Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 ako odpusta krestan?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Moralka a socialne spavanie: odkial sa vzali Téma Next Topic: Ježišovo učenie o chudobe...
Strana: z 5

Palino

Stav: offline

 Odoslaný - 29 apríl 2007 :  20:48:22  Zobraziť profil  Pridať Palino do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Pierre

Palino:
Hmm, a naco? Ja uz davno nemam z dobrych skutkov dobre pocity, casom vsetko zovsednie a ak nikoho sebaobeta este naplna dobrym pocitom, tak neviem, mozno je to preto ze zatial podobnych veci spravil len malo.

Nuž Pierre, nechcem byť príliš intímny, ale prezraď nám prosím v čom spočíval doteraz tvoj najväčší dobrý skutok. A ja ti na oplátku našepkám, čo by si mohol ešte urobiť, aby sa ti ten dobrý pocit vrátil…


 Počet príspevkov: 136  ~  Člen od: 06 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 08 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 30 apríl 2007 :  09:35:03  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
Palino: ja tvrdím, že pre kresťana príde ako prvé na srdce celkom iná túžba, a síce túžba dostať sa do božieho kráľovstva.
moze byt,ale to nie je to, comu sa vravi laska k bliznemu...ako prve je to, ze clovek napodobnuje Boha, co je dosledok toho, ze si uvedomuje Boziu lasku k nemu, ktora je taka ista ako k inemu cloveku

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 30 apríl 2007 :  10:18:59  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
Palino, laska pocity vyvolava, ale nevznika na ich zaklade. Teda tu pravu myslim.

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 30 apríl 2007 :  11:05:30  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Palino:
Tvrdíš, že "čo chcete, aby druhí činili vám, to čiňte aj vy im" nevyjadruje sebalásku? Človeče, veď jasnejšieho pravidla sebalásky už ani snáď nemôže byť!!! Začínaš predsa z z toho čo je tebe samému príjemné a čo chceš aby ti druhí ľudia činili... No a až potom to isté začneš činiť ty druhým v nádeji, že sa ti to vráti

- To je skor pre orientaciu, mame robit inym to co aj nam je prijemne, nie na oplatku aby sme to same dostali, ale na orientaciu - co by som chcel aby ini robili mne, podla toho odhadnem co je dobre aj pre teba. Teda podla seba, ze co mne je prijemne, co by som uvital keby mi to niekto spravil, tak podla toho odhadujem, ze to same bude asi prijemne aj pre teba.

Ako som ale už písal, nie každý chápe, že ultimátny pocit šťastia zo sebanaplnenia vyvoláva práve konanie dobra.

- Ako gauner ti prezradim ze pocit stastia vyvolava konanie zla. A ludia su od dectva náchylni k zlemu, aspon ja urcite, dobre skutky ma nikdy nebavili, dobre pocity som z nich vobec nemal, ale zo zlych uz ano. Nieco vyparatit ma vzdy bavilo, ale niekomu pomoct, to vobec, to bola len otrava. Konanie dobra je pre mna takmer az neprijemne. Prijemne je mi konat zlo, nie dobro. Vykonat nieco zle, to spravim s radostou, ale vykonat nieco dobre, z toho nemam dobry pocit, najradsej by som na to okamzite zabudol, je mi to trosicku az trapne konat nejake dobro. A este ked ma za to nebodaj niekto zacne chvalit, privadza ma to do neprijemnych rozpakov, nemam to rad...


Na druhej strane, myslíš si vari, že ten kto sa odhodlal na takú službu, tak ju vykonáva s nepríjemným pocitom? Ak takých ľudí poznáš, skús sa ich spýtať… Som si istý, že ak čo i len jedného nájdeš, tento človek je pravdepodobne veľmi blízko k zisteniu, že svoj ultimátny pocit šťastia a sebanaplnenia musí hľadať inde…

- to si azda myslis ze oni to robia lebo nic stastnejsie a prijemnejsie nenasli? Urcite by si kazdy jeden z nich vedel predstavit aj iny zivot a ovela prijemnejsi.

