Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Herezy
 Quietizmus
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Marcionizmus Téma   

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 15 november 2006 :  19:57:12  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Quietizmus

Vyskytoval sa v rokoch 1675-1715, priniesol ju Miguel de Molinos(1628-1696).

V pricipe tato hereza spociva v popierani potrebnosti ludskej aktivity pri kontemplacii a posvacovani. Tvrdi, ze najvysiu formu spirituality dosiahneme vtedy, ked je mysel a vola dokonale neaktivna. Akekolvek priputanie sa k boziemu obrazu a akakolvek forma vonkajsieho uctievania su prekazkami k jednote s Bohom.

Nazov quietizmus je odvodeny od latisnekho slova quietus, ktore znamena pasivitu a celkom presne vytihuje stav mysle a duse, ktoru sa quietisti snazili dosiahnut na ceste k duchovnej dokonalosti.

Podobne herezy, ktore pomohli de Molinosovi sformulovat jeho ucenie sa daju vysledovat az do stvrteho storocia, kedy skupina znama ako euchiti, alebo mesaliani ucila, ze vonkajsie skutky posvacovania, ako naprikald sviatosti su zbytocne, pretoze iba samotna modlitba oslobodi telo od priputania k hriechu. Stredoveky Heschyates veril ze dokonala kontemplacia je mozna cez odpocinok tela a stisenie vole. Bratia a sestry Slobodneho ducha (13-15 st.) a Alumbrados zo Spanielska toto ucenie priviedli az k bodu, kedy nie len vonkajsie uctievanie a dlha modlitba, ale aj poslusnost moralnym zakonom a osobna askeza sa stavaju nepotrebnymi.

De Molinos prvy krat predstavil svoje ucenie v diele Dux Spiritualis, kde ho sumarizuje:" Clovek musi znicit svoje schopnosti a toto je vnutorna cesta - tuzba urobit cokolvek aktivne je urazkou Boha a preto sa musime dokonale odovzdat Bohu a ostat iba ako nezive telo." Do vnutornej cesty patri vyhybanie sa tradicnym skutkom piety a modlitbe, kontemplacii o odmene a treste, nebe a pekle, meditacii o bozskych atributoch, vdakyvzdavaniu Bohu, dokonca aj lutosti za hriechy.

V novembri 1687 papez Inocent XI. v svojej konstitucii Caelestis Pastor zavrhol 68 bodov obsiahnutych v Dux Spiritualis, de Molinos ich vsak sam pred tym odvolal.

Paralely sucastnosti. Quietizmus nesie podobne prvky ako vychodny mysticizmus a hnutie New Age a odraza sa aj v jednom z hlavnych principov protestantizmu.

Podobne ako quietizmus, mnoho vychodnych nabozenstiev (napriklad hinduizmus a budhizmus) sa snazia o stav oddelenia, alebo indiferentnosti, ci uz vo forme Nirvany u budhistov, alebo pokojnej jednoty s panteistickym "vse bozstvom" u taoistov.

Prvky quietizmu mozno najst aj v kvazi-mysticizme hnutia New age. Zdoraznuje subjektivne mysticke zazitky, znizuje vyznam osobnej moralnej zodpovednosti a odstranuje sviatosti a obrady. Mnoho modernych ludi si ani neuvedomuje, ze za svoje "moderne" nabozenstvo vdacia autorovi zo 17ho storocia.

Dogma reformacie sola fides je blizkou pribuznou quietizmu v tom, ze odmieta reciprocnu rolu cloveka (cez poslusnost a dobre skutky) v procese spasy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 
  Previous Topic: Marcionizmus Téma   
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06