Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Verit v Krista, odmietat Cirkev
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: nový začiatok Téma Next Topic: Moc biskupov
Strana: z 2

Majuska

Stav: offline

 Odoslaný - 25 marec 2007 :  14:01:47  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Majuska  Pridať Majuska do zoznamu priateľov
Ahojte vsetci ! :-)

Nahodne som objavila toto forum a tak som sa aj zaregistrovala.Som nesmierne stastna,ze taketo nieco na nete existuje.Ale kedze som tu nova,mam este trochu chaoz kde su ake temy,tak preto ak sa nenahnevate,moj problem napis prave tu :-)

Ide o to,ze osobne mam problem pozerat sa na ludi,ktori veria v Krista,ale odmietaju Cirkev.Teda nieze by som ich odsudzovala,ale velmi ma to boli,ze mrhaju darmi ktore su ponukane cez Cirkev a hlavne cez svatu omsu.Mozem zverejnit,ze patrim do rimsko-katolickej Cirkvi a neviem si predstavit,keby som v nej nebola.Ja viem a verim aj v to,ze Boh ma viacero sposobov na spasu.A ani sa necudujem daktorym ludom,ze maju na cirkev taky nazor aky maju.Urcite v mnohom zalezi aj od prostredia kde vyrastaju a ako su vychovani.A taktiez si uvedomujem,ze RKC spravila v minulosti vela omylov.A prave preto ju tito ludia odsudzuju.Vraj preco by mali chodit do kostola,ked tam chodia aj horsi ludia nez su oni a robia sa svatymi.A ze Cirkev ma velke bohatstva a podobne.A ze vela veci a prikazani si vymyslela a ze predsa s Bohom sa mozeme stretnut vsade a nie len v kostole.

Ale mna toto vsetko tak trapi :-( Ved akn niekto veri v Krista,mal by verit aj v jeho Cirkev nie?Mali by sme sa predsa starat o dokonalost svojej duse,nie starat sa a posudzovat iynch.Podla mna RKC ma spravne ucenie a ponuka skutocne Bozie dary-sviatosti a je len na nas ake priatelstvo mame s Bohom a ako tieto sviatosti vyuzivame.A nie vyhovarat sa na zle skutky Cirkvi v minulosti aj teraz a ze to je dovodom preco tam nebudem.Cirkev sama o sebe predsa nie je zla,len zalezi na nas,s akou uprimnostou ju vyuzijeme.

Preto by ma aj velmi zaujimalo,ze ked niekto veri v Krista ale je proti Cirkvi,ma to takyto clovek hriech?Aj ked ja dobre viem,ze viac zalezi na skutkoch ako byt len formalnym a pokryteckym sposobom clenom Cirkvi.Ale co tak konat dobre skutky a byt uprimnym clenom Cirkvi?Nie je cirkev dar a milost navyse?Nepomaha Cirkev a jej sviatosti ku lepsej spase?Co taka eucharistia a podobne?
Alebo ak je niekto krestan ale neda sa pokrstit?Lebo vlastne krstom sa clovek stava clenom _cirkvi.
Ach som taka zmetena.Prosim,pomozete mi ieto veci viac objasnit? :-(

 Počet príspevkov: 10  ~  Člen od: 25 marec 2007  ~  Posledná návšteva: 24 apríl 2007 Upozorniť moderátora 

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 25 marec 2007 :  19:49:59  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
Ahoj Majuska.

Viera v Krista a príslušnosť k Cirkvi Kristovej idú ruka v ruke.
Naopak viera vo svetskú cirkev a iba skrze ňu v Krista, keď jej učenie nesedí zo zaznamenaným učením Pána, sú v rozpore.

Cit: Aj ked ja dobre viem,ze viac zalezi na skutkoch ako byt len formalnym a pokryteckym sposobom clenom Cirkvi.Ale co tak konat dobre skutky a byt uprimnym clenom Cirkvi?

Skutky treba činiť, iste, vyplýva to zo života Kristovca, no nie ako prostriedok byť v očiach Boha dobrým a lepším:

Efezským 2:8 Lebo ste milosťou spasení skrze vieru, a to nie zo seba, je to dar Boží,
9 nie zo skutkov, aby sa niekto nechválil.



Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 25 marec 2007 :  20:05:19  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Pali, nezahmlievaj, učenie Cirkvi, sedí s tým, čo si želá Boh aj Jeho Syn. Príčiny sú niekde inde a to v neochote si uvedomiť, že Cirkev je založená Ježišom, že ona je tá, ktorá nesie pochodeň viery!
Veľmi pekne to vyjadruje pápež Benedikt XVI. vo svojej knihe "Boh a svet", ktorú ešte napísal ako kardinál. Grécke slovo označujúce cirkev znamená pôvodne "patriaca Pánovi", čo teda znamená, že Cirkev patrí samotnému Bohu. a ďalej " Eklesia znamená zvolávať, teda zároveň aj tých, čo sú zvolaní. V praktickom význame označuje "zhromaždenie", čím sa v gréckom okruhu mienilo ľudové zhromaždenie v chápaní v tedajšej demokracii. V reči kresťanov sa tým mieni zhromaždenie na vrchu Sinaj, zhromaždenie Izraela. Teda to označuje "zvolaných Bohom", tých, čo sa zhromaždia pri Ňom, čo počúvajú Boha a vedia, že On je medzi nimi.
Za tým sa skrýva fakt, že Cirkev je v osobitnej náklonnosti Božím majetkom na tomto svete, niečím, čo Mu osobitným spôsobom patrí, živým chrámom. Kresťania vždy veľmi vážne brali presvedčenie, že Boh nebýva v kameňoch, ale je živý. Skutočným chrámom sú preto ľudia, v ktorých prebýva a ktorí Mu patria. A slovo "Boží ľud" znamená byť zvláštnym spôsobom v Božom vlastníctve.

Vo svojej histórii sa Cirkev neustále štiepila. Vzniklo veľa rozličných protestanských, ortodoxných a iných kresťanských cirkví.
Na druhej strane ešte stále stojí RKC so svojim pápežom na čele, ktorá napriek všetkým krízam, ostala naozaj celosvetovou Cirkvou. Ako sám pápež Benedikt vo svojej knihe vtipne uvádza stredoveký príbeh o jednom Židovi, ktorý sa stal kresťanom po návšteve Vatikánu i po vzhliadnutí všetkých tých škandálov a nerozumností dôvodiac, že ak sa napriek všetkému Cirkev ešte drží a odoláva, potom ju naozaj musí ktosi iný riadiť.
A z tohoto paradoxu kard. Ratzinger poukazuje na to, že sa týmto odhaľuje niečo veľmi dôležité: napriek ľudskej nedostatočnosti, ktorej bolo v Katolíckej Cirkvi nadostač, je stále súdržná, ešte stále existuje, stále plodí aj veľkých mučeníkov i veľkých veriacich, má ľudí, ktorí jej dávajú k dispozícii svoj život ako misionári, ako nemocničné sestry, ako vychovávateľky, to naozaj svedčí, že je tu ešte ktosi iný, kto ju drží pokope.
Úspechy Cirkvi teda nemožno pripisovať ako našu zásluhu, ale spolu s Druhým vatikánskym koncilom možno povedať, že Cirkev je zachovávaná a dá sa to vysvetliť iba tým, že On nám dáva, čo nie je v ľudských silách. - skrátený prepis z knihy.
Odporúčam Ti, Majka túto knihu, je v nej mnohé zaujímavé a objasňujúce.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 25 marec 2007 :  20:10:54  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
Nezahmlievam.
Varujem pred sladkými rečičkami....
Je len na jednotlivcovi, či chce poznať Pravdu o Cirkvi Kristovej od človeka, alebo zo živého Slova Božieho, Biblie, teda od Boha.

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 25 marec 2007 :  20:24:21  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
pali ale kto tu obaluje zlo do biblickych slov si tu ty a ako si to ukazal na inych temach to robis stale....

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 25 marec 2007 :  20:28:15  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
Bububu, bubu...
Alesko, nezmenil si sa.

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 25 marec 2007 :  20:42:22  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
Zostanem stat, pevne stat, Pane moj.

nehovorim ti to len ja, povedali ti to aj ini... a nielen katolici ale aj nekatolici.


Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 25 marec 2007 :  22:02:23  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal pavelba
Naopak viera vo svetskú cirkev a iba skrze ňu v Krista, keď jej učenie nesedí zo zaznamenaným učením Pána, sú v rozpore.


Presne tak, svedskych Cirkvi mame tisice a svet zaklada stale nove a nove. Jednym z prikladov su aj tzv. Krestanske zbory. Kristova Cirkev je len jedna a jej ucenie nemoze byt v rozpore so zaznamenanym slovom Bozim z jednoducheho dovodu, ze tu cast Bozieho slova, ktora je na papieri, zaznamenala tiez len tato Cirkev.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

arpad

Stav: offline

 Odoslaný - 25 marec 2007 :  22:43:22  Zobraziť profil  Pridať arpad do zoznamu priateľov
Majuska,
sme radi že ťa problémy o ktorých píšeš zaujímajú a že sa ťa osobne dotýkajú.

V tvojom príspevku si nastolila množstvo otázok, a to aj takých o ktorých sa tu už v minulosti viedli dlhé diskusie. Preto by bolo dobré, keby si si príslušné témy jednoducho prečítala, nielen preto, aby sme sa neopakovali, ale aby si poznala pohľady z viacerých strán.

Chcem tu reagovať na jednu z prvých otázok, čo ťa tak trápi:
quote:
Ved akn niekto veri v Krista,mal by verit aj v jeho Cirkev nie?

Jednoduchá odpoveď znie - áno.
Treba si tu ale uvedomiť, že viera v Krista neznamená výhradne vieru v historickú existenciu osoby Ježiša Krista, ale aj porozumenie a súhlas s Jeho poslaním a učením, ktoré je zaznamenané v Biblii. Ježiš Kristus sa stal namiesto nás odsúdencom a namiesto nás bol zabitý. Každý človek, ktorý prijal takúto zámenu je týmto omilostený pred Bohom a získal priamy, osobný prístup k Bohu. Spoločenstvo ľudí, ktorí prijali toto omilostenie sú z vďaky nasledovníkmi Ježiša Krista a sa nazýva všeobecná cirkev (gr. katholikos ekklésia - doslovne "všeobecné zhromaždenie") (Kol.1:18).
K tomu, aby niekde existovalo takéto spoločenstvo (cirkev), nie je nevyhnutne potrebná nejaká budova (napr.kostol), ako by si mnohí súčasníci predstavovali, ale sú nevyhnutné vzťahy smerom k Bohu a smerom k spoluvercom. Vznik prvej kresťanskej cirkvi charakterizujú tieto slová:

A tak tí, ktorí ochotne prijali jeho slovo, dali sa pokrstiť, a pripojilo sa toho dňa okolo troch tisícov duší. A zotrvávali v učení apoštolov a v spoločnom bratskom obcovaní a pri lámaní chleba a na modlitbách. (Skutky 2:41-42)

Uvedený biblický verš dáva jednoznačné odpovede na motiváciu aj na nálň stretávania sa cirkvi.

 Počet príspevkov: 672  ~  Člen od: 20 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 01 apríl 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 26 marec 2007 :  07:07:18  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal pavelba

Nezahmlievam.
Varujem pred sladkými rečičkami....
Je len na jednotlivcovi, či chce poznať Pravdu o Cirkvi Kristovej od človeka, alebo zo živého Slova Božieho, Biblie, teda od Boha.




ak su sladke recicky to, ze hroznym hriechom v ociach Boha je potrat, antikoncepcia, eutanazia, tak prosim...

