Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Učenie KC pre tých, ktorých to zaujíma
 Katolicke Cirkvi
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Liturgické farby Téma Next Topic: Svätá omša  

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 30 september 2006 :  23:15:13  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Cirkev je zhromazdenie veriacich, hierarchicky usporiadane a to tak v celom svete - Katolicka Cirkev, ako aj na urcitom uzemi - partikularna Cirkev. Aby bola Cirkev Mystickym telom Krista vo svete, musi mat hlavu a clenov (Kol 1,18). Sviatostnym znakom Krista ako hlavy je posvatna hierarchia - biskupi, knazi a diakoni (Ef 2,19-22). Presnejsie je to lokalny biskup so svojimi knazmi a diakonmi, ktori su okolo neho zhromazdeni a pomahaju mu v ucitelskom urade, pri posvacovani a spravovani (Mt 28,19-20; 1 Tit 1,4-9). Sviatosntnym symbolom Mystickeho tela su krestanski veriaci. Tym padom je Kristova Cirkev plne sviatostne (vidielnym znakom) pritomna vsade tam, kde je znak Krista ako hlavy, teda biskup a ti, ktori mu pomahaju a znak Kristovho tela, krestanski veriaci. Kazda dioceza je teda partikularnou Cirkvou.

Kristova Cirkev je tiez pritomna v "obradnych Cirkvach", ktore predstavuju cirkevnu tradiciu slavenia sviatosti. Vo vseobecnosti su organizovane pod Patriarchom, ktory spolu s biskupmi a ostatnymi duchovnymi reprezentuju Krista ako hlavu pre ludi tej ktorej tradicie. V niektorych pripadoch je obrad uplne totozny s Cirkvou. Napriklad Maronitska cirkev so svojim Patriarchom ma obrad, ktory sa nenachadza v ziadnej inej Cirkvi. V inych pripadoch, napriklad pri Byzantinskom obrade pouziva ten isty, alebo velmi podobny liturgicky obrad niekolko Cirkvi. Pouziva ho napriklad Ukrajinska katolicka cirkev, ale najdeme ho aj v inych Katolickych Cirkvach, rovnako ako vo vychodnych ortodoxnych cirkvach, ktore nie su v jednote s Rimom.

Nakoniec, Kristova Cirkev je viditelne pritomna vo vseobecnej, alebo Katolickej Cirkvi rozsirenej po celom svete. Je identifikovana znakom Krista skaly, biskupa Rima, nastupcu sv. Petra (Mt 16,18). Aby sa mohli oznacovat za katolicke, musia byt partikularne a ritualne Cirkvi v jednote s touto hlavou, presne tak ako boli ostatni apostoli a Cirkvi ktore zalozili v jednote s Petrom (Gal 1,18). Cez toto spolocenstvo s Petrom a jeho nastupcami sa Cirkev stava univerzalnym znakom spasy v kazodm case a na kazdom mieste až do skončenia sveta.(Mt 28,20).

Zapadne obrady a Cirkvi
Priamo podliehaju papezovi ako patriarchovi zapadu.

Vychodne obrady a Cirkvi
Maju svoju vlastnu hierarchiu, odlisnu od latinskeho obradu, vlastny system spravy (synody) a vseobecne pravo (Kódex kánonov východných cirkví). Papez uplatnuje svoj primat prostrednictvom Kongregacie pre vychodne Cirkvi.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12026  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2021 Upozorniť moderátora 

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 01 október 2006 :  11:37:53  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Papez uplatnuje svoj primat prostrednictvom Kongregacie pre vychodne Cirkvi.

Mato mohol by si toto upresnit ?

