie, po prijatí krstu". Tí ktorí sú pokrstení, sa svojími krstnými sľubmi zaviazali prijať učenie Cirkvi. Ak tak odmietajú urobiť, porušujú svoje krstné sľuby.

Táto definícia herézy sa zameriava na konkrétneho "heretika" a jeho motívy. Bežnejšie chápanie pojmu heréza sa zameriva na to, čo je hlásané a nie až tak na osobu, ktorá hlása herézu.

V tomto druhom význame je heréza akékoľvek verejne hlásané učenie, ktoré je v rozpore s učením Cirkvi. V tomto druhom význame je zahrnuté aj verejné hlásanie, pretože bez neho by o tomto učení nevedel nik (okrem jedinca, ktorý tomuto falošnému učeniu verí).

Heréza v tomto druhom význame je používaná v príspevkoch v tejto sekcii.

A na záver totho úvodu už len malá zaujímavosť. Stojí za zmienku, že chronologické poradie heréz približne sleduje štruktúru Kréda.

Inými slovami, v prvom období Cirkvi (33-325) sa herézy týkali otázok svätej Trojice, o ktorej sa hovorí v prvej časti Kréda. V druhom období (325-843) sa spornými stávali otázky o osobe Krista, o ktorých sa hovorí v druhej časti Kréda. V treťom období (843-1789) bol problémom Duch Svätý, predovšetkým ako Oživovateľ, t.j. milosť cez sviatosti, čím sa zaoberá tretia časť Kréda. V poslednom období (1789-2007) sú herézy sústredené na koncept Cirkvi, ktorý sa spomína v poslednej časti Kréda.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 
  Previous Topic: Modernizmus Téma Next Topic: Donatizmus  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06