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 26 marec 2007 :  07:31:54  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
ahoj Majuska,
ja vdaka tomuto foru mam stale otazky preco...a ci KC je prava...casto o tom premyslam, a stale viac sa utvrdzujem, ze som v KC na spravnom mieste
myslim si, ze ludia, ktori na KC nadavaju a odsuzuju, nedokazu odpustit (sama som taka volakedy bola) v skutocnosti ju nepoznaju...a ak tvrdia, ze tam kedysi boli, ale uz tam nie su, lebo je hriesna, tak vtedy vobec Krista nepoznali
teraz ho sice poznaju, ale maju v sebe neodpustenie, preto nemozu pochopit, co KC obnasa
ti krestania, co nie su zatazeni neodpustenim KC nevnimaju s odporom, ale pozeraju na nas ako na ludi, ktorym Boh zmenil zivot, podobne ako im
bolo povedane, ze mimo Cirkvi niet spasy...to plati pre tych, co ju spoznali a pre svoju pychu ju zanechali
Boh vidi do srdca cloveka a vidi aj hospodarenie so zverenymi talentami...Boh je sudca, my nemame sudit...tolko k tomu, ci bude spaseny clovek, ktory veri v Krista a neveri v Cirkev
Ale co tak konat dobre skutky a byt uprimnym clenom Cirkvi?Nie je cirkev dar a milost navyse?

kto kona dobre skutky nezistne,je pokrsteny, ten je uprimny clen Cirkvi
hoci o tom nemusi ani tusit :)
ano Cirkev je darom...ja si neviem predstavit, ze by som prezila bez sviatosti...je to velka posila...rovnako ako spolocenstvo

ked poznam Boha hovorim si, ako som mohla byt bez neho kedysi...a ked poznam jeho milosti a dary, ktore mi ponuka prostrednictvom Cirkvi hovorim si, ako som kedysi mohla byt bez nich...tak je to s tymi, co nepoznaju Boha a Cirkev
Alebo ak je niekto krestan ale neda sa pokrstit?
krestan je ten, co je pokrsteny v mene Otca, Syna a Ducha Svateho...tym sa stava Bozim dietatom
ked sa niekto neda pokrstit alebo sa na krst ani nepripravuje, tak ti neviem ako sa nazyvaju...ale to krestania nie su

nebud zmatena...pytaj sa uprimne Boha a On ti vysvetli

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 26 marec 2007 :  07:37:46  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
Cirkev je svätá.
Cirkev je opora a stĺp Pravdy.
Cirkev je matkou veriacich.

Cirkev tvoria hriešnici.
Skrze nich prichádza i pohoršenie.

Odmietaním Cirkvi, odmietame spoluprácu s Kristom na našej spáse.
Mimo Cirkev niet spásy.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

arpad

Stav: offline

 Odoslaný - 26 marec 2007 :  08:24:55  Zobraziť profil  Pridať arpad do zoznamu priateľov
quote:
bolo povedane, ze mimo Cirkvi niet spasy...to plati pre tych, co ju spoznali a pre svoju pychu ju zanechali

Janka, tento výrok je pravdivý len dovtedy, ak tu pod cirkvou rozumieme všeobecné spoločenstvo veriacich.
Akonáhle tam pridáš to svoje veľké "C" a čím pravdepodobne mieniš RKC (lebo iba tam sa to tak používa), tak je to zavádzanie, ktorého cieľom je pridať RKC akúsi exkluzivitu a odsunúť do zatratenia všetky ostatné kresťanské spoločenstvá. Takáto neopodstatnená snaha, podobná tvojmu výroku, nie je v histórii nová, ale pretrváva od doby rozdelenia kresťanskej obce na východnú a západnú.
Ak tvojím cieľom nie je rozdúchávať starobilé spory o exkluzivite, používaj, prosím, tento výrok korektne aj v súvislosti s veľkosťou "c".

 Počet príspevkov: 672  ~  Člen od: 20 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 01 apríl 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 26 marec 2007 :  08:35:37  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
Arpi, naozaj mimo Cirkev niet spásy.
Neboj sa, aj ty budeš raz patriť Cirkvi.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 26 marec 2007 :  09:17:13  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal arpad

quote:
bolo povedane, ze mimo Cirkvi niet spasy...to plati pre tych, co ju spoznali a pre svoju pychu ju zanechali