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 01 október 2006 :  14:11:18  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Rad by som, ale clanok je len prekladom (http://www.ewtn.com/expert/answers/catholic_rites_and_churches.htm)a ja osobne do problematiky vychodnych katolickych Cirkvi iba prenikam.
Skusim sa spojit s autorom, pripadne vie to niekto iny upresnit?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12026  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Karol Nagy

Stav: offline

 Odoslaný - 21 december 2006 :  13:54:57  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Karol Nagy  Pridať Karol Nagy do zoznamu priateľov
Určite by mnohých čitateľov zaujímal kompletný zoznam katolíckych cirkví (v spojení s rímskym biskupom). Predpokladám, že západnou katolíckou cirkvou je len a len Rímskokatolícka cirkev (Keď pochopiteľne nerátam Starokatolícku cirkev a iné cirkvi majúce v názve katolícka). A tie východné uvádza spomínaná nadácia takto (Nejdem to opravovať a ani pokúšať sa prekladať, iba "Slovenskú katolícku cirkev" nahradím správnym názvom):

KATHOLISCHE OSTKIRCHEN

Die Kirchen

• Syrisch-maronitische Kirche
• Italo-albanische Kirche

Aus der Orthodoxen Kirche

• Melkitische griechisch-katholische Kirche
• Ukrainische griechisch-katholische Kirche
• Ruthenisch-katholische Kirche
• Slawische katholische Kirche von Krizevci
• Rumänische griechisch-Katholische Kirche
• Bulgarisch-katholische Kirche
• Griechisch-katholische Kirche
• Gréckokatolícka cirkev (na Slovensku?, slovenská?)
• Ungarisch-katholische Kirche
• Weitere Katholische Ostkirchen des byzantinischen Ritus

Aus der Assyrischen Kirche des Ostens

• Chaldäisch-katholische Kirche
• Syro-Malabarisch Katholische Kirche

Aus den Orientalisch-Orthodoxen Kirchen

• Koptisch-katholische Kirche
• Syrisch-katholische Kirche
• Armenisch-katholische Kirche
• Äthiopisch-katholische Kirche
• Syro-Malankara Katholische Kirche

*************

Ale, sám som si nie istý, ako našu Gréckokatolícku cirkev bližšie označovať. Ak napíšeme za ňou alebo k nej: "slovenská," môže sa to dotknúť veriacich iných národností. Ak napíšeme: "na Slovensku" môže sa to dotknúť našich bývalých krajanov a ich potommov žijúcich napr. v Kanade (kde majú aj slovenského gréckokatolíckeho biskupa), v USA a pod. Keď som spomenul slovenské gréckokatolícke biskupstvo v Kanade, to určite nepodlieha pod žiadnu z dvoch (?) slovenských cirkevných provincií, ale ani pod Prešovské gréckokatolícke biskupstvo alebo pod košický gréckokatolícky exarchát. Nepodliehajú ani pod kanadskú rímskokatolícku provinciu. Teda by asi mali byť uvedení samostatne aj v tom viedenskom zozname. Rovnako aj všetci katolíci východného obradu pochádzajúci z pravoslávia, ktorí majú vlastné biskupstvo alebo aspoň biskupa.

Karol Nagy, redaktor web stránky Katolícke médiá, http://www.katolickemedia.webzdarma.cz

 Počet príspevkov: 18  ~  Člen od: 24 október 2004  ~  Posledná návšteva: 25 júl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

knaz Jozef

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2008 :  20:01:08  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: knaz Jozef  Pridať knaz Jozef do zoznamu priateľov
Kongregácia pre Východné cirkvi má svoj pôvod v Congregatio de Propaganda Fide pro negotii ritus orientalis, ktorú zriadil pápež Pius IX. 6. januára 1862 Apoštolskou konštitúciou Romani Pontifices. Pápež Benedikt XV. ju urobil autonómnou 1. mája 1917 s Motu proprio Dei Providentis a nazval ju Kongregáciou pre Východnú cirkev. Pápež Pavol VI. Apoštolskou konštitúciou Regimini Ecclesiae Universae 15. augusta 1967 zmenil jej názov na Kongregácia pre Východné cirkvi.

Toto dikastérium má za úlohu udržiavať živé kontakty s Východnými katolíckymi cirkvami, napomáhať ich rastu, chrániť ich práva aby boli plnými členmi Katolíckej cirkvi.