Nuž Pierre, nechcem byť príliš intímny, ale prezraď nám prosím v čom spočíval doteraz tvoj najväčší dobrý skutok. A ja ti na oplátku našepkám, čo by si mohol ešte urobiť, aby sa ti ten dobrý pocit vrátil…

- Neznasam ked musim hovorit ze co dobre som spravil, nejako sa za to hanbim, privadza ma to do rozpakov. Ked uz, radsej by som hovoril co zle som spravil, nez dobre. A vdaka, ale netuzim mat z toho dobry pocit, aj tak pochybujem ze by som ho ziskal. Mam z takych veci skor neprijemny rozpacity pocit a najradsej by som bol keby o tych skutkoch nikto nevedel, vobec nikto, ani ten komu som pomohol, ani Boh a ani ja sam. Nechcem na to ani mysliet, je mi to skratka trosku neprijemne, preto na to ani nemyslim.

- A z toho dovodu je mi aj trochu divne ked sa niekto prilis chvali co vsetko dobreho on spravil, ten asi z toho ma dobre pocity, a mozno to aj naozaj robi akurat pre tie pocity. Boli tu aj taki, niektori sektari, napr. Arpad, jemu som fakt nerozumel, ze mu to aspon nie je trapne sa chvalit sam sebou. Nuz zdalo sa ze nebolo, prave naopak .

- A mne je aj toto pisanie o sebe nejake neprijemne, uz sa premaham, a to len aby si pochopil moje vnimanie. Takze ako som sa uz zmienil, od dectva nerad robim dobro a ked ho nahodou spravim, chcem aby o tom nikto nevedel, aj sam aby som na to hned zabudol. Ale vsimam si ze podobne pocity mali a maju aj ini krestania, napr. sv. apostol Pavol sa vyjadril, ze nerad sa chvali, iba ak svojimi chybami, aj z inych jeho slov som mal pocit ze bol na tom asi podobne ako ja.

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 30 apríl 2007 :  18:40:21  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal nikto
Keď dochádzajú argumenty, tak prichádza len tak mimochodom zhadzovanie názorového súpera.Bieda.


Bieda je predovsetkym to, ze krestania, deklarujuci vedenie Duchom svatym sa mozu stat nazorovymi supermi.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

nikto

Stav: offline

 Odoslaný - 30 apríl 2007 :  19:16:50  Zobraziť profil  Pridať nikto do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Mato

quote:
Pôvodne poslal nikto
Keď dochádzajú argumenty, tak prichádza len tak mimochodom zhadzovanie názorového súpera.Bieda.


Bieda je predovsetkym to, ze krestania, deklarujuci vedenie Duchom svatym sa mozu stat nazorovymi supermi.


Et tu mi filli Brutus?

 Počet príspevkov: 78  ~  Člen od: 02 január 2007  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Palino

Stav: offline

 Odoslaný - 01 máj 2007 :  00:41:09  Zobraziť profil  Pridať Palino do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Pierre
Ako gauner ti prezradim ze pocit stastia vyvolava konanie zla. A ludia su od dectva náchylni k zlemu, aspon ja urcite, dobre skutky ma nikdy nebavili, dobre pocity som z nich vobec nemal, ale zo zlych uz ano. Nieco vyparatit ma vzdy bavilo, ale niekomu pomoct, to vobec, to bola len otrava. Konanie dobra je pre mna takmer az neprijemne. Prijemne je mi konat zlo, nie dobro....

Nuž, Pierre, musím bohužiaľ konštatovať, že teraz mi pripadáš ako poriadne pomýlený asociál, ktorý zatiaľ vôbec nechápe čo mu robí dobre. Teda myslíš si že rozumieš, že ti robia dobre zlé skutky, ale už nechápeš ich krátkodobý efekt. Verím, že tvoje svedomie ti čoskoro napovie správne...

quote:
To si azda myslis ze oni to robia lebo nic stastnejsie a prijemnejsie nenasli?