Janka, tento výrok je pravdivý len dovtedy, ak tu pod cirkvou rozumieme všeobecné spoločenstvo veriacich.
Akonáhle tam pridáš to svoje veľké "C" a čím pravdepodobne mieniš RKC (lebo iba tam sa to tak používa), tak je to zavádzanie, ktorého cieľom je pridať RKC akúsi exkluzivitu a odsunúť do zatratenia všetky ostatné kresťanské spoločenstvá. Takáto neopodstatnená snaha, podobná tvojmu výroku, nie je v histórii nová, ale pretrváva od doby rozdelenia kresťanskej obce na východnú a západnú.
Ak tvojím cieľom nie je rozdúchávať starobilé spory o exkluzivite, používaj, prosím, tento výrok korektne aj v súvislosti s veľkosťou "c".



ale RKC je vseobecna...a nepodsuvaj jej to, ze do zatratenia odsuva ostatne krestanske spolocenstva...vsak pozri na seba a na Pavla...vy ste krestania a nas odsuvate do zatratenia, len preto ze sme RKC...nestaci vam nase svectvo, ze Boh zmenil nas zivot...to pre vas nic nie je...nieco by uz bolo, keby opustime RKC...podla vas my budeme spaseny nie vtedy, ked vyznavame Pana Jezisa za svojho Spasitela, ale az vtedy ked sa k tomu prida aj vystupenie z RKC...ale to su uz vase ludske uvahy
a tiez si myslim, ze ak je toto len tvoja nevedomost z nejakeho dovodu, ktory pozna Boh, budes raz patrit Cirkvi a my pre teba nebudeme zabludenci, ale surodenci

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 26 marec 2007 :  13:33:20  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Pozrime ze ako ti nasi najagresivnejsi sektari pavelba a arpad su v pohotovosti ked sem pride niekto novy, ked pride nejaka nova ovecka . A ake maju k nej odrazu sladke recicky, len take jemne, vsak? Clovek by ich skoro ani nespoznal, ze? . Inak su agresivni, ceria zuby, ale pri novej ovecke si hned natiahnu ovci kozusok

Co keby ste mili Arpad a Pavelba sli radsej porovnat tie svoje srandovne sekticky na niektore z tych vasich prazdnych for, ze ktora z nich ma pravdu? Len si Arpad predstav ze pavelbovci ani len zlych duchov nevyhanaju..., a ty mlcis, nic im nevycitas . Je fakt zaujimave ze hoci kazdy z vas ma ine bludy, na seba navzajom nikdy zuby necerite, vzdy len na nas, nadherne vidiet ako ste si navzajom ukradnuti, sustreduje sa hlavne na katolikov a este hladajucich co sa ocitnu v blizkosti nich.



 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 26 marec 2007 :  13:42:46  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Majuska:
Ono sa k tomu este aj hodne pridavaju media. Skreslene a nepravdive informacie o Cirkvi koluju len taka radost, a ludia im veria. Plus stale sa tocia filmy kde vyssi cirkevni predstaviteila su skoro vzdy zobrazovani ako hotove monstra, bezcitne bestie... A to vsetko vytvara v ludoch dojem ze to tak nejako aj je.

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

arpad

Stav: offline

 Odoslaný - 26 marec 2007 :  15:24:34  Zobraziť profil  Pridať arpad do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal sasulnik

Arpi, naozaj mimo Cirkev niet spásy.
Neboj sa, aj ty budeš raz patriť Cirkvi.


Sasulnik,
môžeš jednoznačne napísať, čo ty rozumieš pod pojmom "Cirkev"?
a) všeobecné spoločenstvo nasledovníkov Ježiša Krista?
b) spoločenstvá patriace pod jurisdikciu rímskeho biskupa?

 Počet príspevkov: 672  ~  Člen od: 20 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 01 apríl 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 26 marec 2007 :  16:20:22  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal arpad
Sasulnik,
môžeš jednoznačne napísať, čo ty rozumieš pod pojmom "Cirkev"?
a) všeobecné spoločenstvo nasledovníkov Ježiša Krista?
b) spoločenstvá patriace pod jurisdikciu rímskeho biskupa?


