Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Mestsky urad a svatba - co slubujeme
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Už ste to počuli? Poľskí kňazi nechcú celibát. Téma Next Topic: Môže to byť pravda?
Strana: z 2

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2006 :  10:24:56  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Laco v inej teme napisal:
A to nehovorím, že sme pred kňazom i oddávajúcim na MsÚ aj niečo prisahali.

Mna zaujima hlavne ta cast MsU, ja som uz na takom "obrade" bol a jedine co tam snubenci vyhlasili, ze sa beru dobrovolne a ze poznaju svoj zdravotny stav. Uniklo mi nieco?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2006 :  11:13:46  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
Nespomínam si, ale samotný akt by sa mal chápať ako sľub vernosti.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2006 :  12:02:55  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Na zaklade coho?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2006 :  12:24:38  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Mato

Na zaklade coho?

Treba si vysvetlit rozdiel medzi svatbou v krestanskom vyzname a svadbu vo vyzname obcianskom.

V obcianksom zakonniku je definovane manzelstvo ako vztah dvoch rovnopravnych entit a obcanov, ktora moze byt za istych okolnosti zrusena atd. Je to klasicky obcianskopravny vztah, podobne ako vztah najomnik-prenajimatel, zamestnavatel-zamestnanec.

V krstanskom ponimani je vsak manzelstvo uplne nieco ine, kvalitaitivny rozdiel je neporovnatelny. Manzelia, ptred tym dve tela a sa stavaju jednym telom, jednou dusou, stavaju sa jednym. Manzelstvo je nerozlucne. A kopec dalsich veci.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2006 :  12:47:39  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Mato

Na zaklade coho?

Jáj, už ma pitváš ako GMK a nútiš hlboko sa zamyslieť.
Máš pravdu. Samotný spoločenský akt na úrade je len zavŕšením neoficiálneho vzťahu dvoch ľudí, ktorí sa už počas svojho chodenia vzájomne zaviazali sľubom vernosti, úcty atď., a dostanú na svoj nový vzťah i priezvisko aj doklad, ktorý budú potrebovať v ďalšom živote. Doklad o sobáši nerieši ich citový vzťah, primátorovi môže byť jedno, ako to bude s ich vernosťou neskôr.
Pred kňazom je to iné, nemám na mysli len Petrove kľúče. Tam sa mi už vybavuje sľub o vernosti v dobrom i zlom, v chorobe i zdraví...
Ale neznamená to, že neexistujú verné manželstvá, ktorých neoddal kňaz, iba nejaká úradníčka, ak sa držia morálneho kódexu.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2006 :  14:23:12  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Nie nepitvam, len sa snazim poukazat na to, co uz GMK predo mnou napisal na rozdiely medzi uradnym a sviatostnym sobasom.

Tvrdis, ze akt uzatvorenia sobasnej zmluvy je treba chapat ako slub vernosti a ja sa snazim zistit na zaklade coho to tvrdis.

quote:
počas svojho chodenia vzájomne zaviazali sľubom vernosti, úcty atď

To je mozne, ale nijako to nesuvisi s tym uradnym aktom na MsU.

A este poznamka na zaver, nikdy som netvrdil ze v uradnom manzelstve nemozu byt manzelia verni, hovorim iba, ze civilny sobas ich nezavezuje ani k vernosti ani k dosmrtnosti (to je novotvar co?). Aky moralny kodex mas mimochodom na mysli?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2006 :  14:48:47  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
Morálny kódex si predstavujem ako nepísaný súhr mravných ponaučení, ktorých sa nám dostalo (ako komu a v akej miere) doma, v škole... Vlastne opak Zákonov džungle.

Poznámkou o možnej vernosti snúbencov oddaných "iba" na radnici som len doplnil odpoveď o ďalšiu eventualitu.

Tuším, že svojimi otázkami ma chceš dotlačiť k výroku, že civilný sobáš je prebytočný a cirkevný je plnohodnotný a sebestačný a - jediný platný. Dobre, nehovoril som, že nie. Ale diskusia by mohla pokračovať tým, že ktorá je to tá vyvolená cirkev na sobášenie, ale to už sa vaďte radšej bezo mňa.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2006 :  15:01:03  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Laco
Tuším, že svojimi otázkami ma chceš dotlačiť k výroku, že civilný sobáš je prebytočný a cirkevný je plnohodnotný a sebestačný a - jediný platný. Dobre, nehovoril som, že nie. Ale diskusia by mohla pokračovať tým, že ktorá je to tá vyvolená cirkev na sobášenie, ale to už sa vaďte radšej bezo mňa.