Áno, ja som smrteľnevážne presvedčený, že ten kto si dobrovoľne vybral, že sa bude starať o gerolontologických pacientov, včítane výmeny plienok, tak je zrejme z tých šťastnejších ľudí, ktorí už našli svoje sebanaplnenie v tomto živote. Ak by tomu tak nebolo, trpeli by nielen oni, ale hlavne ich pacienti… pre každého pacienta je predsa extrémne dôležité cítiť, že doktor či sestrička vykonáva svoje povolanie s láskou, pričom ideálne je ak vidia v tejto službe priam zmysel života. Je to vari hanba tešiť sa a mať krásny pocit z takej služby?

quote:
Urcite by si kazdy jeden z nich vedel predstavit aj iny zivot a ovela prijemnejsi.

Pierre, ale prečo tak prízemne rozmýšľaš? Aký príjemnejší život máš na mysli? Chodiť do práce, do noci tam vysedávať a ušetrené peniaze potom minúť na dovolenku, aby človek aspoň na týždeň mohol zabudnúť na ten stres? Možno je takýto život na prvý pohľad ľahší, ale keď človek zistí, že ho nenapĺňa, ako môže byť potom šťastný?

 Počet príspevkov: 136  ~  Člen od: 06 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 08 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Palino

Stav: offline

 Odoslaný - 01 máj 2007 :  00:42:49  Zobraziť profil  Pridať Palino do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Lajos

Palino, laska pocity vyvolava, ale nevznika na ich zaklade. Teda tu pravu myslim.


Lajos, laska predsa vznika v tvojej hlave. Pod pravou láskou zrejme myslíš tú, čo sme tu nazvali “obetavá”. Teda predtým ako sa pre niekoho ideš “obetovať”, najskôr asi zažívaš pocit ľútosti, spolupatričnosti, snažíš sa vžiť do kože toho druhého. Potom rozmýšľaš ako by si mu mohol pomôcť a keď tak učiníš a dotyčný ti je vďačný, nasleduje pocit uspokojenia, zadosťučinenia že si to dokázal. Možno aj sebaúcty, víťazstva nad samým sebou až po pocit sebanaplnenia pri veľkých obetách. Tvrdím, že ak pri obeti neprežívaš pozitívne emócie, ak nemáš pocit, že ťa takéto obetovanie napĺňa, pravdepodobne s tým skončíš. A dobre urobíš... Naopak, ak prežívaš pozitívne emócie, mal by si pokračovať. Ty však akoby si chcel v tomto momente proces uťať a povedať, že ďalej nejdeš, lebo láska, ktorá by sa mala vyvinúť na základe kladných emócií už nie je tá pravá. Hanbíš sa za svoju sebalásku? Ak áno tak zbytočne, lebo nezabúdaj, že tvoja sebaláska vytvára synergický efekt. Totiž dotyčnému, pre ktorého sa obetuješ, je určite tiež príjemnejšie ak cíti, že svoju obetu pre neho naozaj aj s láskou vykonávaš, a že sa sám z nej tešíš, nie trápiš. Je to fakt také zložité

 Počet príspevkov: 136  ~  Člen od: 06 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 08 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 01 máj 2007 :  08:49:57  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
Palino, ak opomeniem otázku Božej existencie, tak jediné, čo mi chýba v Tvojich príspevkoch, je niečo, s čím by som nesúhlasil.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 01 máj 2007 :  12:25:50  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal nikto
Et tu mi filli Brutus?


Nem tudom.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 01 máj 2007 :  13:35:01  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
quote:
Lajos, laska predsa vznika v tvojej hlave.
Laska tu bola skor ako moja hlava

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 01 máj 2007 :  16:22:24  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Mato

quote:
Pôvodne poslal nikto
Et tu mi filli Brutus?


Nem tudom.