Cirkev, je spoločenstvo pokrstených v Otca, Syna a Svätého Ducha. Teda pokrstených krstom vodou, túžbou alebo krvou.
Cirkev sa delí na Cirkev oslávenú, trpiacu a putujúcu.
To čo si označil písmenom b) je Cirkev putujúca.
Podľa II. Vatikánskeho koncila, sa definícia toho, čo je Cirkev putujúca trocha pozmenila, resp. sa rozšírila, a to tak, že Katolícka Cirkev, teda cirkvi v jednote s rímskym biskupom sú, substitujú, v Cirkvi putujúcej.

Dúfam, že aj keď momentálne nie si v Cirkvi putujúcej, (kto vie, možno si, ak si bol v KC pokrstený a svojím rozhodnutím sa ta neradíš), tak v druhom živote ma možno stretneš v Cirkvi oslávenej. Aspoň dúfam, že sa ta raz dostanem. Čo iné ostáva hriešnikovi, tu na zemi, ako dúfať, že po smrti bude v nebi.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

quisutdeus

Stav: offline

 Odoslaný - 27 marec 2007 :  07:38:30  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: quisutdeus  Pridať quisutdeus do zoznamu priateľov
No, trošku terminologicky nepresné (subsistit, Sasulnik).
Lumen Gentium uvádza:

Cirkev Kristova, ktorú vo Vyznaní viery verejne uznávame ako jednu svätú katolícku a apoštolskú12, ktorú náš Spasiteľ po svojom vzkriesení zveril Petrovi, aby ju viedol (Jn 21,17), poveriac ho, ako aj ostatných Apoštolov, aby ju rozširovali a spravovali (porov. Mt 28,18 atď.), a na veky ju vztýčil ako „stĺp a základ pravdy (1Tim 3,13). Táto Cirkev, ustanovená na tomto svete ako usporiadaná spoločnosť, jestvuje v katolíckej Cirkvi vedenej nástupcom Petrovým a s ním spojenými biskupmi, hoci aj mimo jej zväzku sa nachádzajú viaceré prvky posväcovania a pravdy, ktoré ako dary vlastné Cirkvi Kristovej, pobádajú ku katolíckej jednote.

Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!

 Počet príspevkov: 342  ~  Člen od: 08 február 2004  ~  Posledná návšteva: 17 september 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

arpad

Stav: offline

 Odoslaný - 27 marec 2007 :  09:26:15  Zobraziť profil  Pridať arpad do zoznamu priateľov
Sasulnik,
vzhľadom na to, že tvoja odpoveď je nejednoznačná, tvoj výklad -
quote:

To čo si označil písmenom b) je Cirkev putujúca.
..
a to tak, že Katolícka Cirkev, teda cirkvi v jednote s rímskym biskupom sú, substitujú, v Cirkvi putujúcej.

a potom dôsledok tvojho výkladu je to, že spasený je len ten, kto je v jednote s rímskym biskupom, vylučujúc tak zo spasenia všetkých ostatných kresťanov.

Takéto tvdenie je ale zavádzajúce a klamlivé. Treba otvorene a dôrazne povedať, že nie jednota s biskupom, ale jednota s Ježišom Kristom a poslušnosť Božiemu Slovu je to, čo je jednotiacim prvkom pre spasených ľudí - spoločenstvo kresťanov - cirkev. Boh a Jeho Slovo sú neomylné, zatiaľčo rímsky biskup sa, žiaľ, v minulosti mýlil mnohokrát.
Exkluzivita rímskeho spoločenstva veriacich v otázke spasenia je pyšnou snahou popierajúcou Božie Slovo:

A bude, že každý, ktokoľvek bude vzývať meno Pánovo, bude spasený. (Skutky 2:21)

 Počet príspevkov: 672  ~  Člen od: 20 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 01 apríl 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 27 marec 2007 :  10:02:06  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
vobec to nebolo myslene tak, ako si to pochopil Arpad
este raz si to precitaj co chalani napisali

Cirkev to su aj ludia a ako vieme, nikto z ludi nie je neomylny...ani ty Arpad...kazde krestanske spolocenstvo robi chyby, aj to vase...no dolezite je v spolupraci s Bozi Duchom prist na pochybenie, priznat si ho, napravit a ist dalej
tak je to s kazdym z nas...Pan Boh neocakava, ze budeme bezhriesny, ale ze v spolupraci s nim dokazeme objavovat a napravat svoje slabosti, pochybenia
clovek vedeny Bozim Duchom tiez robi chyby
ci ty Arpad fungujes na inom principe?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 27 marec 2007 :  10:03:47  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal arpad
Boh a Jeho Slovo sú neomylné, zatiaľčo rímsky biskup sa, žiaľ, v minulosti mýlil mnohokrát.