Preto som nehovoril o cirkevnych sobasoch, ale o sobasi krestanskom.

Dufam, ze ti je rozdiel medzi krestanskym a obcianskopravnym manzelstvom jasny.

Ale ano - krestansky sobas je viac ako civilny. Civilny sobas je nazoaj iba obcianskopravnou zmluvou podla Obcianskeho zakonnika. Krestansky sobas je splynutie dvoch bytosti do jednej.

Je to kvalitativne iny proces.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2006 :  15:08:19  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Laco
Tuším, že svojimi otázkami ma chceš dotlačiť k výroku, že civilný sobáš je prebytočný a cirkevný je plnohodnotný a sebestačný a - jediný platný.

Nikam Ta nechcem dotlacit. Iba poukazujem na chybu v Tvojom vyroku, ze manzelia si slubuju vernost aj na MsU. Neslubuju. A ani docasne, ani do smrti.

Ked chces otvorit diskusiu o rozdieloch sviatostneho manzelstva a obciansko-pravnej zmluvy, mozeme otvorit inu temu. (hoci tento jeden rozdiel vyskocil hned tu)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2006 :  15:12:39  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal GMK
Dufam, ze ti je rozdiel medzi krestanskym a obcianskopravnym manzelstvom jasny.

Viem, primátor nemá Petrove kľúče.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2006 :  15:24:09  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Laco
Viem, primátor nemá Petrove kľúče.

Preco by mal mat primator kluce od bytu akehosi Petra?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2006 :  15:44:30  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal GMK
Preco by mal mat primator kluce od bytu akehosi Petra?

Prepáč, celkom som prehliadol, že ten smeč nie je od Maťa ale od Teba. Ale rovnako evanjelikovi ako katolíkovi odpoviem, že pri kresťanskom sobáši je prítomný aj Boh. Tam bude ten markantný rozdiel.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2006 :  17:07:07  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
Pri cirkevnom sobáši je už v dnešných časoch dobré to, že ho akceptujú i úrady.... Teda civilný sobáš vôbec nemusí prebehnúť.... aspoň tak som to pochopil... Mýlim sa?

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2006 :  18:05:04  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
ano pali, v kostole sa podpisuje tlacivo, ktore je platne aj pre MsU

co sa tyka temy: slub v kostole, je pred niekym, voci komu maju obidvaja autoritu, na MsU je to len slub pred clovekom(prakticky voci ktorej nemaju autoritu). Cize v kostole, je to potom aj o zodpovednosti aj pred Bohom, kdezto v MsU je to len o zodpovednosti voci nikomu(maximalne voci druhemu ale v krize tam nie je autorita)

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2006 :  20:49:32  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Alesko, kedy si pocul skladat aky slub na MsU? Ja som asi hluchy, ale nic takeho som tam nikdy nezachytil, mozes ma prosim poucit?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 29 november 2006 :  21:46:18  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Mato

Alesko, kedy si pocul skladat aky slub na MsU? Ja som asi hluchy, ale nic takeho som tam nikdy nezachytil, mozes ma prosim poucit?


Veru ani ja. Pocul som tam prihovor oddavajuceho a blaboty, aka je to vyznamna udalost pre spolocnost, ale ziadne prisluby.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 30 november 2006 :  07:35:31  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
dobre, ja som uz nebol davno, nerviem. vyjadroval som sa skor k autorite a zodpovednosti nastavajucich manzelov.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 02 december 2006 :  19:58:59  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal GMK

quote:
Pôvodne poslal Mato

Alesko, kedy si pocul skladat aky slub na MsU? Ja som asi hluchy, ale nic takeho som tam nikdy nezachytil, mozes ma prosim poucit?


Veru ani ja. Pocul som tam prihovor oddavajuceho a blaboty, aka je to vyznamna udalost pre spolocnost, ale ziadne prisluby.