Nikto bojoval po Tvojom boku proti Palinovi, a Tvoju bezprostredne nasledujúcu poznámku po jeho (o biede na 3. str.) bral ako bodnutie od kamaráta. Myslím si však, že si nešiel proti nemu, len to tak vyzeralo.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 01 máj 2007 :  16:39:12  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Palino

quote:
Pôvodne poslal alesko
napriklad matka ked vstane o druhej v noci ked pocuje plakat svoje dieta


Aleško, nerozumiem celkom čo si chcel povedať... To akože keď matka vstáva k v noci k plačúcemu dieťaťu, akože pritom nič necíti? Určite je to najprv obava, či sa mu niečo nestalo, či ho niečo nebolí atď. O čo je to ale potom príjemnejší pocit Keď sa ho nakoniec podarí utíšiť a dieťa sladko zaspinká…



som tym chcel povedat ze v momente ked svsata z postele, tak mnoho prijemnych pocitov nema, najme ked je to uz neviemkolka noc v poradi....
tu ide o to, ze može tak isto si povedať, "nie nepojdem, lebo mu rastu zuby"
islo o to, že keď vstane aby ho utisila, tak to urobi z lasky - a na uspokojenie ako pekneho ppociyu z utisenia urcite nemysli.....
takže láska je o rozhodnuti, aj napriek negatívnym pocitom.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Palino

Stav: offline

 Odoslaný - 03 máj 2007 :  01:41:40  Zobraziť profil  Pridať Palino do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal alesko
som tym chcel povedat ze v momente ked vstava z postele, tak mnoho prijemnych pocitov nema, najme ked je to uz neviemkolka noc v poradi....

A myslíš si vari, že bude mať príjemnejší pocit keď nevstane a nechá ho plakať

quote:
tu ide o to, ze može tak isto si povedať, "nie nepojdem, lebo mu rastu zuby"

Aleško, ty evidentne nemáš vlastné deti... Ak sa mýlim, prepáč prosím, ale naozaj si myslíš, že keď sa rodičia rozhodujú splodiť a vychovať dieťa, tak ich pohnútkou je nejaká túžba obetovať sa a trpieť?


quote:
islo o to, že keď vstane aby ho utisila, tak to urobi z lasky - a na uspokojenie ako pekneho pocitu z utisenia urcite nemysli.....

A načo iného preboha myslí? Spýtaj sa hociktorej matky alebo otca, a garantujem ti, že ako odpoveď čo je pre nich motívom utíšenia v noci plačúceho dieťaťa nie je nič iné ako samému sa normálne vyspať. To je hrozné sebectvo, čo

quote:
takže láska je o rozhodnuti, aj napriek negatívnym pocitom.

Áno, pripúšťam, že láska môže priniesť aj negatívne pocity a môžeš sa do nej vrhnúť aj keď ich jasne očakávaš. Keď sa však pre lásku rozhoduješ, pevne dúfaš, že napokon pozitívne pocity prevážia. Ak sa takéto tvoje očakávanie nenaplní, ak ťa láska nebude napĺňať, tak sa jej pravdepodobne skôr či neskôr vzdáš. Ak nesúhlasíš, stačí mi keď uvedieš jeden jediný kontrapríklad

 Počet príspevkov: 136  ~  Člen od: 06 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 08 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Palino

Stav: offline

 Odoslaný - 03 máj 2007 :  01:43:44  Zobraziť profil  Pridať Palino do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Lajos

quote:
Lajos, laska predsa vznika v tvojej hlave.
Laska tu bola skor ako moja hlava


Zrejme máš na mysli lásku svojich rodičov... Verím, že majú zo syna radosť...

 Počet príspevkov: 136  ~  Člen od: 06 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 08 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Palino

Stav: offline

 Odoslaný - 03 máj 2007 :  01:50:32  Zobraziť profil  Pridať Palino do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Laco

Palino, ak opomeniem otázku Božej existencie, tak jediné, čo mi chýba v Tvojich príspevkoch, je niečo, s čím by som nesúhlasil.


Vďaka Laco, sebecky priznávam, že táto tvoja vetička ma naplnila takto neskoro v noci veľmi príjemným pocitom... S údivom zisťujem akí rôznorodí môžu byť kresťania v svojich názoroch...
Čo sa týka Božej existencie, ver mi že už veľmi dlho hľadám, ale osobného Boha som bohužiaľ zatiaľ nenašiel... Nie som však úplný ateista, lebo tým smerom vidím jednu obrovskú prekážku, ktorou je tajomstvo života...