Kompetencie kongregácie boli posilnené pápežom Piom XI. s Motu Proprio Sancta Dei Ecclesia 25. marca 1938. Neskôr pápeži Pavol VI. (Regimini Ecclesaie Universae) a Ján Pavol II. (Pastor Bonus) ešte viac upresnili úlohy dikastéria, ktoré ad normam iuris má rovnaké právomoci nad eparchiami, biskupmi, klérom, rehoľníkmi a veriacimi Východného obradu, ako Kongregácie pre biskupov, pre klérus, pre Inštitúty zasväteného života a Spoločnosti apoštolského života a pre Katolícku výchovu nad diecézami, biskupmi, klérom, rehoľníkmi a veriacimi latinského obradu. Okrem toho je autoritou pre tieto regióny: Egypt a Sinajský polostrov, Eritrea a Severná Etiópia, Južné Albánsko, Bulharsko, Cyprus, Grécko, Irán, Irak, Libanon, Palestína, Sýria, Jordánsko, Turecko.

Kongregácia sa skladá z kardinála prefekta (ktorý ju riadi a reprezentuje s pomocou sekretára) a 27 kardinálov, jedného arcibiskupa a 4 biskupov, ktorých menuje pápež ad quinquennium. Právo členstva majú patriarchovia a arcibiskupi Východných cirkví a predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov.

Kongregácii pomáha aj 50 konzultorov, ktorí radia v špecifických prípadoch. Dikastérium okrem toho riadi aktivity troch expertných komisií: Osobitnej komisie pre liturgiu, Osobitnej komisie pre štúdium kresťanského východu, Komisie pre formáciu kléru a rehoľníkov.

To čo robí Kongregácia v prospech kléru a východných katolíkov je možné vďaka financiám, ktoré na tento cieľ udeľuje Svätá stolica, medzinárodné organizácie a súkromné osoby. R.O.A.C.O. (Riunione Opere Aiuto Chiese Orientali) Zhromaždenie diel pomoci Východným cirkvám, je výborom, ktorý všetky združuje. Predsedá mu prefekt kongregácie a podpredsedom je sekretár dikastéria. Okrem Catholic Near East Welfare Association (USA), ktorú schválil pápež Pius XI. v roku 1928 a Pápežskej misie pre Palestínu (USA), ktorá bola zriadená v roku 1949 jeho členmi sú agentúry, ktoré robia zbierky na finančnú pomoc v Nemecku, Francúzsku, Švajčiarsku, Holandsku a Rakúsku.

S.I.C.O. – Informačná služba Východných cirkví, je časopis v ktorom sú každoročne publikované príhovory pápeža, ktoré sa týkajú kresťanského východu a aktivity Kongregácie.

Prebraté z (http://www.radiovaticana.org/slovak/Cong_Orient.html)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2  ~  Člen od: 13 december 2007  ~  Posledná návšteva: 19 január 2008 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

iosif

Stav: offline

 Odoslaný - 20 júl 2008 :  14:50:53  Zobraziť profil  Pridať iosif do zoznamu priateľov
Mna by zaujimalo, ako vychodne katolicke cirkvi vnimaju veriaci zapadnych obradov, ake s nimi maju konkretne skusenosti a vsetko ine, co vas napadne.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 263  ~  Člen od: 20 jún 2007  ~  Posledná návšteva: 20 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2008 :  01:14:30  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Ja osobne sa veľmi teším, že máme aj východné katolícke cirkvi. A ešte viac by som sa tešil, keby sme vyvinuli väčšiu snahu o zblíženie s pravoslávnymi východnými cirkvami /všetkými pravoslávnymi cirkvami/. Môj osobný termín dosiahnutia jednoty je rok 2054.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 26 júl 2008 :  09:24:48  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Ja za seba môžem povedať, že pozitívne , teda bez irónie! Bola som niekoľkokrát na omši v grekokatolíckom kostole a v pohode a dokonca by som sa v núdzi, keď by na blizku nebol nejaký katol. kostol, podľa poučenia kňazom, mohla zúčastniť omše a prijímania aj v pravoslávnom chráme, či kostole, takže OK... A chrámy sú krásne a chrámové piesne, teda byzantské chorály tiež, veď to už dlhšie dávam na známosť , takže ja ich vnímam pozitívne, koniec koncov východné obrady sú súčasťou katolíckeho kresťanstva a pravoslávie tiež nie je bez spojenia. Sú tam síce probl., ale dúfam, že postupne časom sa vyriešia...

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Liturgické farby Téma Next Topic: Svätá omša  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06