...gluto!... neviem ake su to teraz blaboly, nebol som uz strasne davno na ziadnom urade pri svadbe, ale ked sme sa s manzelkou sobasili na mestskom urade nechybal manzelsky slub vernosti,ze budeme stat pri sebe v stasti i nestasti, zdravi i chorobe, bohatstve i chudobe, v dobrom i zlom ... samozrejme nepadlo ani slovo o Bohu, no zeby preto to mali byt blaboly ????...


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 03 december 2006 :  22:35:59  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Milan
gluto!...

Moje meno je Gluteus Maximus, Miňo.

quote:
neviem ake su to teraz blaboly, nebol som uz strasne davno na ziadnom urade pri svadbe, ale ked sme sa s manzelkou sobasili na mestskom urade nechybal manzelsky slub vernosti,ze budeme stat pri sebe v stasti i nestasti, zdravi i chorobe, bohatstve i chudobe, v dobrom i zlom ... samozrejme nepadlo ani slovo o Bohu, no zeby preto to mali byt blaboly ????...

Lebo ja som bol na civilnej svadbe pred par tyzdnami a ziadne sluby sa tam nedavali, ale zato kopu reci o obcianskych povinnostiach a splacani dlhu spolocnosti, ktora vela venovala pri vyrastani manzelov, proste jeden velky blabol.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 04 december 2006 :  13:43:58  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal GMK

quote:
Pôvodne poslal Milan
gluto!...

Moje meno je Gluteus Maximus, Miňo.

[quote] neviem ake su to teraz blaboly, nebol som uz strasne davno na ziadnom urade pri svadbe, ale ked sme sa s manzelkou sobasili na mestskom urade nechybal manzelsky slub vernosti,ze budeme stat pri sebe v stasti i nestasti, zdravi i chorobe, bohatstve i chudobe, v dobrom i zlom ... samozrejme nepadlo ani slovo o Bohu, no zeby preto to mali byt blaboly ????...
Lebo ja som bol na civilnej svadbe pred par tyzdnami a ziadne sluby sa tam nedavali, ale zato kopu reci o obcianskych povinnostiach a splacani dlhu spolocnosti, ktora vela venovala pri vyrastani manzelov, proste jeden velky blabol.




- ok, ved vravim, ze som tam ja nebol uz davno, ale potom to nie je ozaj spravne ani pekne...., myslim ten obrad bez toho slubu, ale i ten nas slub bola "fuska" , zopakovat to jeden po druhom a prekonat tie emocie a hlavne tremu....


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 04 december 2006 :  15:02:50  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Milan
ale ked sme sa s manzelkou sobasili na mestskom urade nechybal manzelsky slub vernosti,ze budeme stat pri sebe v stasti i nestasti, zdravi i chorobe, bohatstve i chudobe, v dobrom i zlom


Nepletie sa Ti to cirou nahodou s tou castou, ked si bol v kostole?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 05 december 2006 :  10:28:55  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Mato

quote:
Pôvodne poslal Milan
ale ked sme sa s manzelkou sobasili na mestskom urade nechybal manzelsky slub vernosti,ze budeme stat pri sebe v stasti i nestasti, zdravi i chorobe, bohatstve i chudobe, v dobrom i zlom


Nepletie sa Ti to cirou nahodou s tou castou, ked si bol v kostole?





- hadam viem kde som sa sobasil Mato!.... ziadny kostol nebol...


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 05 december 2006 :  15:05:35  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Tak sa Ti to potom pletie so svatbou v kostole niekoho ineho.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 09 december 2006 :  17:30:36  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Mato

Tak sa Ti to potom pletie so svatbou v kostole niekoho ineho.



.... veruze nepletie...

- ale spytam sa ine, ako je mozne ze cirkev v kostole zosobasi ludi dvoch ras, ked to vraj Boh zakazuje ??? ... a na druhej strane ci Jezis Kristus nezomrel na krizi rovnako za vsetkych ludi... ? ... akosi sa to bije...


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 09 december 2006 :  17:39:05  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
pockaj, konkretne kde to boh zakazuje, ...

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 09 december 2006 :  19:44:23  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
To by aj mna zaujimalo, kde to zakazuje.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: Už ste to počuli? Poľskí kňazi nechcú celibát. Téma Next Topic: Môže to byť pravda?  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06