 Počet príspevkov: 136  ~  Člen od: 06 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 08 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 03 máj 2007 :  07:40:44  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
Palino: S údivom zisťujem akí rôznorodí môžu byť kresťania v svojich názoroch...
este aj ja posteklim tvoje ego a podakujem sa ti za tento postreh...v niecom ma utvrdil...vdaka

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Palino

Stav: offline

 Odoslaný - 03 máj 2007 :  22:18:29  Zobraziť profil  Pridať Palino do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal janka

Palino: S údivom zisťujem akí rôznorodí môžu byť kresťania v svojich názoroch...
este aj ja posteklim tvoje ego a podakujem sa ti za tento postreh...v niecom ma utvrdil...vdaka


Ďakujem Janka za kompliment Nechceš sa podeliť v čom si sa utvrdila

 Počet príspevkov: 136  ~  Člen od: 06 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 08 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 04 máj 2007 :  06:21:44  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
To: Palino
Cit: Ja tvrdím, že takýto príkaz nepotrebujeme, lebo morálny zákon nosíme vo svojom svedomí a konanie dobra je pre nás výhodné.

Aký morálny zákon? Koho morálny zákon? Odkiaľ pochádza? Kde je prah poznania čo je ešte dobrým konaním, skutkom a čo už zlým?

Konanie dobra je nie vždy pre nás výhodné. Napriek tomu nás Boh nabáda aby sme tak činili.

V dnešnom svete prevláda sebeckosť a škodoradosť. Použil si príklad nájdenia 5 tisícok... Väčšina by peniaze nevrátila. Ak by našli väčšiu sumu, 100-200 tisíc, 99% by ich nevrátilo. Už len preto, že si povedia, ak niekto nosí bežne v peňaženke takú sumu na bežné výdavky, iste mu chýbať nebudú, alebo tak mu treba pracháčovi...
Samozrejme, je to iba jedna z mnohých variant riešenia konania v prípade nálezu, ktorú som si teraz pre ilustráciu vymyslel.

Žiaľ, človek je viac náchylný ku zlým skutkom ako k tým dobrým. Zároveň však na svete žije hromada ľudí, ktorí konajú nezištne a v dobrom. Najdôležitejší je však motív. Bez Boha je každý, byť sebalepší skutok iba poľnou trávou.

Príklad:
1. Nájdem istú sumu i s dokladmi. Idem za tým človekom a peniaze vrátim.
2. Nájdem istú sumu i s dokladmi. Idem na poštu, pošlem mu ich v balíčku s vymyslenými údajmi o odosielateľovi. Priložím lístok, Ježíš Ťa miluje, hľadaj Ho.

V príklade 1. ide o motív: sebeckosť byť odmenený, čo len úsmevom, poďakovaním...
V príklade 2. ide o motív: osláviť Boha

Pekný deň prajem.

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 04 máj 2007 :  08:15:25  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Palino

quote:
Pôvodne poslal janka

Palino: S údivom zisťujem akí rôznorodí môžu byť kresťania v svojich názoroch...
este aj ja posteklim tvoje ego a podakujem sa ti za tento postreh...v niecom ma utvrdil...vdaka


Ďakujem Janka za kompliment Nechceš sa podeliť v čom si sa utvrdila


NEVIEM, CI JE TO VHODNE TAK NA VEREJNOSTI, SKOR TO BOLO PRE MNA TAKE OSOBNE UTVRDENIE SA V NIECOM(MOZNO NIEKTORI KATOLICI POCHOPIA V COM)

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Palino

Stav: offline

 Odoslaný - 04 máj 2007 :  08:42:24  Zobraziť profil  Pridať Palino do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal janka

quote:
Pôvodne poslal Palino

quote:
Pôvodne poslal janka

Palino: S údivom zisťujem akí rôznorodí môžu byť kresťania v svojich názoroch...
este aj ja posteklim tvoje ego a podakujem sa ti za tento postreh...v niecom ma utvrdil...vdaka


Ďakujem Janka za kompliment Nechceš sa podeliť v čom si sa utvrdila


NEVIEM, CI JE TO VHODNE TAK NA VEREJNOSTI, SKOR TO BOLO PRE MNA TAKE OSOBNE UTVRDENIE SA V NIECOM(MOZNO NIEKTORI KATOLICI POCHOPIA V COM)


OK, ja síce katolík nie som, ale napriek tomu tuším v čom si sa utvrdila No samozrejme rešpektujem, že to tu nechceš rozoberať...