A zasa dokola ohrate protestanske vymyvanie mozgov, alebo inak povedanie KLAMSTVO.

DOKAZ, ktory papez sa mylil v otazkach viery a mravov, alebo cakam verejne ospravedlnenie za vedome klamanie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 27 marec 2007 :  10:53:46  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
Arpi,
čakal si, že od katolíka jednoznačne pochopíš, keď sám úplne nerozumieš v pojmu Cirkev.
Hlavný problém pochopiť, čo píšem, je v Tvojom inom vnímaní čo je to Cirkev. Cirkev nie je iba nejaký súbor tých, čo veria v Ježiša Krista.
Cirkev je mystické telo Ježiša Krista.

Ohľadom spásy, trocha dám do poriadku Tvoje vnímanie:

Nikde som sa nevyjadril, že nemôžeš byť z katolíckeho pohľadu spasený.
Podľa II. VK, sa môžu spasiť aj tí, ktorí nie sú v jednote s rímskym biskupom. O tom je ten výňatok z Lumen Gentium, čo sem hodil Quisutdeus. To slovíčko subsistit hovorí, že prienik Kristovej Cirkvi a Katolíckej Cirkvi nie je prázdny.
I keď je krst vodou vo väčšine nekatolíckych denominácii z pohľadu katolíkov neplatný, neznamená, že nemôže byť nekatolík pokrstený krstom túžby alebo krstom krvi a tak sa stáť pravým údom mystického tela Ježiša Krista - pravým členom pravej Cirkvi Kristovej.

Druhá vec, nikde som netvrdil, že členstvo v Katolíckej Cirkvi zabezpečuje spásu na 100%. V evanjeliách je popísane o tom dosť, písmo poznáš, nájdeš, napr. o suchých ratolestiach a viniči.
Na spáse sa jednoznačne musí spolupracovať s Bohom.


Na okraj,
opäť narážame na veľké rozdiely v teológii. Tu sme zatiaľ narazili na prvý bod a to Cirkev, teraz narazíme na ďalší bod a to spása.
Neviem, ale osobne si myslím, že celkovo tieto dišputy asi nemajú zmysel. Možno sa začnem konečne hrýzť do jazyka.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

quisutdeus

Stav: offline

 Odoslaný - 27 marec 2007 :  11:26:51  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: quisutdeus  Pridať quisutdeus do zoznamu priateľov
To slovíčko subsistit hovorí, že prienik Kristovej Cirkvi a Katolíckej Cirkvi nie je prázdny.

To je príliš slabé tvrdenie. LG chce povedať, že Kristova Cirkev na zemi je stelesnená v Katolíckej Cirkvi, pričom pripúšťa, že aj mimo viditeľného zväzku s ňou môže vo veľmi obmedzenej miere pôsobiť Božia milosť (ktorou sú veriaci v Krista do istej miery s Cirkvou v spoločenstve).
Naďalej však platí, že mimo Cirkev niet spásy.

To Arpad:


A bude, že každý, ktokoľvek bude vzývať meno Pánovo, bude spasený. (Skutky 2:21)

Takže na základe tvrdej logiky a na základe veršíka (vytrhnutého z kontextu) bude spasený aj sériový vrah, ktorý pomedzi vraždy vzýva meno Pánovo...
Jednota s Kristom a poslušnosť Božiemu Slovu implikuje poslušnosť Cirkvi, spoločenstvo s nástupníkom Petrovym a nástupcami apoštolov. Amen.

Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!

 Počet príspevkov: 342  ~  Člen od: 08 február 2004  ~  Posledná návšteva: 17 september 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 27 marec 2007 :  11:42:50  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
q: to mozem aj vrazdit v mene Panovom a tvrdit ze je to Bozia vola

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: nový začiatok Téma Next Topic: Moc biskupov  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06