 Počet príspevkov: 136  ~  Člen od: 06 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 08 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 04 máj 2007 :  09:00:25  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
to je strasne s mojou zvedavostou! :)
v com si myslis, ze som sa utvrdila?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Stav: offline

 Odoslaný - 04 máj 2007 :  09:50:09  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal pavelba
...
V príklade 1. ide o motív: sebeckosť byť odmenený, čo len úsmevom, poďakovaním...
V príklade 2. ide o motív: osláviť Boha




a preco si myslis, ze v prvom priklade je to len SEBECKOST? co je na tom zle, ak to vratis osobne? verim, ze pri pravdepodobnosti takehoto skutku by clovek, ktory peniaze stratil, a opat ziskal sa zamyslel nad dovodom takehoto cinu. Oslavit Boha mozes aj ustne a osobne, nie anonymne pod vymyslenym menom... a toto by bolo krasne, zive svedectvo.

Veď ma, Pane, vo svojej pravde a uč ma, lebo Ty si Boh, moja spása, a v Teba dúfam celý deň.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Palino

Stav: offline

 Odoslaný - 04 máj 2007 :  10:25:22  Zobraziť profil  Pridať Palino do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal pavelba
Aký morálny zákon?

Morálny zákon, ktorý sa napríklad dá sformulovať „Len ak budeš iným činiť to, čo chceš aby oni činili tebe, len potom budeš naozaj šťastný“

quote:
Koho morálny zákon? Odkiaľ pochádza? Kde je prah poznania čo je ešte dobrým konaním, skutkom a čo už zlým?

Nuž, na tieto otázky sa priznám že odpoveď nemám, lebo samozrejme súvisia so všeobecnou otázkou existencie Boha. Pri predpoklade existencie stvoriteľa je pre teba odpoveď asi jednoznačná. Ateisti zase tvrdia, že morálka má evolučný pôvod. Ja osobne túto otázku nateraz neriešim, pre mňa ten „morálny zákon vo mne“ proste je...


quote:
Konanie dobra je nie vždy pre nás výhodné. Napriek tomu nás Boh nabáda aby sme tak činili.

Nuž ja to vnímam inak. Som presvedčený, že konanie dobra je pre nás vždy výhodné v dlhodobom merítku. Pre veriacich výhodnosť spočíva minimálne v obdržaní vstupenky do posmrtného raja. Som presvedčený, že pre veriacich aj neveriacich platí, že len konaním dobra sa dá dosiahnuť sebanaplnenie, čo je ultimátny pocit šťastia. Inými slovami, keď si môžeš dovoliť povedať na smrteľnej posteli, že si prežil dobrý život a umrieš s úsmevom na tvári...

quote:
V dnešnom svete prevláda sebeckosť a škodoradosť. Použil si príklad nájdenia 5 tisícok... Väčšina by peniaze nevrátila. Ak by našli väčšiu sumu, 100-200 tisíc, 99% by ich nevrátilo. Už len preto, že si povedia, ak niekto nosí bežne v peňaženke takú sumu na bežné výdavky, iste mu chýbať nebudú, alebo tak mu treba pracháčovi...

Nechcem sa sporiť o nejakých štatistických predpokladoch. Možno nie si ďaleko od skutočnosti, možno je to celkom inak. V každom prípade si myslím, že ten, kto si tie peniaze nechá, skôr či neskôr príde na to, že ho šťastnejším neurobili. A výčitky svedomia ho prinútia oľutovať svoj čin. Pre mňa by bola zaujímavejšia štatistika ľudí, ktorí našli cudziu peňaženku dva alebo viac krát. Koľko percent z tých ktorí si peniaze nechali po prvýkrát sa ich rozhodlo nabudúce vrátiť? Možno by si bol prekvapený, že ľudia naozaj nie sú takí zlí, len sa učia spoznávať čo je pre nich samých dobré...


quote:
Žiaľ, človek je viac náchylný ku zlým skutkom ako k tým dobrým. Zároveň však na svete žije hromada ľudí, ktorí konajú nezištne a v dobrom.

Áno, na svete žije hromada ľudí, ktorí konajú dobro. Ak myslíš „nezištne“ ako bez nároku na materiálnu či morálnu odmenu, tak tiež môžem súhlasiť. Ale najväčším motívom konať dobro je snaha dosiahnuť sebanaplnenie a sám byť šťastný. Nazveme to sebaláskou, alebo to zahrnieme pod pojem „nezištne“? Mne je to jedno...

quote:
Najdôležitejší je však motív. Bez Boha je každý, byť sebalepší skutok iba poľnou trávou.

Práve si urazil niekoľko miliárd ľudí, ktorí konajú dobro aj bez viery v Ježiša.

quote:
Príklad:
1. Nájdem istú sumu i s dokladmi. Idem za tým človekom a peniaze vrátim.
2. Nájdem istú sumu i s dokladmi. Idem na poštu, pošlem mu ich v balíčku s vymyslenými údajmi o odosielateľovi. Priložím lístok, Ježíš Ťa miluje, hľadaj Ho.

V príklade 1. ide o motív: sebeckosť byť odmenený, čo len úsmevom, poďakovaním...
V príklade 2. ide o motív: osláviť Boha

Súhlas s motívom v príklade 1, ale prečo si motív v príklade 2 nepomenoval ako “sebeckosť byť odmenený Bohom” Plus v oboch príkladoch platí ešte motív vyvarovania sa nepríjemným pocitom hryzenia svedomia a naopak príjemný pocit z vykonania dobrého skutku…

 Počet príspevkov: 136  ~  Člen od: 06 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 08 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 04 máj 2007 :  10:31:51  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal pavelba

Príklad:
1. Nájdem istú sumu i s dokladmi. Idem za tým človekom a peniaze vrátim.
2. Nájdem istú sumu i s dokladmi. Idem na poštu, pošlem mu ich v balíčku s vymyslenými údajmi o odosielateľovi. Priložím lístok, Ježíš Ťa miluje, hľadaj Ho.

V príklade 1. ide o motív: sebeckosť byť odmenený, čo len úsmevom, poďakovaním...
V príklade 2. ide o motív: osláviť Boha

Pekný deň prajem.



a v pripade 3: najdem sumu s peniazmi a dokladmi. ale peniaze si strčím do vrecka a doklady odhodím?

tvoj pripad jedna nemusi byt hned sebecky, "robotnik si zasluzi svoju mzdu" - ak ten človek vie že som kresťan, takisto ho osloví Ježiš.

a v pripade 2 ked dáš vymyslenu adresu - nebudeš klamať a tak sa prehrešovať proti Pravde? klamstvom osláviť Ježiša nemôžeš. Povedzme že skôr neudáš adresu, aby sme boli korektejší.

pali, v dobrom a v láske ťa trošku chcem napomenúť - čistému je všetko čisté. ak budeš hľadať za všetkým, zlo a sebeckosť a neviem, čo, aj to bude svedčiť o tebe, že čo teba zaujíma. A nemá nás ako kresťanov zaujímať len to dobreé, a čisté? nie zatvárať si oči pred tým zlým, ale skôr hľadať to pozitívne?

Počul som jeden taký príbeh: Chlapík zomrel a čakal v rade za Ježišom. A každému Ježiš povedal, "ty si urobil tamto, ty si robil hento pre mňa, ppoď od raja"... Chlapík začal premýšľať, čo on spravil pre Ježiša. Keď konečne preedstúpil pred Pána, Ježiša, tak sa triasol lebo si uvedomil, že nič pre neho nespravil. Ale Ježiš mu povedal: "keď si mal dieťa choré, čítal si mu rozprávky, a čo si jemu urobil, mne si spravil, poď do raja"

Keby bol Ježiš ako ty, tak ten chlapík je v peknej kaši. Ešteže je Ježiš milosrdný a veľmi láskavý.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 5 Previous Topic: Moralka a socialne spavanie: odkial sa vzali Téma Next Topic: Ježišovo učenie o chudobe...  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06